fbpx
En İyi Psikolojik Filmler Listesi
En İyi Psikolojik Filmler Listesi

En İyi Psikolojik Filmler Listesi

En iyi psikolojik filmler konusunda sizlere öyle bir liste yaptık ki; pandemi sürecinde kendinizi hem geliştirecek hem de analitik yorumlama yeteneğiniz gelişecek. Psikoloji filmleri, genel olarak ruhsal anlamda çözümlemelerin olduğu karakterlerin adeta psikolojik bir savaş yaşadığı kesitlerdir. Filmi izlemeye başladığınızdaki ruh haliniz ile filmi bitirdiğiniz andaki ruh haliniz arasında 180 derecelik bir fark olacaktır. En çok izlenen psikolojik filmlere şimdi göz atalım.

En İyi Psikolojik Filmler Listesi 2020

Guguk Kuşu (Guguk Kuşu’nun Üzerinden Uçtu)

1975 yılında yayımlanan Guguk Kuşu psikolojik gerilim filmleri arasında en çok izlenen yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Jack Nickolson‘un hapishaneye düşmesi ve buradan kurtulmak için akıl hastası rolü yapması en çok dikkat çeken olay olmuştur. Hapishaneden tımarhaneye yönlendirme yapılması ile birlikte birbirine zıt karakterler arasında çatışma başlamıştır. Toplumsal olarak 1975 yıllarında akıl hastalığı konusunda çok fazla bilinçli olunmadığı için bu filmden sonra insanların ruhsal problemi olanlara daha farklı davrandığı ortaya çıkmıştır. En iyi psikolojik filmler listesinde izlenmesi gereken ilk film olduğu için Guguk kuşunu listemizin başına koyduk.

 

Se7en

Se7en (1995)

Morgan Freeman ve Brad Pitt’in başrollüğü  paylaştığı se7en 1995 yıllarının en iyi psikolojik kurgu filmi seçilmiştir. 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleri ile öldüren bir seri katili yakalama görevi 2 dedektif polise verilmişti. 2 dedektif polis se7en filminin başrollerini paylaştığı Morgan Freeman ve Brad Pitt‘ten başkası değildi. Özellikle film sonu büyük bir sürprize sahne olacak cinstendi. Filmin sonunu izlediğinizde psikolojik olarak sizleri etkileyeceğinden hiç şüphemiz bulunmamaktadır.

 

Akıl Defteri

Akıl Defteri (Momento)

Akıl defteri, eşine tecavüz eden kişileri yakalamak için hayatını adayan Leonard Shelby hayat hikayesini anlatan eşsiz bir filmdir. Başroldeki en büyük sorun toplumda nadir görülen kısa süreli hafıza kaybı yaşama rahatsızlığıdır. Eşinin intikamını almak için yola çıkarken karakterin bazen eşini bile unuttuğu gözlemleniyor. Toplumsal eleştirileri herkes tarafından övgü almıştır. Filmin sonunda ise oldukça enteresan bir olay yaşanacak ve psikolojik örgüsü ile sizleri derinden etkiyecek bir film olacaktır.

 

İhtiyar Delikanlı

İhtiyar Delikanlı(2004)

Hiçbir açıklama yapılmadan 15 yıldır hücrelerde hapis hayatı süren başrolün serbest bırakılmasından sonra intikam alması konu olan bir psikolojik filmdir. Yıllardır plan yaparak intikam almak için her şeyi kafasında kurgulayan başrol gerçekten de hedeflerine ulaşacak mı? Psikolojik olarak sizleri en derin hislerle buluşturan ihtiyar delikanlı filmi listemize 4.sıradan giriş yapıyor.

 

Onur Savaşı

Onur Savaşı(2012)

Başrolü 40 yaşındaki Lucas ailesel olarak sorun yaşayan biridir. Oldukça zor bir boşanma döneminin ardından kendisine yeni bir hayat kuran başrol, ergenlik çağındaki çocuğu ile arasını düzetmek içinde yoğun çaba göstermektedir. Yeni bir hayata başlayan Lucas, söylediği çok ufak bir yalan yüzünden tüm prestijini kaybetmiş ve onu daha zor günler bekleyecektir. Psikolojik anlamda başrolün toplumdaki bir çok kişiyi etkilediğini göz önüne almalıyız.

