fbpx

Faverin Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Faverin, antidepresan olarak kullanılan bir ilaçtır. Film tablet halinde kullanılan bu ilaç beyinde yer alan sinir hücreleri iletimini sağlayarak ruh halini kontrol altına almayı sağlar. İçeriğinde yer alan serotonin maddesi vücuda etki ederek kişiyi ruhsal anlamda iyi hissettirir. Bu ilaç daha çok depresyon tedavisinde kullanılır. 18 yaş üstü yetişkinlerde ve 8 yaş üzeri çocuklarda obsesif bozukluğun tedavisi için de son derece etkilidir.

Faverin Ne İşe Yarar?

Faverin, çeşitli psikolojik hastalıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Tablet içerisinde yer alan serotonin etken maddesi beyin hücreleri arasında yeterli iletiyi sağlayarak kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. İlacı kullanmaya başladıktan yaklaşık bir hafta içerisinde serotonin düzeyi normale döneceğinden olumlu etki görmek mümkündür.

Umutsuzluk, boşlukta hissetme hissi, çaresizlik içgüdüsü, yorgunluk hissi ve karar vermede güçlük gibi belirtilerin eşlik ettiği majör depresif bozukluk tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda takıntı ve irade bozukluğu gibi problemlerde de ilaç etkisini gösterir. Bu sebeplerden ötürü psikolojik olarak çok sık tercih edilen ilaçlar arasında yer alır. İlaç düzenli olarak kullanılırsa bu tür sorunların zamanla yok olduğu gözle görülür ve hasta kendini eskiye nazaran daha iyi hisseder.

Faverin Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Faverin kullanırken birtakım hususlara dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde beklenmedik yan etkiler görülebilir ve ilaç olumsuz yönde etki eder. İlacı kullanırken dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

 • İlaç içerisinde bulunan etken maddelere karşı alerjik reaksiyon görünürse derhal bırakılmalıdır.
 • İlacı kullanan kişi intihar düşüncesine karşın mutlaka ailesi tarafından en az 1 hafta boyunca gözlem altına alınmalıdır.
 • Faverin kas gevşetici grubunda yer alan ilaçlar ile birlikte kullanılmamalı, gerekiyorsa uzman hekim kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Epilepsi, kas hastalığı, kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi hastalıklar bulunuyorsa mutlaka uzman hekim bu konuda bilgilendirilmelidir.
 • Tedavi sürecinde kesinlikle alkol tüketiminden uzak durmak gerekir.
 • Gebelik ve emzirme durumlarında ilacın mutlaka hekim gözetiminde kullanılması gerekir.

Faverin Nasıl Kullanılır?

Bir antidepresan ilacı olan Faverin kullanımı ilaca başlayan hastalar tarafından merak edilir. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Doktor ne şekilde reçete ettiyse buna dikkat ederek ilacı kullanmak gerekir. Doz aşımının olmamasına ve doktor direktiflerine uygun olacak şekilde Faverin’i kullanmaya dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde tedavi süreci olumsuz yönde etkilenir. Bunun yanı sıra ilaç bol su ile kullanılmalıdır, bir su bardağı bunun için idealdir. Yemek ile beraber veya yemek sonrası tüketimi uygundur.

Faverin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı
 • Kurdeşen
 • Yüz bölgesinde şişlik
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Mide bulantısı-kusma
 • İştahsızlık
 • Titreme
 • İshal

Bu yan etkiler sıklıkla görülür. Belirtilen yan etkilerden herhangi birini taşıyorsanız derhal ilaç kullanımına son vermeli ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Faverin Zararları Nelerdir?

Faverin psikolojik sorunların çözümü için kullanılır. Doktorun tavsiye ettiği dozda düzenli olarak kullanılırsa hiçbir zararı yoktur. Ancak ilaç düzensiz olarak ve kişinin kendisine önerilen dozda tüketilmediği taktirde hastalığın daha da ilerlemesine sebep olur. Çok nadir olarak görülse de Faverin kişide intihara teşebbüs ve sersemlik etkisi ortaya çıkarabilir. Bu gibi olumsuz yan etkilerin görülmesi durumunda kesinlikle uzman psikolog tarafından destek alınmalı ve gerekirse ilaç dozunda değişiklik yapılmalıdır.

Faverin Nereden Alınır?

Faverin, yalnızca psikoloji alanında uzman hekimler tarafında reçete edilir. Bunun dışında başka branştan hekim ilacı reçete edemez. İlacı piyasadan reçetesiz bir şekilde satın almak mümkün olmadığından yalnızca eczanelerden temin edilebilir.

] }