fbpx

Lipödem Nedir? Lipödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lipödem tedavisi günümüzde yeni yeni değeri anlaşılan ve uzun yıllardır farkına varılmayan önemli bir hastalığın tedavisini içerir. Kadınlarda görülen lipödem problemi, uzun yıllar yanlış tedavi sebebiyle doğru tedavi edilememiştir. Günümüzde lipödemin bir yağ dokusu hastalığı olduğu ve tedavi seçeneklerinin nasıl olabileceği ile ilgili son derece önemli çalışmalar yapılmaya başlamıştır. Lipödem sorunu yaşayan kişiler için hem hastalığa hem de tedavisine ilişkin olarak bilgi vermek istiyoruz.

Lipödem Nedir?

Lipödem nedir ve tam olarak nasıl görünür sorularına cevap vererek başlamak istiyoruz. Lipödem kadınlarda bacak bölgesinde görülen bağ doku ve yağ depolama hastalığıdır. Bu kişilerin bacak bölgesinde yağ birikmesi ve buna bağlı olarak da yağ dokusunda bazı bozulmalar meydana gelir. Bacakların yanı sıra kollarda da oluşabilir. Pek çok kadın, kilo fazlalığı sebebiyle bu sorunu yaşadığını ve kilo verdiğinde de sorundan kurtulacağını düşünür. Ancak kişilerin vücudunda yağ dokusu azalsa da bacaklarında meydana gelen şişliklerde azalma olmaz.

Kadınların bacak bölgesinde meydana gelen bu bağ doku sorunları sadece estetik olmayan görüntüye sebep vermekle kalmaz. Aynı zamanda sızlama tipi ağrıların oluşmasına da neden olur. Bu yüzden de hastaların yaşam kalitesi büyük oranda olumsuz etkilendiğinden, bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Lipödem Belirtileri Nelerdir?

Lipödem hastalığı öncelikle kadınların hormonlarında meydana gelen değişikliklerle birlikte ortaya çıkmaya başlar. Menopoz, hamilelik, ergenlik dönemi ya da kişinin hormonlarında dengesizliğe neden olan farklı bir hastalık dönemi bu hastalığın başlangıcı olabilir. Yavaş seyirli bir hastalık olan lipödemin belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

  • Özellikle bacaklarda oluşan ve kişinin gövdesi ile orantısız olan şişlik ve kalınlaşma
  • Bacaklarda şişlik olmasına rağmen ellerde ve ayaklarda şişlik olmaması
  • Lipödem’den etkilenen bölgelerde sarkma, deri dokusunda kalınlaşma ve düzensizlikler olması
  • Deri altında görülen yuvarlak nodül şişliklerin olması
  • Kilo verilmesine karşın bacaklarda meydana gelen şişliklerin azalmaması
  • Yürürken zorlanma, eklem hareketlerinde kısıtlanma
  • Bölgelerde hassasiyet olması
  • Kılcal damarlarda belirginleşme ve morarma sorunları
  • Kilo almaya bağlı olarak kişinin şikayetlerinde artma
  • Özellikle yaz aylarında baldırlarda ve bacaklarda gerginlik ve şişlik hissi oluşması

Lipödem Tedavisi İçin En Uygun Seçenekler

Lipödem tedavi seçeneği olarak sizlere pek çok farklı uygulama sunulur. Öncelikli olarak kişinin obezite sorunu varsa bunun tedavi ve önlenmesi sağlanır. Gerekli durumlarda bacak bölgesine uygulanacak manuel lenfatik drenaj uygulaması ile masaj yapılır. Lipödem hastalığı ile mücadele eden hastalarda en etkili yöntem Liposuction ameliyatıdır. Lipödem liposuction ameliyatı ile hastaların bacak bölgesinde var olan fazla yağlanmanın alınması sağlanır. Bölgedeki yağlanmaya bağlı olarak, ne kadar yağ alınması gerektiğine kara verilmektedir. Son derece güvenli ve kesin bir çözüm sunması sebebiyle en iyi uygulama lipsuction uygulamasıdır.

Bursa Lipödem Tedavisi

Bursa lipödem tedavisi arayışında olanlar için son derece önemli önerilerde bulunacağız. Sizler de lipödem sorunu yaşıyorsanız, Turan&Turan Kemik Kas Eklem Sağlığı Kliniği’ni ziyaret edebilirsiniz. Sadece Lipödem tedavisi için değil ayrıca kemik, kas ve eklem sağlığı ile ilgili pek çok konuda destek alabilirsiniz.

 

] }