fbpx

Tranko Buskas Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Tranko buskas içerisindeki medazepam ve hiyosin-N-butilbromid etken maddeleri sayesinde ruhsal gerginliklerin giderilmesini ve sindirim organları, idrar yolları gibi organlardaki kasları gevşeterek spazmların giderilmesini sağlar. Turuncu renkte, kokusuz yuvarlak bir haptır. Yirmili veya kırklı olarak satılmaktadır. Tranko buskas kırmızı reçeteli bir ilaçtır. Kırmızı reçeteli ilaçlar ciddi ilaçlardır. Genellikle uyuşturucu özelliği olan ilaçlar bu şekilde adlandırılmaktadır. Bu ilaç hekim takibinde ve hekiminizin tavsiye ettiği dozda düzenli kontrollerle kullanılmalıdır. Etken maddelerinden biri olan medazepam nedeniyle uygun dozlarda kullanılsa bile bağımlılık geliştirmeye neden olan bir ilaçtır. Doz aşımı durumunda ise ciddi komplikasyonlar oluşmasına sebep olur.

Tranko Buskas Ne İşe Yarar?

İlaç genel olarak ruhsal sorunların aşılması sırasında kullanılan bir yardımcı ilaçtır. Stres, gerginlik ve kasılmalar sonucunda ortaya çıkan krampların tedavi edilmesini sağlar. Psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sinidirim sistemi sorunları üzerinde de etkilidir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavi edilmesini sağlar. Etkin maddesi olan medazepam, ruhsal gerginliklerin azaltılmasında etkilidir. Genel olarak sinirlerin rahatlaması, kasların gevşemesi üzerinde etkili ve son derece faydalı bir ilaçtır.

Tranko Buskas Ne İçin Kullanılmaktadır?

Kas gevşetici sakinleştirici özellikleri olan bir ilaçtır. Kişilerin ruhsal sıkıntıları sebebiyle oluşan ağrılara çözüm bulmak için kullanılması uygundur. Bu sebeple;

 • Mide rahatsızlıkları (Mide yanması, mide krampları)
 • Kolika mukoza, kolit, dumping sendromu vb. psikolojik faktörlere bağlı bağırsak spazmları
 • Safra yollarındaki şişkinlik ve kramp ağrıları,
 • Kesilmeyen hıçkırık krizleri
 • Ağrılı adet görme, rahim spazmları
 • Adet dönemi öncesi gerginlik, hırçınlık gibi durumlarda ve adetten kesilme dönemindeki yakınmalar gibi kadın üreme organları rahatsızlıklarında doktorlar hastalarına reçete etmektedir.

Tranko Buskas Etken Maddesi

İlacın etken maddeleri medazepam ve Hiyosin-N butilbromid olmaktadır. Her draje içinde bu etkin maddelerden 10 mg vardır. Medapezam ruhsal gerginliğin azaltılmasını ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların giderilmesini sağlar. Hiyosin-N butilbromid ise vücudun sindirim sistemindeki yani bağırsak ve midedeki kas sistemlerinin rahatlatılması üzerinde etkilidir. Bu sayede de mide ağrıları ve diğer sindirim sorunları düzeltilir.

Psikolojik Sorunların Tedavisinde Tranko Buskas’ın Kullanımı

Öncelikle Tranko Buskas’ın neden kullanıldığı ve asıl amacı üzerindeki yanılgıyı kaldırmamız gerekir. Birçok kişi bu ilacı bir antidepresan olarak düşünse de aslında tam olarak öyle değildir. Psikolojik sorunların düzeltilmesinde değil psikolojik sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan bedensel ağrıların tedavisinde kullanılır. Bilindiği üzere psikolojik sorunların çoğu, kendini bedene yansıyan ağrılarla kendini gösterebilir. Bu durumda da birçok kişi fiziksel bir hastalığa sahip olduğunu düşünerek doktora başvursa da bir sorun tespit edilmez.

