fbpx
Online Terapide Uluslararası Kriterler Nelerdir?

Online Terapide Uluslararası Kriterler Nelerdir?

Evden çıkmadan, anında canlı olarak terapi mümkün mü? Online terapide uluslararası kriterler nelerdir? Evet, merak edilen sorunuzun yanıtı veriliyor. Online terapi için profesyonel hareket etmenin yolu uluslararası kriterlere uygun şekilde hareket edilerek oluyor. Online terapi kuralları ve detaylar aşağıda verilmiştir. İşte detaylar…

Online Terapi Nedir?

İlk olarak online terapi nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Tele terapi olarak da açıklanabilecek olan bu kavram, Latince bir kelimeden geliyor. Uzaktan olarak açıklanabilir. Teknolojik imkanların artması ile birlikte, internet üzerinden online bağlantılar ile terapilerin gerçekleşmesi söz konusu olmuştur. Son dönemde yaygınlaşan bir terapi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Gerek insanların kendisini daha rahat ifade etmesi gerekse direkt olarak terapi uygulamalarının daha sık ve rahat olması açısından tercih edilir. Son dönemde yapılan araştırmalara göre online terapi konusunda ki ihtiyacın her geçen gün daha çok artacağı da bilinmektedir. Terapist seçimi ile terapi almak söz konusu olacaktır.

Psikoterapist ve hasta arasında yüz yüze görüşme yapılmaktadır.

Etik Kurallar

Genel olarak yapılacak olan terapilerin tamamında etik kurallar çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor. Bu alanda oluşturulan terapi süreç de aynı şekilde online olduğunda da kurallar çerçevesinde yapılması gerekiyor.

 • İzole bir ortam olması
 • Herhangi bir kayıt durumunun olmaması
 • Görüşmenin güvenliği
 • Bilgilerin güvenliği

Gibi durumların tamamen etik kurallar çerçevesinde gerçekleşmesi durumunda herhangi bir sorun yaşamadan online terapinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi sağlanacaktır. Kurallara uygun şekilde hareket ederek hekim / Psikolog bu alanda sizin yapabileceğinin en iyisini yapacaktır. Herhangi bir sorun yaşamadan, memnun kalacağınız bir hizmetten faydalanmış olacaksınız. Yaygınlaşan online terapilerin, gün geçtikte daha da rağbet göreceği bilinmektedir.

Online Terapide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılacak olan online terapi ile alakalı mutlaka dikkat edilmesi gerekenler olacak. Hem dikkat etmeniz gerekenler hem de terapi sırasında yapılacak olan kontrollerin de olması için bilinçli hareket edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

 • Telefonla genel olarak görüşmelerin yapılması önerilmiyor.
 • Normal bir psikoterapi seansı ile aynı kriterleri taşımalıdır.
 • Normal bir psikoterapi seansı ile aynı uzunlukta olmalıdır.
 • Standart psikoterapi seansında geçerli olan etik kurallar geçerlidir.
 • Mektup ya da elektronik posta şeklinde olması doğru değildir.
 • Mediko – Legal prensipler geçerli olacaktır.
 • Bilgilerin saklanmasına özen gösterilmelidir.
 • Görüşme öncesi talepler alınarak, görüşmenin sorunsuz gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Verilen kurallar kapsamında, psikoterapi seansının gerçekleşmesi söz konusu. Bakıldığında psikolog tarafından seans yönlendirmesinin en iyi şekilde olması, kişinin sorun ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, belirlenen program üzerinden akışın sorunsuz bir şekilde yönetilmesi söz konusudur. Bunun sağlanması durumunda sorun yaşamadan terapinin yapılması da sağlanmış olacaktır. Bilgi alarak, bu alanda taleplerinizi sunabilirsiniz.

Online Terapi Hangi Durumlarda Önerilmiyor?

Online terapinin genel olarak yaygınlaşması, önerilmesi söz konusu. Ancak bazı durumlarda online terapinin önerilmediği görülür. Özellikle acil durumlar herhangi bir şekilde online terapinin talep edilmesi önerilmiyor.

 1. 18 yaş sınırı;

Bakıldığında online terapinin önerilmediği durumlar arasında, 18 yaş sınırı var. Bu yaşın altında olan kişiler için herhangi bir şekilde online terapi önerilmiyor.

 1. Kritik durumlarda;

Elbette online terapi üzerinden değil, olağan terapi yöntemi ile terapinin gerçekleşmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Kritik durumlarda online terapinin gerçekleşmemesi daha doğru olacaktır. Direkt olarak terapinin alınması, çok daha sağlıklı olacaktır.

 1. Cinsel sorunlar;

Önerilmeyen durumlar arasında, cinsel sorunlar var. Cinsel işlev bozuklukları söz konusu olduğunda, online terapi ile sorunun çözümlenmeye çalışılması asla doğru olmayacaktır.

] }