fbpx

Anafranil Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Anafranil özellikle obsesif kompulsif bozukluklarının tedavisini yapmak amacı ile kullanılan çok etkili bir ilaçtır. Anti depresan olarak kullanılır. Şeker, titanyum dioksit ve sarı demir oksit maddeleri ile klomipramin hidroklorür içerir. 10 mg.lık kaplı tabletler ile takdim edilir. Doktor tarafından yazılmış olan normal reçeteli ilaçlardan biridir. En etkin maddesi klomipramin hidroklorürdür. Fizyolojik durumları düzelttiği gibi uyku ataklarından oluşan kas zayıflığı ile ilgili sorunları da ortadan kaldıran ilaç sınıfları içerisindedir.

Anafranil Ne İşe Yarar?

Depresif olarak yaşanan durumları tedavi etme sürecinde, sendromların obsesif ve kompulsif durumlarında, panik ataklarda, fobi ataklarında, katapleksi durumlarında ve kronik olarak bulguları olan ağrılarda işe yaradığı bilinir. En güçlü tedavi yönü antiobsesyonel etkinlik göstermesidir. Orta yaştaki hastalarda daha duyarlı etkiler yaratır. 5 yaş üzerinde klinik bulguları tanıları konulmuş olan hastalarda depresif tedaviler için kullanılan bir ilaç olmakla beraber etkinliği de kanıtlanmıştır.

Anafranil Hangi Hastalıklara İyi Gelen Bir İlaçtır?

Psikomotor yetersizliği olanlar, depresif mizaça sahip olanlar, anksiyete sorunu yaşayanların tedavilerinde kullanılır. Depresif sendromlar üzerine etki eden bir ilaçtır. Sadece anti depresan değil ayrıca obsesif kompülsif bozukluklara da etki eder.

Anafranil Yan Etkileri Var mıdır?

Kullanıcılar tarafından yapılan araştırmalarda görülen en belirgin yan etkileri arasında;

  • Uykusuzluk yaptığı,
  • Halsizlik olabileceği,
  • Ağızda kuruluk yapabileceği,
  • Kabızlık olabileceği,
  • Aşırı terleme olabileceği hususu görülür. Bu etkiler kalıcı değil ve çabuk iyileşebilir cinstendir.

Epilepsili hastaların kullanması uygun değildir. Ayrıca MAO inhibitörü tedavileri esnasında öncesinde ve sonrasında ilaç kullanılmamalıdır. Ayrıca doktorların tavsiye ettiği doz dışında kullanım yapılmamalıdır. Kardiyovasküler bozukluklar görülebileceği için bu tip hastalığı olanlara, yaşlı hastalara verilmek zorunda olunduğunda mutlaka EKG çekilmesi gerekir. Ayrıca nörolojik olarak sıkıntı görüldüğü takdirde anında doktor kontrolünde kesilmelidir.

Anafranil Bağımlılık Yapan Bir İlaç mıdır?

Anafranil psikiyatriler tarafından verilen anti depresan ilaçlardır. Bu ilaç genel anlamda duygu durum düzenleyicisi olduğu için bağımlılık yapma gibi bir durumları söz konusu değildir. İlacı kullananların bırakma süreçlerinde yaklaşık 10 gün gibi bir süreç geçmesi beklenir. Bu süreç zarfında yan etkilerinden kurtulunmuş olması gerekir. İştahsızlık ve halsizlik baş gösterdiği durumlarda mutlaka uzman hekimlere başvurulması gerekir. İlaç kullanım süresi bittikten sonra birdenbire değil yavaş yavaş bırakılması gerekiyor. Bu tip durumlarda kesilme sendromu ya da yoksunluk sendromu oluşabilir.

] }