Tranko Buskas genel olarak yaşanan ruhsal sorunların beden üzerinde yarattığı ağrı hissinin giderilmesi için, terapiler sırasında kullanılan bir ilaçtır. Bu ağrıları tamamen ortadan kaldırmak isteyen kişilerin, psikolojik destek alması ve sorunlarının üstesinden gelmesi gerekir.

Tranko Buskas Anksiyete Tedavisi

Tranko Buskas Anksiyete tedavisinde en çok destek alınan ilaçlardan biridir. Tedavi sırasında yardımcı olması için ek olarak bu ilaca başvurulur. Bir antidepresan değildir ve aynı zamanda antidepresan ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Tabi kullanmadan önce yine de doktor ile görüşmek ve onun tavsiyesi üzerine ilacı kullanmak gerekir.

Tranko Buskas Nasıl Kullanılır?

Tranko Buskas kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir. İlaç kullanımında mutlaka doktorunuzun yönergelerine uymalısınız. Sizin ve rahatsızlığınızın durumuna göre doktorunuz dozajı ve miktarı belirleyecektir. Aksi takdirde ilacın yan etkileri ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Genellikle günde 3 kez 10 mg ya da 20 mg olarak reçete edilmektedir. Oral yolla alınan bir ilaçtır. Yemeklerden önce yeterli miktarda su ile birlikte kullanılmalıdır. Yaş miktarına göre doktorunuz dozajı arttırabilir ya da azaltabilir. Yaşlılarda genellikle düşük dozlarda kullanır. Bir gün ilacı kullanmayı unuttuysanız sonraki gün iki doz birden almak doğru değildir. Tek doz şekilde devam edilmelidir. Fazla içilmesi durumu doktora bildirmek en uygunu olacaktır. Doz aşımı olduğunu gösteren belirtiler ise; ağızda kuruluk, deride kızarıklık, taşikardi, idrar yapmada güçlük, görmede sorun yaşama ve solunum düzensizliği gibi rahatsızlıklardır.

İlacın kullanım noktasında en doğru kararı doktorunuz verecektir. Çünkü ilaç kullanımı etkileyen birçok etken vardır. Sağlık öykünüzü bilen ve buna göre hareket eden doktorunuzun verdiği dozajı aşmadan hareket etmelisiniz. Dozaj buna rağmen fazla geliyorsa bunu derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

Tranko Buskas Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tranko Buskas kullanımı bazı yan etkilere ve sorunlara neden olabileceği için, kişilerin kullanmadan önce bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. İlacı kullanmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • İlacın etkin maddesi olan Medapezam ve hiyosin-N-butilbromid’e ya da ilacın içindeki diğer maddelere karşı bir alerjiniz varsa kullanmayın.
 • Miyasteni olarak ifade edilen kas hastalığınız varsa kullanmayın.
 • Kalın bağırsak üzerinde genişleme olarak ifade edilen Megakolon rahatsızlığında kullanılmaması önerilir.
 • Göz tansiyonunuz varsa kullanmayın.
 • Uyuşturucu, alkol veya da ilaç bağımlılığı varsa kullanılmamalıdır.
 • Tiroid bozukluğu olan kişilerin kullanması sakıncalıdır.
 • Kalp yetmezliği ya da kalp ritim bozuklukları olan kişilerin kullanımı sakıncalıdır.
 • Gözlerde görme kayıpları ve kızarıklıklar olması durumunda kullanılmamalıdır.
 • Bağırsaklar üzerinde tıkanıklık sorunları varsa kullanılmamalıdır.
 • İdrar yollarında tıkanıklık varsa kullanılmamalıdır.
 • İlacın içinde sükroz ve laktoz gibi şekerler bulunur. Eğer bunlara karşı bir alerjiniz varsa ya da diyabet gibi bir rahatsızlık söz konusu ise kullanmayınız.

Yukarıda belirttiğimiz durumlarda, ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Doktorunuzun yönlendirmesi ile ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tranko Buskas Zayıflatır Mı?

İlaç sağladığı rahatlamayla birlikte boşaltım sisteminde de bir rahatlama sağlar bu sebeple hızlı çalışmaya başlar. Hatta ishale sebep olarak geçici kilo kayıpları yaşanmasını sağlar. Ancak sırf zayıflamak için bu ilacı kullanmak başlı başına büyük risk altına girmektir. Çünkü bu ilaç bağımlılık geliştirilebilecek ciddi bir ilaçtır. Zayıflamak uğruna sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir.

