fbpx
Spor Psikolojisi Nedir? En Önemli 5 Faydası
Spor Psikolojisi Nedir? En Önemli 5 Faydası

Spor Psikolojisi Nedir? En Önemli 5 Faydası

Spor geçmişten günümüze kadar vazgeçemediğimiz ve hayatımızda önemli bir yeri olan aktiviteler topluluğu olarak karşımıza çıkar. Her toplum sporun gelişmesi adına önemli çalışmalar yapmış ve iyileştirmelerle hem sporu hem de sporcuyu ön plana çıkarmıştır. Son zamanlarda popüler olan sorulardan bir tanesi olan spor psikolojisi nedir? Sorusuna cevap vererek bu alanda gelişmeleri ve faydaları beraber keşfedelim.

Spor Psikolojisi Nedir?

“Spor, egzersiz ve fiziksel aktivitenin katılımla ve performansla ilişkili psikolojik faktörlerinin bilimsel olarak çalışılmasıdır.”(APA).  Spor psikolojisi sporcuların sadece fiziksel ve mental olarak değil de farklı boyutları da ele alarak performansı en yükseğe çıkarma eğilimidir. Örneğin yetenekli bir futbolcu düşünelim, buna en iyi örnek Beşiktaş’ın efsanesi olan Sergen Yalçın’ı verebiliriz. Yetenek anlamında oldukça iyi bir futbolcu olmasına karşın Sergen hiçbir zaman potansiyelini tam olarak ortaya çıkaramamıştır. Elbette ki harika sezonları vardır ancak potansiyeli oldukça fazla olmasına rağmen alt seviyede kalmasını spor psikolojisi eksikliğine bağlayabiliriz.

Spor psikolojisi, zihinsel olarak sporcuların hazırlanmasını sağlayarak onların potansiyellerini eksiksiz bir şekilde ortaya çıkarmasına yardımcı bir bilimdir. Motive olmak ve fiziksel olarak çalışmak için spor psikolojisi tekniklerine ihtiyaç duyulabilir. Bu şekilde sporcu hem sağlıklı bir zihne sahip olurken hem de fiziksel ve mental açıdan da kendisini iyi hisseder. Spor psikolojisi ek olarak sadece problem yaşayan sporcular için değil herkes için gereklidir.

Spor Psikoloğu Nasıl Olunur?

Spor psikolojisi alanında profesyonel bir destek için karşıdaki kişinin alanında uzman olması ve gerekli olan eğitimleri tamamlaması gerekmektedir. Üniversitede Psikoloji ya da Pdr mezunu olup 2 yıl boyunca spor psikoloji alanında yüksek lisans yaparsanız, spor psikoloğu olabilirsiniz. Ülkemizde bu alanda bizlere referans olabilecek birçok kişi bulunmaktadır. Arda Coşkun, bu alanda en iyi isimlerin başında yer almaktadır, küçükken basketbolcu olmak isteyen coşkun, şartlar ve yeteneği nedeni ile problem yaşadıktan sonra spordan kopmamış ve spor psikoloğu olarak gençlere ilham kaynağı olmuştur.

Spor Psikolojisinin Faydaları Nelerdir?

Dünyada ünlü sporcular fiziksel olarak gelişmenin yanında profesyonel olarak da psikolojiden faydalanmakta ve bunun karşılığını almaktadırlar. Cristiano Ronaldo spor psikolojisi açısından sürekli olarak destek aldığını ve fiziksel olarak gelişmesini motivasyonuna bağladığını ifade etmişti. Peki, spor psikolojisinin en önemli 5 faydasını şimdi maddeler halinde sizlere sunalım;

  1. Konsantrasyon yeteneğini kontrol altına almamızı sağlar ve sürekli olarak odaklanmamızı kolaylaştırır.
  2. Öfke kontrolünü sağlar( buraya ayrı bir parantez açmak istedik, eğer Zidane 2006 Dünya Kupası finalinde spor psikolojisi konusunda destek alsaydı, Materrazzi’ye o hareketi yapar mıydı?)
  3. Motivasyonumuzu artırır, bundan dolayı da performansımız artar.
  4. Sakatlıklarda yeniden dönüşün daha kısa sürede olmasını ve performansın düşmemesini sağlar.
  5. Sporcuların, teknik direktörlerin ve antrenörlerin yeni strateji ve beceriler geliştirmesini sağlar.

] }