fbpx

Atarax Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Atarax içerisinde toplam 30 tane bulunan 25 mg’lık tabletler ve şurup şeklinde satılmaktadır. Hidroksizin Dihidroklorür etken maddesi içeren bir ilaçtır. Bu madde alerjinin neden olduğu kaşıntıların tedavisinde kullanılır. İlaç, genel olarak anksiyete ve kaşıntı gibi belirti gösteren hastalara tavsiye edilmektedir. Atarax antidepresan değil antihistaminik bir ilaçtır. Peki, antihistaminik nedir? Histamin durumu ortaya çıktığında bunu engellemeye çalışan ilaçlardır. Histamin, alerjiniz olan bir şeyle karşılaştığınızda ya da temas ettiğinizde, iltihap olduğunda ortaya çıkan bir maddedir. Antihistaminikler ortaya çıkan belirtileri yok etmese bile daha sonra çıkacak olan etkileri engellemektedir.

İlaç kaygı giderici olarak sıklıkla kullanılan ilaçlardan biridir. Bağımlılık yapma gibi bir riski yoktur. 30’lu tablet halindeki şekli 11.87 TL’dir. 200 ml’lik şurup halinde ise eczanelerde 10.74 TL olarak satılmaktadır.

Atarax Ne İçin Kullanılır?

Atarax ruhsal sıkıntıyı, huzursuzluğu ve kaygıyı gideren bir ilaçtır. Ayrıca en önemli özelliklerinden biri içerisindeki etken madde sayesinde kaşıntıyı gidermesidir. Yetişkin kişilerde anksiyete (kaygı) bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cerrahi durumlarda ameliyattan önce tedavide kullanılır. Atarax’ın şurup şekli daha çocuk bebeklerde ve çocuklarda kaşıntıya sebep olan alerjik reaksiyonlarda kullanılmakta.

Atarax Nasıl Kullanılır?

İlacın kullanımı öncellikle doktorunuzun sizin sağlık durumunuzla ilgili verilere, hastalığınızın türüne ve şiddetine göre verdiği dozaj ölçüsünde olmalıdır. İlacın kullanımını etkileyebilecek birçok faktör bulunmaktadır bu yüzden sağlık öykünüzü detaylı olarak doktorunuza anlatmakta büyük fayda vardır. Ayrıca alerji durumunuz varsa alerjiniz olan maddeleri de bildirmelisiniz. Özellikle ilacın içinde laktoz bulunması sebebiyle bu konuda bir alerjiniz varsa kesinlikle buna göre hareket etmelisiniz.

Genellikle yetişkin kişilerde;

Anksiyete belirtilerinin tedavisinde kullanılacaksa bölerek günde toplam 50 mg doz kullanılması uygundur. Hastalığın şiddetine göre günlük dozun 300 mg’a çıkarıldığı durumlarda vardır.

Kaşıntı tedavisinde ise az dozla başlanıp gerekirse zamanla dozaj artışı gerçekleşir. Örneğin her gün bir tabletle başlayıp günde 3-4 tablete çıkarmak mümkündür.

Cerrahi ameliyatlardan önce kullanılması durumunda anesteziden önceki gece vücut ağırlığının her kg’ına 1 mg olarak uygulanan dozun ardından, operasyondan 1 saat önce de aynı şekilde tek dozluk bir kullanım uygundur.

Çocuklarda ise;

Kaşıntı tedavisinde kullanılırken vücut ağırlığının her kilogramına 1-2 mg doz aralığında bölünerek alınır.

Yukarıda belirttiğimiz durumlar, ortalama ve genellikle kullanılan dozlardır.  Asıl olan doktorunuzun size tavsiye ettiği dozajdır. İlaç ağız yoluyla tüketilir. Hap şeklinde kullanılacaksa yutmayı rahat saplamak adına bir bardak su ile birlikte içilmelidir. Eğer ilacı bir gün içmeyi unuttuysanız sonraki gün içeceğiniz ilacı 2 katına çıkarmayın. Günlük dozunuzda kullanmaya devam edin. Eğer fazla doz kullandıysanız doktorunuza bu konuyu danışın.

Uykusuzluk İçin Atarax İşe Yarar Mı?

İlaç anksiyete (kaygı) ve stresi tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. İçerisinde etken madde hidroksizinin yan etkilerinden biri olarak uykululuk hali yaratma olduğu bilinmektedir. Ancak ilaç uykusuzluk problemlerinde tedavi edici bir ilaç olarak kullanılmamaktadır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç içerdiği etken maddeler ve yardımcı maddeler nedeniyle kişiden kişiye farklı tepkiler gösterilmesine neden olur. Yan etkilerinin önlenmesi için ilacın içeriği detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Atarax yan etkileri genel olarak:

  • Bulanık görme
  • Ağız kuruluğu
  • Bulantı, kusma
  • Kabızlık
  • Halsizlik, kırıklık, ateş,
  • Uyuklama hali, baş ağrısı, sersemlik hissi,
  • Uykusuzluk,
  • Kaşıntı, kabartı, kızarıklık döküntü, Kurdeşen (Ürtiker)
  • Terleme artışı,
  • Deri, ağız, göz ve genital bölgede kızartı ve kabarcıkların oluşması

Atarax Kullananlar

İlacı kullananlar genellikle olumlu yorumlar yaparak, tedavilerinde işe yaradığını söylemiştir. Ancak unutulmamalı ki sağlık konusu ciddi bir konudur ve başkasına çok iyi gelen bir ilaç sizi iyileştirmek yerine daha kötü olmanıza neden olur. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyesi olmadan o reçete etmeden ilaç kullanmak doğru değildir.

] }