 

Akıl Oyunları (2001)

Akıl Oyunları (2001)

Başrollerde  Russell Crowe ve Jennifer Connnelly olduğu filmde genç yaşında matematik dehası olan ve birçok kuram ortaya atan başrolün zamanla dahilikten deliliğe giden hikayesi anlatılıyor. Psikolojik anlamda baktığınızda en iyi ve en kötü bir arada karşınıza çıktığı için oldukça etkileyici bir örgü karşınıza çıkacak.

 

Zindan Adası(Shutter Island)

Zindan adası bölgesinde akıl hastası olan birinin kaçması ile başrolün adaya gitmesi ile merak uyandıran en ilginç psikolojik filmler arasında yer almaktadır. IMDb olarak 7.sırada yer alsa da aslında sizleri ekran başından 1 dakika bile ayırmayacak bir kurguya sahip olan filmde hadi canım yok artık dedirtecek derecede etkili bir film olduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik olarak en iyi film olarak nitelendirildiğini de unutmadan kesinlikle izlemenizi öneririz.

 

Bin-jip (Boş Ev)

Boş olan evlere uğrayarak tatil yapan ve sürekli konum değiştirip farklı bir hayat tarzı süren başrolün hayat hikayesinin anlatıldığı garip film olarak karşımıza çıkıyor. Hikayenin kahramanı Tae-suk motosikletine atlayıp diyar diyar gezerken boş evi kullanıp, bozuk olan elektronik aletleri tamir ederek ev sahiplerine borcunu ödemektedir. Asıl garip olan ise başrolün aslında hiç bir zaman tek olmadığıdır. Psikolojik olarak etkili bir uzak doğu filmi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

 

Sol Ayağım (1989)

Özellikle genetik olarak bazı şeylerin insanların elinde olmadığı düşüncesine vurgu yapılarak hazırlanan bir film olmuştur. İnsanlar olumsuzlukları kendi seçmez ancak olumsuz bir durumu kullanarak farklı bir yola yani bir hayale giriş yapabilir. Christy Brown kendi hayat hikayesini anlattığı bu filmde beyin felci olarak dünyaya gelen ve hiçbir hareketini kontrol altına alamayan bir kahramanı başrol yapmıştır. Başrol geçirdiği trafik kazası sonrası sol ayağını fark edebilecek ve tüm eserlerini sol ayağı ile ortaya koyacaktır.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

12 saatlik bir gerilim öyküsünün anlatıldığı dizi de başrolleri Yılmaz Erdoğan, Muhammet Uzuner ve Taner Birsel paylaşmaktadır. Kentsel sorunlardan uzak kırsal bir yerde geçen filmde cinayet üzerine gerilimli olaylar yaşanmaktadır. Doktor ve savcının hikayesi ilginç olmakla beraber psikolojik tahlillerin olduğu bir film olarak karşımıza çıkıyor.

İzlenmesi Gereken Psikolojik Filmler

En iyi psikolojik filmler listesini paylaştık ancak izlenmesi gereken daha bir çok psikoloji filmleri mevcuttur. Yukarıda yer alan filmleri izlediyseniz aşağıda maddeler halinde yazan psikoloji filmlerine de göz atmanızı öneririz.

 • Bardak (2019)

 • Beklenmedik (2018)

 • Çıkın (2017)

 • Beş Vakit (2006)

 • Kırılma (2007)

 • Rain Man – Yağmur Adam  (1998)

 • Mulholland Drive –  Mulholland Çıkmazı  (2001)

 • Umut Işığım (2012)

 • Komik Oyunlar (2007)

 • Kış Uykusu (2014)

 • Bir Örümcek Came Came (2001)

 • İçinde Yaşadığım Deri (2011)

 • Beyza’nın Kadınları (2006)

 • Mulholland Drive (2001)

] }