fbpx

Citoles Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Citoles (essitalopram) seçici serotonin geri alım inhibitörleri(SSRI) grubu içerisinde yer alan antidepresan ilacıdır. İlacın piyasada muadili olduğu antidepresan cipralextir. İlaç reçeteli olarak eczanelerde satılmaktadır. Citoles 14, 28, 56 ve 84 tabletlik ambalajlarda piyasaya sunulmakta. İlacın fiyatı 2021 itibariyle 27,66 TL’dir. Depresyon, Anksiyete, Panik atak, Sosyal fobi ve OKB gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde Citoles kullanılır. Çünkü bu rahatsızlıkların çoğu beyinde bulunan kimyasal maddeler yani nörotransmitterlerdeki eksikliklerden kaynaklanır. Bu nörotransmitterlerden biri de serotonindir. Seratonin insana mutluluk ve canlılık veren bir kimyasaldır. Citoles ise serotonin salınımını arttırarak zihinsel dengemizi düzenler. Bu yüzden duygu durum bozukluklarının tedavisinde oldukça işe yarar bir ilaçtır. İlacın temel işlevi gerekli olan enerjiyi ve motivasyonu hastalara sağlayarak onların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamaktır.

Citoles Nasıl Kullanılır?

Her ilaçta olduğu gibi antidepresanlar da bilinçsizce kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçların bilinçsiz kullanımı vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Bu bakımdan psikiyatristinizin sizin yaşınıza ve hastalıklarınıza göre dikkate alıp düzenlediği rutine uymanız gerekir. Citoles günlük alım dozu 5-20 mg arasında hekimler tarafından belirlenmektedir. Fakat diğer antideprasanlar da olduğu gibi bu ilaç içinde en düşük dozdan yani 5 mg ile başlanır. Reçete ile alınan ilacı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Doktorunuzun doz rutinine uymalısınız. Söylenen dozdan daha fazla ya da daha az kullanmamalısınız. Aksi takdirde şiddetli yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 • Tok karnına bol su ile kullanımı tavsiye edilir.
 • Çiğnemeden tek parça halinde yutmalısınız.
 • İlacı olabildiğince günün aynı saatlerinde kullanmanız gerekmektedir. Sabah ya da gece yatmadan kullanabilirsiniz.
 • Alkol ile kullanmayın. Çünkü alkolle kullanımı çeşitli tepkimelere yol açabilmektedir.
 • Citolesi psikoterapi sürecinin işleyişine göre hekiminizin önerisi ile bırakınız. Kısa süreli iyilik hallerinde kendi kararınızla bırakmanız eski sorunlarınızın alevlenmesine sebep olabilir.
 • İlaç kullanımını unutmanız halinde eksik alınan dozdan devam edilmelidir. Çünkü toplu ilaç alımı önerilmemektedir.

Citoles Yan Etkileri Nelerdir?

Pek çok ilaçta olduğu gibi Citoleste yan etkisi görülebilen bir ilaçtır. Ancak bu yan etkiler ilacın ilk kullanıldığı evrelerde görülebilirken zamanla ortadan kaybolmaktadır. Buna rağmen yan etkiler kaybolmadıysa hekiminize mutlaka görülmeniz gerekmektedir. Bu ilacın yan etkileri aşağıdaki gibidir:

 • Bulantı, Baş ağrısı
 • Yorgunluk, ateş
 • İştahta azalma veya artma
 • Terleme artışı
 • Endişe, huzursuzluk, anormal rüyalar, uykuya geçmede zorluk, uyku hali, sersemlik, esneme, titreme, deride karıncalanma
 • Cinsel bozukluklar
 • Burunda tıkanıklık veya akma
 • İshal, kabızlık, kusma, ağız kuruluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı
 • Kilo artışı

Kimler Citoles Kullanırken Dikkat Etmeli?

Citoles antidepresan sınıfından bir ilaç olup kullanımında dikkatli olunması gereken bir ilaçtır. Yazımızın belli bölümünde psikiyatristinizin psikoterapi seansınızın gidişatına göre doz ve kullanım sıklığını belirlemesi gerektiğine dikkat çekmiştik. Bir diğer dikkat çekmemiz gereken nokta ise Psikiyatri hekiminizin sizin hastalığınıza ve durumunuza göre ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini belirlemesidir. Çünkü bazı hastalıklar ve durumlar için bu ilacın kullanımı önerilmemektedir.

Hamilelik düşünüyorsanız veya hamileyseniz doktorunuzla konuşarak ilaç kullanmanız gerekmektedir. Çünkü hamileliğin son 3 ayında ilacın kullanımı bebeğinizde yan etkilere sebep olabilir. İlaç alkol alımından sonra da kullanılmamalıdır. Kullanılması halinde yan etkilere sebebiyet verebilir. Eğer ki etken madde olan Citolese karşı alerjiniz varsa ilaç kullanılmamalıdır.  Aynı zamanda bu ilacın kullanımı sırasında başka ilaç kullanıyorsanız tepkime oluşmaması için hekiminizin bilgilendirmesiyle kullanmanız gerekir. Bunama, Kalp hastalıkları, Şeker hastalığı, Sara (epilepsi), Kan pıhtılaşması, Karaciğer hastalıkları sizde mevcut ise ilaçların kullanımı dikkatli olmalı ve hekiminizle iş birliği yapmalısınız. Son olarak araç kullanımı sırasında da ilk alındığı zamanlarda dikkatli olunması gerekir.

] }