fbpx

Fonksera Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Psikolojik rahatsızlıklarda farmakolojik tedavinin olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Psikiyatri uzmanları eğer uygun görürlerse hastalarına ilaç reçete edebilirler. Fonksera da majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılan bir antidepresandır. Etken maddesi vortioksetindir. İlaç 2020 yılına kadar Britellix ismiyle satıştayken, bir sene önce isim değişikliğine giderek Fonksera adıyla satışına başlanmıştır. Yalnızca ilacın adında değişiklik yapılmış olup, içeriği ve görüntüsüne dair herhangi bir değişiklik olmamıştır. 5 mg, 10 mg ve 20 miligramlık tabletler halinde 28’li ya da 56’lı olarak kutu içerisinde satılmaktadır.

Vortioksetin isimli etken madde klasik antidepresanlardan daha farklı olarak çalışır. Serotonin hormonunu düzenlemeye yönelik işlevi vardır. Serotonin isimli nörotransmitter halk arasında mutluluk hormonu olarak da anılır. Eksikliğinde depresif mod, çökkün duygudurum, umutsuzluk hisleri görülebilir.

Fonksera Ne İçin Kullanılır?

İlacın temel kullanım amacı yetişkinlerde majör depresif bozukluğun tedavisidir. Depresyonun belirtileri arasında mutsuzluk, keder gibi belirtiler bulunmaktadır. Ayrıca iştahta azalma, odaklanamama gibi sorunlar yaşanabilir. Hastalar çoğu zaman değersizlik hisleri yaşayabilmektedir. Psikomotor hareketlerde yavaşlama da bilinen depresyon belirtilerinin arasındadır. Psikiyatrist tüm bu belirtilerin iyileşmesi için hastasına Fonksera reçete edebilir.

Kullanıcı ilacı reçete ettirebilmek amacıyla psikiyatri uzmanı ile görüşmelidir. Bu görüşme için hastane ve kliniklere gidilebileceği gibi evden çıkmadan da bu hizmeti almak mümkündür. Online psikiyatri hizmeti ile de ilaç reçetesi almak mümkündür.

Fonksera Nasıl Kullanılır?

Tıbbi ilaçların kullanımlarına dair en kesin bilgi daima psikiyatrist ya da eczacıdan gelecektir. Kendilerinden gelen talimatlara kesinkes uyulmalıdır. Bir adet tablet bir bardak su ile ağızda çiğnenmeden yutulmalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez. 65 yaşın üstündeki hastalarda da dikkatli kullanılması önerilir. Hastalar ilaçtan fayda görmek için ilacı muhakkak düzenli kullanmalıdırlar.

Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta da şudur ki; farmakolojik tedavi etkili ve faydali bir yöntemdir ancak en etkili çözüm terapi ile ilaç tedavisinin birleşimi olacaktır. Yani hasta bir psikiyatrist gözetiminde ilaç tedavisine devam ederken, bir psikolog ile görüşmeleri sürdürmelidir.

Fonksera Faydaları

Psikiyatrist gözetiminde kullanılan ilacın beklenen bazı faydaları bulunmaktadır. En belirgin faydası psikoloji alanında majör depresif bozukluk olarak bilinen depresyonun semptomlarını iyileştirmesi olacaktır. Hastanın yaşadığı umutsuzluk ve kederli hal gibi belirtilerin zaman içerisinde azalması beklenmektedir. Ayrıca konsantrasyon bozukluğu, iştah azalması gibi belirtilerde de iyileşme görülmesi beklenecektir. Hastanın değersizlik hisleri ve bu konudaki yanlış bilişlerinde de iyileşme beklenmektedir. Tüm bunlara ek olarak Floksera’nın en önemli avantajlarından biri yan etkilerinin diğer antidepresanlara göre yan etkilerinin daha az olmasıdır.

Fonksera Yan Etkileri

Hastaların kullanımına çık bütün tıbbi ilaçların birtakım olası yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle eğer kullanıcıların ilacın etken maddesine karşı hassasiyetleri varsa ilacı kullanmamaları tavsiye edilir. Fonksera’nın etken maddesi olan vortioksetine alerjisi olan kimselerin bu ilacı kullanmamaları önerilmektedir. İlacın yan etkilerinin listesi:

  • En yaygın yan etkisi mide bulantısına neden olmasıdır.
  • Yaygın görülen yan etkilerinin arasında ishal ve kabızlık gibi bağırsak problemleri mevcuttur.
  • Mide bulantısı ve baş dönmesi olabilir.
  • Vücudun tamamına yayılan kaşıntı ve anormal rüyalar da yaygın yan etkilerin arasındadır.
  • Yaygın olmasa da sıcak basması ve gece terlemelerine neden olabilir.
  • Seyrek olarak da midriyazis denilen döz bebeklerinde büyümeye neden olduğu bilinmektedir.
Sıkça Sorulan Sorular

Yakın zamana kadar Brintellix ismi ile piyasada bulunan ilacın isminde değişikliğe gidildi. Aynı ilaç şu anda Fonksera adıyla eczanelerde satışta bulunmaktadır.

İlacın yan etkilerinin arasında iştah artışı ya da vücut ağırlığında artış bulunmamaktadır. Bu nedenle ilacın kilo yaptığını söylemek doğru olmaz.

İlaçların kullanım dozu ve süreleri hakkında en sağlıklı bilgi psikiyatri uzmanı tarafından verilecektir. Kullanıcı ilacı kullanmayı öylece bırakmamalıdır, bu konuyu önce psikiyatrist ile görüşmelidir. Prospektüsüne göre en az 6 aylık bir süre boyunca ilacın kullanılması gerekmektedir.

Halk arasında tüm antidepresanların bağımlılık yapacağına dair yanlış bir inanış bulunmakta. Bağımlılık yapabilecek bazı ilaçlar mevcut olsa da Fonksera bu ilaçlardan biri değildir. Herhangi bir kötüye kullanım öyküsü bulunmamaktadır.

İlacın olası yan etkilerinin arasında cinsel isteksizliğe ya da herhangi bir cinsel disfonksiyona rastlanmamıştır. Bu nedenle ilaç cinselliğe etki etmez.