fbpx

Tranko Buskas Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Tranko buskas içerisindeki medazepam ve hiyosin-N-butilbromid etken maddeleri sayesinde ruhsal gerginliklerin giderilmesini ve sindirim organları, idrar yolları gibi organlardaki kasları gevşeterek spazmların giderilmesini sağlar. Turuncu renkte, kokusuz yuvarlak bir haptır. Yirmili veya kırklı olarak satılmaktadır. Tranko buskas kırmızı reçeteli bir ilaçtır. Kırmızı reçeteli ilaçlar ciddi ilaçlardır. Genellikle uyuşturucu özelliği olan ilaçlar bu şekilde adlandırılmaktadır. Bu ilaç hekim takibinde ve hekiminizin tavsiye ettiği dozda düzenli kontrollerle kullanılmalıdır. Etken maddelerinden biri olan medazepam nedeniyle uygun dozlarda kullanılsa bile bağımlılık geliştirmeye neden olan bir ilaçtır. Doz aşımı durumunda ise ciddi komplikasyonlar oluşmasına sebep olur.

Tranko Buskas Reçetesiz Alınır Mı?

İçerisindeki etken maddeler nedeniyle bu ilaç ciddi yan etkiler oluşturan bir ilaçtır bu yüzden kesinlikle reçetesiz satılmayan bir ilaçtır. Hatta içerisindeki etken maddelerden dolayı kırmızı reçete ile eczanelerden satın alabileceğiniz bir ilaçtır. İlacın güncel fiyatı eczanelerde 17.54 TL’dir.

Tranko Buskas Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılmaktadır?

Kas gevşetici sakinleştirici özellikleri olan bir ilaçtır. Kişilerin ruhsal sıkıntıları sebebiyle oluşan ağrılara çözüm bulmak için kullanılması uygundur. Bu sebeple;

 • Mide rahatsızlıkları (Mide yanması, mide krampları)
 • Kolika mukoza, kolit, dumping sendromu vb. psikolojik faktörlere bağlı bağırsak spazmları
 • Safra yollarındaki şişkinlik ve kramp ağrıları,
 • Kesilmeyen hıçkırık krizleri
 • Ağrılı adet görme, rahim spazmları
 • Adet dönemi öncesi gerginlik, hırçınlık gibi durumlarda ve adetten kesilme dönemindeki yakınmalar gibi kadın üreme organları rahatsızlıklarında doktorlar hastalarına reçete etmektedir.

Tranko Buskas Nasıl Kullanılır?

İlaç kullanımında mutlaka doktorunuzun yönergelerine uymalısınız. Sizin ve rahatsızlığınızın durumuna göre doktorunuz dozajı ve miktarı belirleyecektir. Aksi takdirde ilacın yan etkileri ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Genellikle günde 3 kez 10 mg ya da 20 mg olarak reçete edilmektedir. Oral yolla alınan bir ilaçtır. Yemeklerden önce yeterli miktarda su ile birlikte kullanılmalıdır. Yaş miktarına göre doktorunuz dozajı arttırabilir ya da azaltabilir. Yaşlılarda genellikle düşük dozlarda kullanır. Bir gün ilacı kullanmayı unuttuysanız sonraki gün iki doz birden almak doğru değildir. Tek doz şekilde devam edilmelidir. Fazla içilmesi durumu doktora bildirmek en uygunu olacaktır. Doz aşımı olduğunu gösteren belirtiler ise; ağızda kuruluk, deride kızarıklık, taşikardi, idrar yapmada güçlük, görmede sorun yaşama ve solunum düzensizliği gibi rahatsızlıklardır.

İlacın kullanım noktasında en doğru kararı doktorunuz verecektir. Çünkü ilaç kullanımı etkileyen birçok etken vardır. Sağlık öykünüzü bilen ve buna göre hareket eden doktorunuzun verdiği dozajı aşmadan hareket etmelisiniz. Dozaj buna rağmen fazla geliyorsa bunu derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

Tranko Buskas Zayıflatır Mı?

