fbpx

Diazepam Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Çevrenizde panik atak hastası, epilepsi hastası ya da anksiyete bozukluğuna sahip insanlar olabilir. Belki siz de bu hastalıklardan birine sahipsiniz. Bu durumda doktorunuz size bu yazımızda bahsedeceğimiz diazepam ilacını vermiş olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün temel ilaçlar arasında gösterdiği diazepam sakinleştirici etkiye sahip bir ilaç türüdür.  Yaygın olarak diazem ismiyle anılan diazepam doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Yan etkileri de bulunan bu ilaç diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden kullandığınız diğer ilaçları doktorunuza belirtmeniz gerekmektedir.

Kullanımı bağımlılığa sebep olabileceğinden doktor kontrolünde kısa süreli ve sınırlı bir şekilde kullanılmalıdır.

Diazepam Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Diazepam epilepsi tedavisinde, anksiyete bozukluğunda, panik atakta, uykusuzluk tedavisinde kısa süreli olarak yazılabilir. Ayrıca intihara meyilli hastalarda antidepresan ilaçlara yan ilaç olarak doktorunuz tarafından verilebilir. Bir diğer kullanım alanı ise ameliyat öncesi kullanımıdır. Leo Sternbach tarafından icat edilmiş olan ilacın yan etkileri de bulunmaktadır. Eskiden mucizeler yaratan ilaç olarak kabul edilse ve kullanımı çok yaygın olsa da günümüzde bağımlılık yapıcı etkisinin keşfedilmesi ile birlikte artık eskisi kadar yazılmamaktadır.

Diazepam bazı psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılsa da psikotik hastalıkların tedavisinde işe yaramamaktadır. Diazepam kullanan hastaların dikkat isteyen ve tehlikeli işlerden uzak durmaları gerekir. Gebelik sürecinde ise çok gerekmedikçe kullanılmaması gerekir. Ayrıca emzirme döneminde de diazepamın içerdiği maddeler süte karışabileceğinden bu dönemde kullanılmaması gerekir. Alkolle beraber kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabileceği için kaçınılmalıdır.

Diazepam Yan Etkileri

Her ilacın yan etkisinin olduğu gibi diazepamın da yan etkileri mevcuttur. İlk bulunduğu zamanlarda yan etkileri tam olarak bilinmediğinden sıklıkla yazılan bir ilaç olmuştur. Ancak zamanla yan etkilerinin bilinmesi sonucunda doktorlar tarafından yazılma sıklığı azalmıştır. Diazepamın en yaygın bilinen yan etkileri uyuklama hali ve yorgunluktur. Ataksi (denge kaybı) de bir diğer bilinen yaygın yan etkisidir. Daha az sayıda görülen yan etkileri:

 • Deride döküntüler
 • Çökkünlük hali ya da depresyon
 • Sarılık
 • Konuşmada bozukluklar
 • Vertigo
 • Diplopi (çift görme)
 • Konfüzyon (hastalık derecesinde zihin bulanıklığı)
 • Konstipasyon (kabızlık)
 • Disartri (peltek konuşma bozukluğu)
 • Baş Ağrısı
 • Üriner ratansiyon

Bu yan etkiler dışında saldırganlık, anksiyete oluşabilir. Kişi halüsinasyonlar görmeye başlayabilir ya da kişide uyku bozuklukları çıkabilir. Bu yan etkilerden birisi ya da fazlası görüldüğünde doktorunuza danışmanız ve doktorunuz tavsiye ederse ilacı kesmeniz gerekebilir.

Diazepam Doz Aşımı

Diazepamın doz aşımında hastanın nefes alması, hava yolu ve dolaşımı olmak üzere üçü bir arada değerlendirilir. Aşırı doz alan hasta bakıma ve gözleme alınmalıdır. Doz aşımı benzodiazepin grubundan olan diazepamın aşırı dozda alınması çok nadiren ölümle sonuçlanır.

6 yaşından küçüklere klinik bulguların yetersizliği sebebiyle verilmemesi gerekir.

Diazepam Bağımlılık Yapar Mı?

Yazımızın başlarında belirttiğimiz gibi diazepamın bağımlılık yapıcı etkisi vardır. Uzun süreli kullanımlarda direk olarak kesilmesi çeşitli semptomlara yol açabileceğinden yavaş yavaş ve doktor kontrolünde kesilmelidir. Daha çok kısa süreli tedavi yöntemi olarak tercih edilmelidir. Doktor yazmadıkça kullanılmamalıdır. Diazepam yeşil reçeteli bir ilaçtır ve yeşil reçeteli ilaçlar bağımlılık yapıcı etkisi olan ilaçlardır. Yeşil reçete olmadan eczacı tarafından verilmemektedir.

Etken Maddesi Diazepam Olan İlaçlar

 • Diaksi (5 mg/ 10mg): Çözelti şeklindedir.
 • Diapam (10 mg): Ampul şeklindedir. İğne ile enjekte edilir.
 • Diazem (10 mg/ 5mg/ 2mg): Kapsül şeklindedir.
 • Lizan (5mg/ 2mg): Kapsül şeklindedir.
 • Nervium (5 mg): Tablet şeklindedir.

Diazepam hakkında daha ayrıntılı bilgi için ilaç prospektüsünü okuyunuz. Ayrıca doktorunuz yazmadıkça da diazepam ilacını kullanmayınız.

] }