fbpx

Esram Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Esram  (Essitalopram ) seçici serotonin geri alım inhibitörleri(SSRI) grubu içerisinde yer alan antidepresan ilacıdır. Esram SSRI grubu antidepresanlar arasında oldukça sık kullanılan bir ilaç türüdür. Bunun nedeni ilacın benzeri antideprasanlara oranla çok daha hızlı çalışmasıdır. Bu işlevsellik ilacı ön plana çıkaran önemli bir etkendir. Aynı zamanda Esramın sık kullanılmasına sebep olan bir başa nokta ilacın diğer antidepresanlara oranla daha az yan etkiye sebep olmasıdır. Bu ilacın muadili Cipralex, Citoles vb ilaçlardır. Eczanelerden reçete ile alınabilinen ilaç 2021 tarihi itibariyle 21,33 TL’dir.

Depresyon, Anksiyete, Panik atak, Sosyal fobi, OKB gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde Esram kullanılır. Çünkü bu rahatsızlıkların çoğu beyinde bulunan kimyasal maddeler yani nörotransmitterlerdeki eksikliklerden kaynaklanır. Bu nörotransmitterlerden biri de serotonindir. Seratonin insana mutluluk ve canlılık veren bir kimyasaldır. Esram ise serotonin salınımını arttırarak zihinsel dengemizi düzenler. Bu yüzden duygu durum bozukluklarının tedavisinde oldukça işe yarar bir ilaçtır. İlacın temel işlevi gerekli olan enerjiyi ve motivasyonu hastalara sağlayarak onların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamaktır.

Esram Nasıl Kullanılır?

Her ilaçta olduğu gibi antidepresanlar da bilinçsizce kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçların bilinçsiz kullanımı vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Bu bakımdan psikiyatristinizin sizin yaşınıza ve hastalıklarınıza göre dikkate alıp düzenlediği rutine uymanız gerekir. Esramın günlük alım dozu 5-20 mg arasında hekimler tarafından belirlenmektedir. Fakat diğer antideprasanlar da olduğu gibi bu ilaç içinde en düşük dozdan yani 5 mg ile başlanır. Reçete ile alınan Esram kullanırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Doktorunuzun doz rutinine uymalısınız. Söylenen dozdan daha fazla ya da daha az kullanmamalısınız. Aksi takdirde şiddetli yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 • Tok karnına bol su ile kullanımı tavsiye edilir.
 • Çiğnemeden tek parça halinde yutmalısınız.
 • İlacı olabildiğince günün aynı saatlerinde kullanmanız gerekmektedir. Sabah ya da gece yatmadan kullanabilirsiniz.
 • Alkol ile birlikte kullanmayın. Çünkü alkolle kullanımı çeşitli tepkimelere yol açabilmektedir.
 • Esramı psikoterapi sürecinin işleyişine göre hekiminizin önerisi ile bırakınız. Kısa süreli iyilik hallerinde kendi kararınızla bırakmanız eski sorunlarınızın alevlenmesine sebep olabilir.
 • İlaç kullanımını unutmanız halinde eksik alınan dozdan devam edilmelidir. Çünkü toplu ilaç alımı önerilmemektedir.

Esramın Yan Etkileri Nelerdir?

Pek çok ilaçta olduğu gibi Esram yan etkisi görülebilen bir ilaçtır. Ancak bu yan etkiler ilacın ilk kullanıldığı evrelerde görülebilirken zamanla ortadan kaybolmaktadır. Buna rağmen yan etkiler kaybolmadıysa hekiminize mutlaka görülmeniz gerekmektedir. Esram ilacının yan etkileri aşağıdaki gibidir:

 • Bulantı
 • Burunda tıkanıklık veya akma
 • İştahta azalma veya artma
 • Endişe, huzursuzluk, anormal rüyalar, uykuya geçmede zorluk, uyku hali, sersemlik,
 • Esneme, titreme, deride karıncalanma
 • İshal, kabızlık, kusma, ağız kuruluğu
 • Terleme artışı
 • Kas ve eklemlerde ağrı
 • Cinsel bozukluklar
 • Yorgunluk, ateş
 • Kilo artışı

Kimler Esram Kullanırken Dikkat Etmeli?

Esram antidepresan sınıfından bir ilaç olup kullanımında dikkatli olunması gereken bir ilaçtır. Yazımızın belli bölümünde psikiyatristinizin psikoterapi seansınızın gidişatına göre doz ve kullanım sıklığını belirlemesi gerektiğine dikkat çekmiştik. Bir diğer dikkat çekmemiz gereken nokta ise Psikiyatri hekiminizin sizin hastalığınıza ve durumunuza göre bu ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini belirlemesidir. Çünkü bazı hastalıklar ve durumlar için bu ilacın kullanımı önerilmemektedir.

Hamilelik düşünüyorsanız veya hamileyseniz doktorunuzla konuşarak ilaç kullanmanız gerekmektedir. Çünkü hamileliğin son 3 ayında Esramın kullanımı bebeğinizde yan etkilere sebep olabilir. İlaç alkol alımından sonra da kullanılmamalıdır. Kullanılması halinde yan etkilere sebebiyet verebilir. Eğer ki etken madde olan Essitolaprama karşı alerjiniz varsa ilaç kullanılmamalıdır.  Aynı zamanda bu ilacın kullanımı sırasında başka ilaç kullanıyorsanız tepkime oluşmaması için hekiminizin bilgilendirmesiyle kullanmanız gerekir. Bunama, Kalp hastalıkları, Şeker hastalığı, Sara (epilepsi), Kan pıhtılaşması, Karaciğer hastalıkları sizde mevcut ise ilaçların kullanımı dikkatli olmalı ve hekiminizle iş birliği yapmalısınız. Son olarak araç kullanımı sırasında da ilk alındığı zamanlarda dikkatli olunması gerekir.

] }