fbpx

İstanbul Psikolog ve Psikiyatri Önerileri

Psikolog önerileri, yazımıza başlamadan önce psikologları daha yakından tanıyalım. İnsan zihninin ve davranışlarının çalışılması ve anlaşılması üzerine eğitim almış bir profesyoneldir. Psikoloji bilimi, insanların duygu, düşünce ve davranışlarını inceleyerek bu süreçleri nasıl geliştirebileceğimize ve sorunlarını nasıl çözebileceğimize odaklanır. Psikologlar, bireylerin ve grupların zihinsel sağlık ve refahını artırmaya yardımcı olmak amacıyla, değerlendirme, tanı, tedavi ve danışmanlık hizmetleri sunarlar.

Psikologlar, çeşitli alanlarda uzmanlaşabilirler. Örneğin, klinik psikologlar, insanların yaşam problemleri ve zihinsel sağlık sorunlarına yardımcı olurken, sosyal psikologlar toplumun ve sosyal etkileşimlerin insan düşünce ve davranışı üzerindeki etkisini incelerler. Diğer uzmanlık alanları arasında endüstriyel-örgütsel psikoloji, gelişimsel psikoloji, eğitim psikolojisi ve deneysel psikoloji bulunmaktadır.

İstanbul’da psikolog bulmak için birkaç yöntem kullanabilirsiniz:

 • İnternet araması: Google arama motorlarında “İstanbul psikolog” anahtar kelimelerle arama yaparak, size en uygun psikologları bulabilirsiniz. Örneğin; İstanbul Psikolog makalesini inceleyerek bir psikolog seçebilirsiniz.
 • Arkadaş ve aile önerileri: Tanıdıklarınızdan, özellikle daha önce psikolog hizmeti alanlardan öneri isteyebilirsiniz. Bu şekilde güvendiğiniz kişilerin deneyimlerinden faydalanarak karar verebilirsiniz.
 • Doktor tavsiyeleri: Aile hekiminiz veya diğer sağlık profesyonelleri, size uygun psikologlar önerebilir. Bu öneriler genellikle sağlık profesyonellerinin kendi deneyimleri ve iş birliği yaptıkları meslektaşları temel alınarak yapıldığından, güvenilir olabilir.

Unutmayın, önemli olan sizin için en uygun olan psikologu bulmaktır. İlk görüşmeden sonra, terapistin sizinle uyumlu olup olmadığına karar verin ve gerektiğinde başka bir psikologla görüşmeye devam etmekten çekinmeyin.

Psikolog ve Psikiyatrist Farkı

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki temel farklar eğitim, tedavi yaklaşımları ve ilaç reçeteleme yetkisindedir. İkisi de zihinsel sağlık profesyonelleridir, ancak farklı eğitim ve uzmanlık alanlarına sahiptirler.

Psikolog:

 1. Psikologlar genellikle lisans ve yüksek lisans düzeyinde psikoloji eğitimi alırlar. Doktora (Ph.D. veya Psy.D.) düzeyinde eğitim alarak, uzmanlaşma ve klinik uygulamalarını geliştirirler.
 2. Psikologlar, bireylerin ve grupların duygusal, bilişsel ve davranışsal süreçlerini değerlendirmeye, anlamaya ve iyileştirmeye odaklanır. Genellikle terapi ve danışmanlık hizmetleri sunarlar.
 3. Psikologlar, psikoterapi veya konuşma terapisi olarak bilinen terapötik yöntemleri kullanarak, insanların zihinsel sağlık sorunları ve yaşam problemleriyle başa çıkmasına yardımcı olur.
 4. Türkiye’de ve birçok ülkede, psikologlar reçete yazma yetkisine sahip değildir.

Psikiyatrist:

 1. Psikiyatristler tıp doktorlarıdır (MD veya DO). Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra, psikiyatri uzmanlık eğitimi alırlar ve bu süre zarfında zihinsel sağlık bozukluklarının tanısı, tedavisi ve önlenmesi konularında deneyim kazanırlar.
 2. Psikiyatristler, zihinsel sağlık sorunlarının ve bozukluklarının biyolojik ve tıbbi nedenlerine odaklanır.
 3. Psikiyatristler hem psikoterapi hizmetleri sunabilir hem de ilaç tedavisi uygulayabilir. İlaç tedavisi, genellikle antidepresanlar, anksiyolitikler, antipsikotikler ve duygu durum düzenleyiciler gibi psikotrop ilaçlarla gerçekleştirilir.
 4. Psikiyatristler, tıbbi doktor oldukları için reçete yazma yetkisine sahiptir ve zihinsel sağlık sorunlarının farmakolojik tedavisinde uzmanlaşmışlardır.

İhtiyaçlarınıza ve belirtilerinize bağlı olarak, bir psikolog veya psikiyatristle çalışmak daha uygun olabilir. Bazı durumlarda, iki profesyonel arasında iş birliği yaparak daha etkili bir tedavi süreci sağlanabilir. Örneğin, psikoterapi hizmetleri için bir psikolog ve ilaç tedavisi için bir psikiyatristle çalışmak mümkündür. Eğer bir psikiyatriste ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız İstanbul Psikiyatri başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: https://bisuslu.com/

 

] }