fbpx

Teril Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Teril, ambalaj içerisinde 20 adet beyazımsı kapsül şeklinde iki tarafı çentikli ve etkin maddesi karbamazepin olan bir ilaçtır. Antiepileptik sınıfına giren ilaçtır. Antiepileptikler sara hastalığını tedavi eden ilaçların içerisinde bulunduğu gruptur. Etkisi nedeniyle diğer hastalıklar için kullanılır.

Psikologlar Teril reçete yazamaz ve öneremez ama psikolog veya online psikolog desteği alıyorsanız ilaç kullandığınızı hastanın söylemesi tedavi açısından olumlu olmaktadır. İlacı kullanan hasta, tedavisine ek olarak online psikolog desteğine başvurulabilir, psikolog ile ilerleyen tedavi sürecinde ilaç daha etkili olmaktadır. Hastada oluşan yan etkide hastanın online psikiyatrist veya çok ciddi bir yan etkide yakın bir hastanın acil birimine danışması gereklidir.

Teril Ne İçin Kullanılır?

Teril, epilepside belirli nöbet tiplerinin tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluğun, mani ve çökkünlük dönemlerinde, beyinden çıkan sinirin etkilenmesi sonucunda yüz yarısında oluşan şiddetli seyreden ağrılar oluşturan “Trigeminal Nevralji” hastalığının tedavisinde kullanılır. Vücutta oluşan diğer ağrılarda kullanılmaz.

Epilepsi nöbetlerle karakterize olan bir hastalıktır. Nöbetler, beyinden iletilen mesajlar vücuttaki sinirler tarafından düzgün bir şekilde iletilmediğinde meydana gelir. Teril, mesajların iletilmesini kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Teril Nasıl Kullanılır?

Teril tam olarak psikiyatrist verdiği talimattaki şekilde kullanmalısınız. Lütfen tedavi sırasında doktorun talimatlarına uyunuz ve önerilen dozu aşmayınız. Her dozu doluyken bir bardak su ile alınız. Bu talimatlara uymanız ilacın en iyi şekilde etki etmesine ve yan etkisinin az olmasını sağlamaktadır. Denilenden fazla süre ve sayıda kullanılmamalıdır. Psikiyatrist veya hekiminize sormadan ilacı bırakmayınız.

Almanız gerekenden fazla ilacı aldıysanız hemen psikiyatrist veya doktorunuza durumu bildiriniz. Böyle bir durumda solunumda güçlük, hızlı ve düzensiz bir kalp atışı, bilinçte kayıp, bayılma, baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma şikâyetleri oluşursa, bu dozun çok yüksek olduğunu gösterebilir.

Yetişkin hastalarda epilepsi hastalığının tedavisine, tüm tablet ve şurup ile genellikle günde bir veya iki kere 100 mg – 200 mg kadar dozlarla başlanır. Dozaj daha sonra, 2 veya 3 doza bölünerek kademeli olarak günde 800 mg – 1200 mg çıkarılmaktadır.

Beyinden çıkan sinirin etkilenmesi sonucunda yüz yarısında oluşan şiddetli seyreden ağrılar oluşturan “Trigeminal Nevralji” tedavisi için günde 200 mg – 400 mg’larla başlangıç dozu ağrı geçene kadar yavaş yavaş yükseltilir. En yüksek doz günlük 1200 mg’dır. Yaşlı hastalar için, düşük bir başlangıç dozu, yani gün içerisinde iki kere 100 mg olacak şekilde önerilmektedir.

Depresyon ve mani dönemleri ile ilerleyen “Bipolar bozukluk” hastalığında ruhsal bozukluğun mani ve depresyon tedavisi sırasında olağan doz gün içerisinde 400 mg – 600 mg’dır.

Teril Faydaları Nelerdir?

