fbpx

Veniba Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Psikiyatri uzmanlarının kimi zaman hastalarının reçetesine yazdığı ilaçlardan biri Veniba ’dır. Seçici Serotonin ve Noradrenalin Geri Alım İnhibitörü (SNRI) grubundan olan bu ilacın etken maddesi venlafaksindir. Majör depresif bozukluğun semptomlarının giderilmesinde ve hastalığın nükslerinin önlenmesinde kullanılır. Ayrıca kaygı bozukluğunun tedavisinde ve panik atakların tedavisinde kullanılır. Psikiyatrist gözetiminde kullanılması gereken bir antidepresandır. Piyasada 37.5 mg, 75 mg ve 150 miligramlık kapsül tablet versiyonları bulunmaktadır.

SNRI grubu antidepresanlarının temel amacı beyindeki serotonin ve noradrenalin hormonlarının miktarını artırmaktır. Serotonin hormonunun halk arasındaki adı mutluluk hormonudur. Bu hormonun görevleri arasında kişinin iştahını ve vücut ısısını düzenlemek, cinsel etkinliklerini düzenlemek, kişinin olgun ve akıllı davranış sergilemesine yardımcı olmaktır. Bu hormonun azlığında ise depresif duygudurum gözlemlenir. Noradrenalin hormonu ise dikkat ve konsantrasyona yardımcı olur. Ayrıca kişinin uyanık kalma haline ve stres anında tepki göstermesine yardımcı olur. Bu hormonun azlığında ise odaklanma problemleri, dikkat eksikliği ve uykululuk hali yaşanabilir.

Veniba Ne İçin Kullanılır?

Etken maddesi venlafaksin olan bu ilacın piyasa muadilleri arasında Efexor, Venegis, Sulinex, Venladep ve Vessril isimli ilaçlar bilinmektedir. Diğer ilaçlar gibi bu ilaç da psikiyatri uzmanı gözetiminde kullanılmalıdır. Doktor şu durumlarda bu ilacı hastaya önerebilir:

 • Depresyon yaşayan hastalara iyi gelecektir. Ayrıca depresyonun nükslerini yani hastanın tekrar tekrar depresyona girmesini önleyecektir.
 • Sosyal fobi olarak bilinen toplum içinde aşırı endişe ve kaygı yaşayan kimselere iyi gelecektir.
 • Panik atak nöbetlerini sıkça yaşayan panik bozukluk hastalarının tedavisinde kullanılacaktır.
 • Yaygın anksiyete bozukluğu olarak bilinen kaygı bozukluğunu önlemede kullanılacaktır.

Farmakolojik tedavi almak isteyen hastalar muhakkak psikiyatrist gözetiminde ilaç kullanmalıdır. Bu hizmeti dilerlerse yüz yüze veya dilerlerse online psikiyatri hizmeti olarak internet aracılığıyla alabilirler. Tüm bunlara ek olarak ilaç tedavisinin haricinde bir psikolog ile terapi görüşmelerini sürdürmesi en faydalısı olacaktır. Bu sayede hastalığın nüks etme ihtimali en aza inecektir.

Veniba Nasıl Kullanılır?

İlacın nasıl kullanılacağına dair en kesin kararı psikiyatri uzmanı verecektir. Ondan alınan talimatların dikkatle ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Kullanıcı ilacı bol su ile almalı ve ağızda parçalanmadan yutmalıdır. Günde bir kez ve her gün aynı saatte kullanmalıdır. Hastalar ilaçlarının dozunu doktora danışmadan asla artırmamalı ya da azaltmamalıdır. Bir gün unutulan ilacın telafisini ertesi gün yapmak amacıyla iki doz almamaları gerekmektedir. Ayrıca ilacı bırakırken de psikiyatrist ile görüşmeliler ve onun direktifleriyle ilacı sonlandırmalılardır.

Veniba Yan Etkileri

Tüm medikal ilaçların yan etkileri vardır ve bu normal bir durumdur. Veniba’nın da kullanıcılarda bazı yan etkilere sebep olabileceği bilinmektedir. Psikiyatri uzmanlarına göre bu yan etkiler şu şekildedir:

 • En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, ağızda kuruluk yapması ve terlemeye neden olmasıdır.
 • Ayrıca kişilerde kilo kaybına sebebiyet verebilir.
 • Agresyon ve kafa karışıklığına neden olabilir. Kullanıcının garip rüyalar görmesini sağlayabilir.
 • Vücuttaki kan basıncında artış sağlayabilir ve kalp çarpıntısı meydana getirebilir.
 • Vücutta karıncalanma ve titremeler görülebilir.
 • Cinsel isteksizlik ve birtakım cinsel sorunlar meydana getirebilir.
 • Bulanık görmeye sebep olabilir.
 • Esneme ve yorgunluk hali oluşturabilir.
 • Yaygın olmasa da dişlerde gıcırdama, halüsinasyon görme, duygu ve hislerde azalma gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca kadınlarda anormal orgazm gözlemlenebilir.
 • En seyrek yan etkileri de kişinin yerinde duramama hissine sahip olması, aşırı heyecanlı ya da öfori hissetmesine sebep olmasıdır.

Veniba Faydaları

Tüm yan etkileri göz önünde bulundurulsa bile Veniba faydalı bir ilaçtır. Ekonomik olarak bakıldığında artıları eksilerinden çok daha fazladır. Bu faydalardan şu şekilde bahsedilebilir:

 • Depresyonu önler ve yeniden nüks etmesinin önüne geçer.
 • Kaygı bozukluğunu (yaygın anksiyete bozukluğunu) önlemede yardımcı olur.
 • Sosyal fobinin tedavisine yardımcı olur.
 • Panik nöbetlerin azalmasına yardımcı olur.
Sıkça Sorulan Sorular

SNRI grubundan bir antidepresandır. Etken maddesi venlafaksindir. Depresif bozukluk, kaygu bozukluğu, sosyal fobi ve panik bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Hayır, psikiyatrist görüşüne göre bu ilaç bağımlılık yapıcı bir ilaç değildir.

Her ne kadar bazı yan etkilerinin olduğu bilinse de bunlar çok yaygın değildir. Bu nedenle zararlı bir ilaç denilemez. Aksine tedavide çok işlevseldir.

En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, bulantı ve ağız kuruluğudur. Kimi zaman kilo kaybı ve cinsel istekte azalmalar gözlemlenebilir. Kullanıcıda sinirlilik ve kafa karışıklığı da meydana getirebilir.

Bu konuda en son sözü psikiyatrist söyleyecektir. Fakat sabah ya da akşam hangi saatte alınmasından ziyade düzenli olarak her gün aynı saatte kullanılması önemlidir. İlaç doktora danışılmadan bırakılmamalı ve dozu artırılıp azaltılmamalıdır.