Tranko Buskas Yan Etkileri Nelerdir?

Tranko Buskas yan etkileri her ilaçta olduğu gibi çok yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve bilinmeyen olarak dörde ayrılıyor.

Yaygın olmayan yan etkileri:

Ağızda kuruluk, kurdeşen, ritim bozukluğu, alerjik durumlar (deride döküntü),

Seyrek yan etkiler:

Soluk almada güçlük, yetersizlik, soluk borusunda aniden tıkanma yaşama, anaflaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonlar, deride morarmalar ve normal olmayan kanamalar, idrar yaparken güçlük yaşama, intihar düşünceleri, öfke durumu, sinirlilik hali, huzursuzluk, öfke ve yaşlı hastalarda uykusuzluk sorunları.

Çok seyrek yan etkiler:

Baygınlık, sersemlik, akıl karışıklığı, bellek fonksiyonunda bozulma, geçici konuşma bozukluğu ve yürüme sorunları. Puslu ve çift görme dâhil görme bozuklukları, nöbet benzeri kas krampları, deri renginin sararması. İdrarın kola renginde olması gibi karaciğer işlevlerinde bozulmaya işaret eden belirtiler

Öngörülmeyen Yan Etkileri:

Adet bozuklukları, cinsel isteksizlik. Uyuşukluk, uyku hali, yorgunluk, ilgisizlik, geç reaksiyon gösterme ve baş ağrısı, bulantı, ishal veya kabızlık. Kan basıncında hafif düzeyde azalma, terlemede azalma veya durma.

Kimlerin Tranko Buskas Kullanması Uygun Değildir?

Medazepam’a veya hiyosin-N-butilbromid’e veya ürünün içeriğindeki etken maddelere ve diğer maddelere karşı alerjiniz varsa, kullanmak uygun değildir bu yüzden kullanmadan önce ilacın içeriğini incelemek uygun olacaktır.

 • Anormal kas güçsüzlüğü ile kendini gösteren bir hastalık olan “miyasteni” denilen kas hastalığınız varsa,
 • Kalın bağırsaklannızda genişleme tanısı konulmuşsa,
 • Göz tansiyonunuz yüksekse
 • Alkol, uyuşturucu veya herhangi bir ilaca bağımlılığınız varsa ilacı kullanmamanız en doğrusu olacaktır.

Eğer;

 • Tiroid bozukluğunuz varsa (Tirotoksikoz),
 • Kalp yetmezliği ve kalp hızını artırabilecek kalp cerrahisi gibi, kalp atımlarında hızlanma ile karakterize edilen durumlarda,
 • Gözlerde ağrıyla birlikte kızarıklık ve görme kaybı oluştuğunda (Tanı almamış bir glokom belirtisi olabilir),
 • Bağırsaklarınızda tıkanıklık olasılığı varsa (Dışkılamanız çok zorsa veya dışkılayamıyorsanız),
 • İdrar yollarınızda tıkanıklık olasılığı varsa (İdrara çıkmakta zorlanıyorsanız),
 • Bazı şekerlere karşı aşırı duyarlılığınız varsa.

Tranko buskas ilacını dikkatli ve denetim altında kullanmanız daha doğru olacaktır.

İlaç, görme ve dikkat gibi duyularını etkileyebileceğinden kullanılması durumunda araç ve makine kullanmamalısınız. Reçeteli ilaç ya da sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Kullandığınız ilaç Tranko Buskas kullanmanızı engeller. Çünkü bazı ilaçlar bir araya geldiğinde tedavici etmekten çok başka rahatsızlıklar oluşturmaya müsaittir.