İlaç sağladığı rahatlamayla birlikte boşaltım sisteminde de bir rahatlama sağlar bu sebeple hızlı çalışmaya başlar. Hatta ishale sebep olarak geçici kilo kayıpları yaşanmasını sağlar. Ancak sırf zayıflamak için bu ilacı kullanmak başlı başına büyük risk altına girmektir. Çünkü bu ilaç bağımlılık geliştirilebilecek ciddi bir ilaçtır. Zayıflamak uğruna sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir.

Tranko Buskas Yan Etkileri Nelerdir?

Tranko Buskas yan etkileri her ilaçta olduğu gibi çok yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve bilinmeyen olarak dörde ayrılıyor.

Yaygın olmayan yan etkileri:

Ağızda kuruluk, kurdeşen, ritim bozukluğu, alerjik durumlar (deride döküntü),

Seyrek yan etkiler:

Soluk almada güçlük, yetersizlik, soluk borusunda aniden tıkanma yaşama, anaflaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonlar, deride morarmalar ve normal olmayan kanamalar, idrar yaparken güçlük yaşama, intihar düşünceleri, öfke durumu, sinirlilik hali, huzursuzluk, öfke ve yaşlı hastalarda uykusuzluk sorunları.

Çok seyrek yan etkiler:

Baygınlık, sersemlik, akıl karışıklığı, bellek fonksiyonunda bozulma, geçici konuşma bozukluğu ve yürüme sorunları. Puslu ve çift görme dâhil görme bozuklukları, nöbet benzeri kas krampları, deri renginin sararması. İdrarın kola renginde olması gibi karaciğer işlevlerinde bozulmaya işaret eden belirtiler

Öngörülmeyen Yan Etkileri:

Adet bozuklukları, cinsel isteksizlik. Uyuşukluk, uyku hali, yorgunluk, ilgisizlik, geç reaksiyon gösterme ve baş ağrısı, bulantı, ishal veya kabızlık. Kan basıncında hafif düzeyde azalma, terlemede azalma veya durma.

Kimleri Tranko Buskas Kullanması Uygun Değildir?

 • Medazepam’a veya hiyosin-N-butilbromid’e veya ürünün içeriğindeki etken maddelere ve diğer maddelere karşı alerjiniz varsa, kullanmak uygun değildir bu yüzden kullanmadan önce ilacın içeriğini incelemek uygun olacaktır.
 • Anormal kas güçsüzlüğü ile kendini gösteren bir hastalık olan “miyasteni” denilen kas hastalığınız varsa,
 • Kalın bağırsaklannızda genişleme tanısı konulmuşsa,
 • Göz tansiyonunuz yüksekse
 • Alkol, uyuşturucu veya herhangi bir ilaca bağımlılığınız varsa ilacı kullanmamanız en doğrusu olacaktır.

Eğer,

 • Tiroid bozukluğunuz varsa (Tirotoksikoz),
 • Kalp yetmezliği ve kalp hızını artırabilecek kalp cerrahisi gibi, kalp atımlarında hızlanma ile karakterize edilen durumlarda,
 • Gözlerde ağrıyla birlikte kızarıklık ve görme kaybı oluştuğunda (Tanı almamış bir glokom belirtisi olabilir),
 • Bağırsaklarınızda tıkanıklık olasılığı varsa (Dışkılamanız çok zorsa veya dışkılayamıyorsanız),
 • İdrar yollarınızda tıkanıklık olasılığı varsa (İdrara çıkmakta zorlanıyorsanız),
 • Bazı şekerlere karşı aşırı duyarlılığınız varsa.

Tranko buskas ilacını dikkatli ve denetim altında kullanmanız daha doğru olacaktır.

İlaç, görme ve dikkat gibi duyularını etkileyebileceğinden kullanılması durumunda araç ve makine kullanmamalısınız. Reçeteli ilaç ya da sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Kullandığınız ilaç Tranko Buskas kullanmanızı engeller. Çünkü bazı ilaçlar bir araya geldiğinde tedavici etmekten çok başka rahatsızlıklar oluşturmaya müsaittir.

] }