fbpx

Ozaprin Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Farmakolojik tedavi günümüzde hekimler tarafından en sık başvurulan ve en işlevsel tedavi yöntemlerinden biridir. Psikoloji hastalıkları için de aynı durum söz konusudur. Ozaprin isimli ilaç olanzapin etken maddesini içeren bir atipik antipsikotiktir. Psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılır. Eczanelerde 5 mg, 10 mg ve 20 miligramlık versiyonları bulunmaktadır. Bir kutuda 28, 56 ya da 84 adet ilaç bulunmaktadır. Eşdeğer ilaçlardan bahsetmek gerekirse Zyprexa, Olnegis, Olfrex ve Olafer gibi muadil ilaçlardan bahsedilebilir. Olanzapin isimli etken madde atipik antipsikotikler grubuna dahildir ve psikotik bozuklukların iyileştirilmesi amacıyla kullanılır. Çalışma prensibi bakımından haloperidol isimli maddeyle benzerlik gösterse de şizofreninin negatif semptomlarında ondan daha başarılıdır. Ayrıca hastalığın nüks etmesinin de önüne geçmektedir. Yalnızca psikiyatrist reçetesi ile kullanılmalıdır.

Ozaprin Ne İçin Kullanılır?

Atipik antipsikotikler grubuna dahil olması sebebiyle psikotik bozukluk semptomlarının iyileştirilmesi amacıyla psikiyatrist tarafından hastalara reçete edilebilir. Bu hastalıkların semptomları arasında halüsinasyonlar mevcuttur. Yani hastalar gerçekte var olmayan sesler işitebilir ve görseller görebilir. Ayrıca psikoloji literatüründe hezeyan adı verilen sanrılar mevcuttur. Ayrıca bu tip hastalıklardan muzdarip hastalar aşırı derece huzursuz ve gergin hissedebilirler. Olağandışı yalnızlardır, sosyal hayatlarından izole olmuşlardır. Tüm bu semptomların iyileştirilmesi amacıyla ozaprin kullanılabilir. Bunların yanı sıra orta ya da şiddetli manik atak dönemlerinde de bu ilaçtan faydalanılabilir. Mani döneminde aşırı derece coşkulu ve heyecanlı hisler mevcuttur. Uyku ihtiyacı çok azdır ve aşırı hızlı düşünme ve konuşma gözlemlenebilir. Bu belirtilerin onarımı amacıyla da psikiyatrist bu ilacı reçete edebilir.

Ozaprin Nasıl Kullanılır?

Tüm tıbbi ilaçların kullanımıyla ilgili direktifler doktordan gelmelidir. Psikiyatri hastalıklarının iyileştirilmesi amacıyla da kullanılan ilaçlar psikiyatrist hekim tarafından gelecek talimatlar doğrultusunda kullanılmalıdır. Ağız yoluyla alınması gereken bu ilacın 13 yaşın altındaki kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Bir bardak suyla direkt olarak yutulması gerekir. Ayrıca su, meyve suyu, süt ve kahve gibi karışımların içinde eriterek de tüketilmesi mümkündür. İlacın reçete edilme işlemi psikiyatrist tarafından yapılacaktır. Bu randevu hastane, klinik ya da özel ofis ortamında yapılabilir. Ayrıca evden çıkmadan online psikiyatri hekimine ulaşmak mümkündür. Bu şekilde internet ortamında yapılan görüşmelerde de psikiyatri hekiminin hastasına ilaç reçetesi vermesi mümkündür.

Ozaprin Faydaları

Faydaları araştırmalarla kanıtlanmış bir ilaç olan Ozaprin’in en belirgin faydası şizofreni ve benzeri psikotik bozuklukların semptomlarını iyileştirmektir. Bu semptomlar pozitif ya da negatif olabilir. Pozitif semptomlar hastaya normalde var olmayan belirtilerin eklenmesi olarak bilinir. Örneğin aslında var olmayan sesleri duymak ve görmek gibi. Negatif semptomlar ise avr olması gereken durumların azalmasıdır. Mantıklı düşünce ve konuşma sisteminin azlığı buna örnektir. Bu belirtilere ek olarak manik ataklarda kullanıldığında da fayda gösteren bir ilaç olduğu bilinmektedir. İlaç tedavisine ek olarak psikoterapi desteği ile maksimum kazanç sağlanabilir. Bir psikolog ile görüşmek çoğu zaman işlevseldir. Hastalığın nüks etmesinin önüne de bu şekilde geçilebilir.

Ozaprin Olası Yan Etkileri

Yan etkisi olmayan ilaç yoktur. Bunun nedeni her bireyin bünyesinin farklı olması ve farklı ilaçlara hassasiyetinin olmasıdır. Psikiyatri hekimleri tarafından olanzapine alerjisi olan kullanıcıların bu ilacı kullanmaması önerilmektedir. Ozaprin’in yan etkileri şu şekilde listelenebilir:
  • Çok yaygın yan etkilerinin arasında kilo alımı ve uyku hali bulunmaktadır. Ayrıca prolaktin düzeylerinde artış da çok yaygın yan etkilerdendir.
  • Yaygın olarak çok aç hissetme, titreme, huzursuzluk, kabızlık, ağız kuruluğu ve güç kaybına sebebiyet verebilir.
  • Yine yaygın yan etkilerinin arasında deride döküntü, yorgunluk, vücutta ödem denilen su birikmesi, ateş, eklem ağrısı ve bazı cinsel problemler bulunmaktadır.
  • Yaygın olmasa da alerjik reaksiyona, sara nöbetine, kekelemeye, karın şişliğine ve hafıza kaybına neden olabilmektedir.
  • Bunların yanı sıra gün ışığına karşı hassasiyet, idrar problemleri, saç dökülmesi ve regl problemleri de yaygın olmayan yan etkilerin arasındadır.
  • Seyrek olarak anormal kalp ritmi, uyku apnesi, pankreas iltihabı ve sarılık gözlemlenebilir.
Sıkça Sorulan Sorular

İlacın yaygın görülen yan etkilerinin arasında iştah artışı ve dolayısıyla vücut ağırlığının artması durumu mevcuttur.

Advers etkilerinin arasında uykululuk hali mevcuttur. Uyku getirebilir.

Cinsel birtakım problemler ilacın yan etkilerinin arasında mevcuttur. Erkeklerde ereksiyon ve ejakülasyon problemleri bunlardan bazılardır.

İlacın herhangi bir kötüye kullanım hikayesi mevcut değildir. Bağımlılık yapıcı etkisinin olduğu söylenemez.

Olanzapin etken maddeli diğer ilaçlar şunlardır: Zyprexa, Olafer, Olfrex, Olnegis ve Olfzanid.