fbpx

Wellbutrin Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde psikoloji biliminin ve dolayısıyla ruh sağlığının önemi araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu durum hastaların psikiyatrik tedaviye başvuru oranını da artırmıştır. Psikiyatri uzmanlarının hastalarının reçetelerine kimi zaman yazdığı ilaçlardan biri de Wellbutrin’dir. Atipik antidepresan grubundan olan bu ilacın etken maddesi bupropiondur. Majör depresif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç Noradrenalin ve Dopamin Geri Alım İnhibitörü olarak çalışır. Yani beyinde noradrenalin ve dopamin hormonunun miktarını artırmaktadır. Noradrenalin hormonunun görevi uyanıklılık ve konsantrasyonu sağlamak, dikkat ve odaklanmaya yardımcı olmaktır. Eksikliğinde ise anımsama problemleri ve dikkat eksikliği gözlemlenebilir.  Dopamin hormonunun işlevleri arasında ise hafızayı güçlendirme, hareket kabiliyetine yardımcı olma, dikkat ve odaklanmaya yardımcı olma, ruh halini düzenleme, uykuyu düzenleme vardır. Eksikliğinde kaygı, huzursuzluk, üzüntü ve keder, intihar düşüncesi ve umutsuzluk, uyku hali ve yorgunluk meydana gelebilir. Bupropion etken maddesinin temel amacı bu iki hormonun miktarını artırarak kişinin ruhsal dengesini sağlamaktır.

Wellbutrin Ne İçin Kullanılır?

Atipik antidepresan grubundan olan bu ilacın kullanım amacı depresyonun tedavisidir. Psikoloji literatüründe majör depresif bozukluk olarak bilinen hastalık, hastalar için hayatı son derece zorlaştırabilmektedir. Hasta çoğu zaman kederli ve mutsuz hisseder, geleceğe dair umutsuzdur. Eskiden yapmaktan hoşlandığı aktiviteleri artık yapmak bile istemez. İntihar düşüncelerine sahip olabilir. Tüm bu semptomların tedavisi için Wellbutrin kullanılabilir.  Ayrıca sigara bırakma ya da bazı bağımlılıkların tedavisinde de yardımcı olarak kullanılabilir. Kimi zaman dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanıldığı da görülmüştür.

Wellbutrin Nasıl Kullanılır?

Hasta öncelikle bir psikiyatrist ile görüşmelidir. İlacın nasıl kullanılacağı konusunda doktor en net bilgiyi verecek kişidir. Ayrıca kişiler psikiyatrist ile görüşmek için artık kliniğe gitmek zorunda değildir. Dilerlerse online terapi hizmetinden faydalanarak çevrimiçi platformlarda bu görüşmeyi gerçekleştirebilirler. İlacın nasıl kullanılacağına dair son kararı psikiyatri uzmanı verecektir.

Piyasada 30’lu tablet içeren şişelerde satılmakta olan bu ilacı hasta muhakkak bol su ile almalıdır. Ayrıca ilacı ağızda çiğnememeli ve direk yutmalıdır. Doktoruna danışmadan doz değişikliği yapmamalı ya da ilacı bırakmamalıdır. Ek olarak, kullanıcı eğer bir dozu almayı unuttu ise ertesi gün bunu dengelemek adına iki doz almamalıdır.

Wellbutrin Faydaları

Her ne kadar bazı yan etkilerinin varlığı bilinse de bunlar faydalarını gölgeleyemez. İlaç depresyondaki hastalar için büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Hastanın mutsuzluk ve keder hislerini azaltacak, umutsuzluğunun ve intihar düşüncelerinin önüne geçecektir. Ayrıca sigara ve benzeri bağımlılıkların tedavisinde de yardımcı olarak kullanıldığı ve fayda sağladığı bilinmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olan hastalar da bu ilaçtan yarar gördüklerini belirtmektedirler.

Wellbutrin Yan Etkileri

Hemen hemen her ilacın bilinen bazı yan etkileri mevcuttur. Wellbutrin’in de birtakım yan etkilerinin olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu yan etkiler şu şekilde listelenebilir:

  • En sık görülen yan etki uykuya dalmakta yaşanan zorluktur. Bu nedenle hastaların ilacı sabah kullanması tavsiye edilir.
  • Zaman zaman baş ağrısı, kaygı, huzursuzluk, ağız kuruması, midede ağrı ya da bulantı oluşturabilir.
  • Kafa karışıklığı ve depresyon hissine neden olabilir.
  • Yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğuna sebebiyet verebilir.
  • Bazı kullanıcılarda kilo kaybı ve kalp atışında hızlanma görülebilir.
Sıkça Sorulan Sorular

Etken maddesi bupropion olan atipik bir antidepresandır. Majör depresif bozukluğun tedavisinde kullanılır. Ayrıca sigara ve benzeri bağımlılıkların bırakılmasında ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda takviye olarak kullanılabilir.

Norepinephrine ve Dopamin Geri Alım İnhibitörleri grubunda yer alır. Beyinde bu hormonların miktarını artırarak çalışır.

Uykuya dalmakta zorluk, mide bulantısı, huzursuzluk, ağız kuruması, kafa karışıklığı ve konsantrasyon bozukluğu bilinen yan etkileri arasındadır. Ayrıca bazı kullanıcılarda kilo kaybına ve kalp atışında artışa neden olduğu bilinmektedir.

Bilinen yan etkileri mevcut olsa da zararlı bir ilaçtır demek doğru olmaz. Faydaları çok daha belirgindir. Bu nedenle zararlı bir ilaç değildir.

Uykuya dalmakta güçlük yan etkisi vardır. Bu nedenle ilacın sabah kullanımı tavsiye edilmektedir ki akşama kadar etkisi geçsin.