fbpx

Nervium Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Nervium; her tabletinin içerisinde 5 mg diazepam etkin maddesi olan, 50 tablet halinde piyasaya sunulan bir ilaçtır. Psikiyatri uzmanı kontrolünde belirli ruhsal hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Nervium Ne İçin Kullanılır?

Nervium; psikiyatri uzmanları tarafından aşağıda verilen ruhsal bozuklukların tedavisi için kullanılmaktadır.

 • Anksiyete hastalarının kısa süreli tedavi sürecinde,
 • Alkolü bırakan hastalarda oluşan belirtileri kontrol altına almak için,
 • Kasların gevşemesine yardımcı olabilmek ve kas kasılmaları ile oluşan inmeler için,
 • Havale gibi olası durumlarda,
 • Titreme gibi sorunlar yaşayan hastalarda,
 • Ağrılı kas kasılmalarının ilerleyici bir türü olduğu durumlarda psikiyatrist Nervium sayesinde tedavi sürecine başlamaktadır.

Nervium Nasıl Kullanılır?

Nervium kullanımı sırasında mutlaka başvurduğunuz psikiyatri uzmanı ile iletişim halinde olmanız gerekmektedir, sürekli iletişim kurabilmeniz için online psikiyatri desteği almanız sizin için fayda sağlamaktadır. İlacı kendi başınız veya destek aldığınız psikolog tarafından başlayamazsınız bu tedaviye mutlaka bir psikiyatrist ile başlamalısınız. Psikiyatrist genellikle belirtileri kontrol altına almayı hedefler ve bu yüzden düşük dozla başlar ancak yine de duruma göre değişiklikler gösterebilir. Yetişkinlerde endişe veya ruhsal sorunlar yaşayan hastalarda kullanımı için günde 2 veya 3 defa 5-30 mg dozlarında kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sakinleştirme ve uyku bozuklukları için Nervium kullanan yetişkinlerde ise yatmadan önce, günde 5-15 mg kullanılması önerilmektedir. İlacın değişik yaş gruplarında kullanımını inceleyecek olursak 6 aylıktan küçük olan bebeklerde kullanımı konusunda güvenilir ve etkin veriler olmadığından önerilmemektedir. Yaşlı hastalarda ise; hareket kontrolünde zorluğa bağlı yürüme bozukluğu yaşayan veya sakinliği önlemek için etkili olan en düşük doz ile kullanıma başlanması tavsiye edilmektedir. Eğer hasta ilacı tolere edilebiliyorsa başvurduğu psikiyatri uzmanı ilacın dozunu kademeli olarak artırılabilir. Özel duruma sahip hastalar yani karaciğer ve böbrek yetmezliğine sahip hastalarda ise dikkatli kullanılması ve en düşük dozda kullanılması gerekmektedir ancak; ciddi karaciğer problemi olan hastalarda kullanımı önerilmemektedir.

Nervium Faydaları Nelerdir?

Nervium; endişe ve kaygı bozukluğuna sahip hastaların kısa süreli tedavisi için fayda sağladığı bilinmektedir. Alkolü bırakan hastalarda ise gelişen;  huzursuzluk, hayal görme, titreme,  huzursuzluk ve  hezeyan gibi belirti gösteren ani geçici bilinç bozukluğu gibi durumların tedavisi için yine psikiyatri uzmanlarının tedavi için kullandığı bilinmektedir. Aynı zamanda kas gevşeme veya kasılmalarda, titreme, havale gibi durumların kontrolü ve tedavisine fayda sağladığı ve psikiyatrist tarafından tedavi amaçlı tercih edildiğini söylemek mümkündür. Ancak ilacın tek başına fayda sağladığını söylemek mümkün değildir hasta bu süreçte psikolog desteği almalı ve doktorunun söylediği doza göre hareket etmesi gerekmektedir. İlacın hastaya fayda sağlayabilmesi için bu süreçte psikolog ve psikiyatri uzmanının birlikte ilerlemesi gerekmektedir. Hastanın kolay ulaşabilmesi açısından aynı anda hem online psikolog hem de online psikiyatri desteği alması günümüzde mümkündür.

Nervium Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç gibi Nervium da belirli yan etkilere neden olabilmektedir. Hasta olası bir yan etki ile karşılaştığında hemen doktoruna başvurması gerekmektedir. Hatta bazı durumlarda hastaya acil tıbbi müdahale gerekebilmektedir. İlacın kullanımı ile ilgili hastanın belirli kaygıları var ise bu durumu destek aldığı psikolog ile paylaşmalıdır bu noktada hemen ulaşa bilirliği açısından online psikolog desteği alması kendisine fayda sağlamaktadır.  İlacın yan etkileri incelenecek olursa aşağıdaki şekildedir;

 • Hasta sürekli uyuklayabilir, halsizlik yaşayabilir, sürekli bitkin ve sersem şekilde ortada dolaşabilir,  hareket kontrolünde zorluk yaşar ve buna bağlı yürüme bozukluğu ortaya çıkabilir.
 • Hasta zihin karışıklıkları yaşabilir, sürekki depresyon halinde olabilir,  cinsel istekte artış veya azalış söz konusu olabilir.
 • Hasta halüsinasyonlar görebilir, kas kasılmaları ve uykusuzluk yaşayabilir, olağan dışı sinirli olabilir, uykuya dalmada veya uyanmada sorun yaşayabilir ve hastada uyarılma gibi paradoksal reaksiyonlar görüldüğü rapor edilmiştir.  Bu etkilerin görüldüğü hastalarda psikiyatrist acil olarak ilaç kullanımı durdurmalıdır.
 • Hasta baş ağrısı ve baş dönmesi yaşayabilir, titreme, konuşurken dilin dolaşması veya konuşamama gibi durumlar yaşayabilir.
 • Hasta mide sorunları yaşayabilir, kabızlık yaşayabilir, tükrük salgılanmasında değişiklikler görülebilir ve hasta sürekli bulantı yaşayabilir.
 • Hasta da deri – deri altı doku hastalıkları ve sarılık gibi durumlar yaşanabilir bu durum hastanın karaciğerinde bir sorun olduğunun göstergesidir.
 • Hasta idrar yapamama, idrar tutamama ve idrar yaşama gibi durumlar yaşayabilir bu durumda böbrek rahatsızlıklarının meydana geldiğini göstermektedir.
Sıkça Sorulan Sorular

Muadili olarak içerisinde 5 mg diazepam etkin maddesi bulunan ilaçlar gösterilebilir.

İlaç genellikle anksiyete bozuklukları tedavisinde kullanılır ancak diğer ruhsal bozuklukların tedavisinden çok belirtilerin kontrol altına alınması amaçlı kullanmaktadır.

İlaç yeşil reçeteli bir ilaçtır bu yüzden reçetesiz satın alınmamaktadır.