fbpx
Adli Psikoloji
Adli Psikoloji

Adli Psikoloji Nedir? Adli Psikoloji Yüksek Lisans

Adli Psikoloji Nedir?

Adli psikoloji , hukukla ilgili bir psikoloji dalıdır . Adli psikolojinin ana kısmı ceza adaleti sistemiyle çalışmaktır. Adli psikoloji , psikolojik uygulamaların ve ilkelerin kullanılması ve bunların başta mahkemede olmak üzere hukuk sistemine uygulanmasıdır. Son zamanlarda suç oranlarının sürekli artması ile insan kişilik yapısı arasında doğru orantının bulunması bu alanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Adli psikolojinin en ilgili olduğu alan ise klinik psikolojidir. Örnek vermek gerekirse sürekli olarak yasalara aykırı davranışlar gösteren ve ceza alan bir kişinin Anti sosyal kişilik bozukluğu tanısı almasıyla beraber adli psikologların raporu ile bu kişinin cezasında belirli ölçüde azalma meydana gelebilir.

Adli Psikolojinin Gelişimi

Adli psikoloji, hızla büyüyen bir disiplindir. Küresel olarak baktığımızda Amerikan Psikoloji-Hukuk Derneğinin yaklaşık 3.000 üyesi var ve büyümeye devam ediyor.  Ülkemizde ise Adli psikolojinin popüler olmaya başlandığını ve yüksek lisans eğitimlerin açıldığını söyleyebiliriz. Adli psikolojinin bu kadar büyümesinde birkaç faktörün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Birçok klinik psikolog, kendi alanlarıyla ilişkili olduğu için adli tıp çalışmalarına yöneldi. Diğer faktör ise öğrencilerin genelde suç faktörü olan şeylere daha fazla ilgi göstermesidir. Ülkemizde tam anlamı ile böyle olmasa da Dünyada “suçlu zihinler” televizyon programından sonra ilgi oldukça fazlalaşmıştır.

Adli Psikolog Nasıl Olunur?

Adli psikolog olmak için öncelikle üniversitelerin 4 yıllık programları olan psikoloji bölümünü bitirmelisiniz. Lisansınızı tamamladıktan sonra adli psikoloji yüksek lisans derecesini tamamlamalısınız. 2 yıllık yüksek lisans dereceniz bitti ise geriye kalan şey yüksek lisansta hukuk derecesi yapmaktır. Adli psikoloji hem hukuk hem de psikoloji alanında ilgili olduğu için yüksek lisans eğitiminde hukuk derecesi almanız şarttır. Tüm şartlar bittiğinde adli psikolog olarak görev yapacağınız yerlere başvuru yapabilirsiniz.

Bir Adli Psikolog Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

Adli psikologlar, psikolojik bilimcileridir. Alternatif hipotezleri test etmek için birden çok kaynaktan gelen verileri karşılaştırlar. Buradaki odak detay, bilimsel olarak geçerli olan ve mahkeme salonunun çekişmeli ortamında incelemeye dayanabilecek yazılı raporlar ve mahkeme tanıklıkları üzerine yoğunlaşmadır. İyi bir adli psikolog, güçlü bir bilim geçmişini sağlam araştırma becerileriyle birleştirir. Adli Psikologlarda olması gereken beceriler şu şekildedir;

 • Etkili klinik psikoloji eğitimi ve tecrübesi
 • Bilimsel teori ve ampirik araştırmada sağlam temeller (bilimsel geçerlilik, araştırma tasarımı, istatistik ve test anlayışı)
 • Eleştirel düşünme yeteneği
 • Kültürel ve sosyal anlamda kapsamlı bilgi dağarcığı
 • Hukuki bilgi (ruh sağlığı hukuku, içtihat hukuku ve mahkeme salonu prosedürleri dahil)
 • Üst düzey yazma becerisi
 • Sözlü sunumdaki beceri kabiliyeti
 • Stres anında soğukkanlı bir şekilde davranabilme becerisi

Adli Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak

Aşağıda yer alan üniversiteleri ziyaret ederek adli psikoloji yüksek lisans programları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • Ankara Üniversitesi
 • Üsküdar Üniversitesi
 • Acıbadem Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi

Kaynakça: www.apa.org

] }