Tranko Buskas’ın İlaçlarla Birlikte Kullanımı

Kırmızı reçeteli olarak kullanılan ilaç, aynı şekilde reçeteli olarak satılan ilaçlar başta olmak üzere birçok ilaçla birlikte kullanıldığında, tehlikeli olur. Özellikle 20 mg olarak satılan türünün ilaçlarla ciddi yan etkileri olduğu bilinir. 10+10 olarak satılan ilacın da aynı şekilde bazı ilaçlarla yan etki yaratabileceğini belirtmemiz gerekir. İlaçlarla birlikte kullanıldığında en sık görülen yan etkiler; sersemlik, ağız kuruluğu, uyku bozuklukları, idrarda güçlük, kalpte istenmeyen etkiler ve unutkanlıktır. Tranko Buskas’ın birlikte kullanıldığında en çok yan etki görülen ilaçlar şöyledir;

 • Femotiyazin ve Barbitürat gibi uykuya neden olan ilaçlar
 • Psikotik rahtsızlıkların tedavisinde kullanılan Butirofenonlar
 • Kalp ritminin düzeltilmesi için kullanılan disopiramid ve kinidin benzeri ilaçlar
 • İçerisinde trisiklik yer alan depresyon ilaçları
 • Kalp hızını artıran ilaçlar
 • Virütik rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Alerjik rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Mide bulantısı tedavisinde kullanılan ilaçlar

Tranko Buskas Reçetesiz Alınır Mı?

İçerisindeki etken maddeler nedeniyle bu ilaç ciddi yan etkiler oluşturan bir ilaçtır bu yüzden kesinlikle reçetesiz satılmayan bir ilaçtır. Hatta içerisindeki etken maddelerden dolayı kırmızı reçete ile eczanelerden satın alabileceğiniz bir ilaçtır. İlacın güncel fiyatı eczanelerde 17.54 TL’dir.

Tranko Buskas Nasıl Bırakılır?

Tranko Buskas bırakma konusu en az kullanımı kadar önemlidir. Kırmızı reçeteli ilaçlarla ilgili en önemli konu, doğru zamanda bu ilaçları kullanmayı bırakabilmektir. Doğru zamanda ve şekilde bırakılmadığında, ilaçlarda bağımlılık yaratma ve ilaçların kullanımının bırakılmasında da yoksunluk çekilmesine neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı, ilacın kullanımının bırakılması noktasında mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun önerdiği dozlarda ve düzende ilacı bırakmaya çalışmalısınız.

Bu tip ilaçlarda, yavaş yavaş bırakmak ve dozu azaltmak çok önemlidir. Bu şekilde yoksunluk sendromu ile karşılaşmazsınız. Zamanı geldiğinde bırakmakta ayrıca önemlidir.

Tranko Buskas Fiyatı

Tranko Buskas fiyatı sürekli olarak güncellenmekte ve değişmektedir. Bundan kaynaklı olarak sizlere net fiyat bilgisi veremiyoruz. Yalnız reçeteli olarak alınan bir ilaç olduğu için zaten çok yüksek bir fiyata sahip değildir. Her eczanede de standart bir fiyat üzerinden satılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tranko Buskas mideyi bulandırır mı?

Sık karşılaşılan bir yan etki olmasa da bazı durumlarda mide bulantısına neden olabileceğini söyleyebiliriz. Uzun süreli ve aşırı mide bulantısı durumlarında, doktora danışılması ve ilacın bırakılması gerekir.

İlacı hangi doktor yazabilir?

Sakinleştirici ve ruhsal gerginlikleri gidermeye yönelik olarak kullanılan ilaç, psikiyatr uzmanları ve diğer alanlarda uzman doktorlar tarafından yazılabilir. Özellikle merak edenler için, ilaç aile hekimi tarafından da yazılabilir. Ancak alanında uzman bir doktorun kontrolleri sonrasında ilacı yazdırmanız ve kullanmaya başlamanız çok daha iyi olacaktır.

Tranko Buskos hamilelikte kullanılabilir mi?

Kırmızı reçeteli ilaçların genelinde olduğu gibi bu ilacın da hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanımı uygun değildir. Tabi yine de psikiyatr takibinde kullanılıp kullanılmayacağına karar verilebilir. İlacı kullanırken hamile kalan veya da hamile kalmayı planlayan kişilerin, mutlaka doktoruna bilgi vermesi gerekir.

Tranko Buskas en fazla kaç ay kullanılır?

Hastaların ilacı kaç ay ve ne kadar dozda kullanılacağı yakın gözlem sonrasında belirlenebilir. Şiddetli şikayetlerde günde tek doz olarak kullanılabilir. Genel olarak kullanım süresinin 2 hafta olduğunu ifade edebiliriz.

Tranko Buskas psikolojik ilaç mı?

Ruhsal gerginliklerin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan krampların tedavi edilmesinde kullanılan bu ilaçların, psikolojik bir ilaç olduğunu ifade edebiliriz. Buna ek olarak adet dönemi sorunları ve sindirim sistemlerinde meydana gelen bazı sorunların tedavisi için de tercih edilebilir.

Antidepresan yoksunluk sendromu ne kadar sürer?

Antidepresan ve Tranko Buskas gibi kırmız reçeteli ilaçlarda sıklıkla yoksunluk sendromundan söz edilir. Bu durum, ilaçların aniden kesilmesi sebebi ile ortaya çıkar. Ortalama birkaç hafta süren bu yoksunluk durumu kalıcı değildir. Zaten antidepresan olarak ifade edilen ilaçlarda çok daha fazla yoksunluk durumu görülür.

Tanıdığım insanlar bu ilacı kullanıyor ve herhangi bir yan etki görmüyor. Ben de kullanabilir miyim?

Bu tip kırmızı reçeteli ilaçlar, kişinin kendi kararı ile kullanmaya başlayabileceği bir ilaç değildir. Özellikle bir başkası kullanıyor ve memnun diye hiçbir ilaca başlayamazsınız. Mutlaka öncelikle bir doktor kontrolüne gidilmesi ve gerekli durumlarda doktorun reçete edilmesi ile ilaç kullanılmaya başlanmalıdır.

Zayıflamak için Tranko Buskas kullanılabilir mi?

Sindirim sistemi üzerinde yarattığı rahatlama etkisi sebebiyle ishal ve diğer bağırsak hareketlerine sebep olur. Bu da kısa sürede kilo verme etkisi yaratır. Ancak bu kilo verme doğal olarak sağlıklı bir kilo verme değildir. Yani Tranko Buskas veya da farklı bir ilaç ile zayıflamak doğru ve kalıcı bir çözüm değildir. Bu tip yanılgılara düşerek, sağlığınızı tehlikeye atmamanız gerekir.

Tranko Buskas uykusuzluk yapar mı?

İlacın kullanımından kaynaklı olarak hem uyuyamama hem de aşırı uyuma gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu durum kişiden kişiye değişir. İlacı kullanırken her iki durumda rahatsız edici boyuta geldiyse, doktorunuza danışmanız gerekir.

Tranko Buskas ve Lustral Bir Arada Kullanılır Mı?

İlacın Lustral gibi ilaçlarla birlikte kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Sinir kontrolü için kullanılan Lustral ile birlikte bile reçete edilebilir.

Tranko Buskas Özgüven Kazandırır Mı?

Kişilerin özgüven kazanması, kullandığı ilaçlarla mümkün olan bir şey değildir. Kişilerin özgüvenli olması için öncelikle bunun önündeki engellerin bulunması ve buna yönelik olarak da psikolojik destek alınması gerekir. Ancak bu şekilde özgüven ile ilgili sorunlar aşılabilir.

Sigara ile tranko buskas alınır mı?

Sigara ile ilacın kullanımın herhangi bir yan etki yarattığına dair bir çalışma yoktur. Yani rahatlıkla ilaçla birlikte sigara kullanılabilir.

Tranko Buskas’ın alkolle kullanımı sakıncalı mı?

Sadece Tranka Buskas’ın değil tüm ilaçların alkolle kullanılması sakıncalıdır. Alkol çok güçlü bir maddedir ve ilaçların içinde yer alan diğer maddelerle birlikte vücutta yıkıcı etkiler yaratır. Bu yüzden de birlikte kullanılmaması gerekir.

 

 

] }