Teril, epilepsi nöbetlerinde ve ağrıya neden olan beyindeki sinir uyarılarının yavaşlatarak, istem dışı kasılmalarını durduran ve engelleyen bir ilaçtır. Epilepsi nöbetlerinin ve karışık nöbetlerin kontrol altına alınması; manik dönemi ve bipolar bozuklukları önlemek veya oluşmlarını azaltmak; şeker hastalığının neden olduğu sinir ağrıları; sinirin bir veya daha çok dalında nedeni anlaşılmayan veya MS hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılı durumlarda ve bağımlılık sendromunda durumlarında kullanılır. Bu rahatsızlıklara sahip hastaların ilaç tedavisine ek psikolog ve ya online psikolog desteği de almaları tedavide iyileşme sürecinde ve hızında artış gözlemlenir.

Teril Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün ilaçlarda olduğu gibi, Teril içeriğinde bulunan maddelere de duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Olası yan etkilerin çoğunluğu hafif ve orta şiddette gözükür. Genellikle yan etkiler birkaç günlük tedavi sonrasında yok olur.

Deride döküntü, deri kızarıklığı, mideye yakın bölgelerde ağrı, öksürük, dudaklarda ve gözlerde kabarma ve ateşle birlikte deri soyulması ile ciddi deri reaksiyonları. Ağızda ülser ve açıklanamayan morarma veya kanama, boğaz ağrısı ve ateş veya her ikisi aynı anda oluşur. Ayaklarda ve ayak bileklerinde veya bacaklarda şişlik, zihin bulanıklığı ve sinir hastalığı. Solunumda güçlük, baygınlık, döküntü, kaşıntı veya yüz şişliği (bu yan etkiler, şiddetli bir alerjik reaksiyon olduğunun belirtileri olabilir). Bu yan etkiler çok ciddi yan etkilerdir, acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkilerin tümü seyrek gözükmektedir.

  • Çok yaygın; enfeksiyona yakalanma riskinin artması durumu, sersemlik, yorgunluk ve dengesizlik hali, hareketleri kontrol edememe, bulantı ve kusma, deri reaksiyonları.
  • Yaygın; deride kolay morarma, kanama, ödem, zihin bulanıklığı, baş ağrısı, çift görme ve/veya bulanık görme, ağızda kuruluk.
  • Yaygın olmayan; titreme ve tikler, anormal göz hareketleri, ishal, kabızlık.
  • Seyrek; döküntü, eklem ağrısı, ateş, böbrekler ve diğer organlarda sorunlar, yaygın alerjik reaksiyon. Depresyon, iştah kaybı, halüsinasyonlar, kolay sindirememe, huzursuzluk, saldırganlık, midede ağrı, ellerde ve ayaklarda karıncalanma.
  • Çok seyrek; Kanda değişiklikleri, karın ağrısı, kemik rahatsızlıkları, ağızda ve dilde ağrı, göz kızarıklık, akıntı gibi göz rahatsızlıkları, şiddetli deri rahatsızlıkları, tat almada bozukluk, anemi, memede şişme ve ağrı, kalp ritmi ve dolaşım bozuklukları. Akne, cinsel işlevlerde yetersizlik ve isteksizlik, üreme yeteneğinde azalma, idrarda kan, aşırı terleme, böbrek yetmezliği.

Çok yaygın, yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek yan etkiler arasından birini veya birkaç tanesini gören hastanın online psikiyatri veya doktoruna danışmalıdır yan etkilerinde artış görülmediği müddetçe herhangi bir müdahale yapılmaz. Hastanın yan etkileri takip etmesi ve doktoruna düzenli olarak durumunu bildirmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Genellikle psikiyatri hekimleri, nöbetler durduktan sonra epilepsi hastalığının durumuna göre değişmekle beraber yetişkinlerde 4-5 yılda çocuklarda ise 2-3 yıl sonrasında epilepsi ilaçları doktor kontrolünde yavaş yavaş kesilmeye başlanmasını önermektedir.

Her ilaçların olduğu gibi bu ilacında yan etkileri vardır. Seyrek olarak gözükse de böbreklerde rahatsızlıklar oluşturabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır. Eğer ilacı kullanırken hamile kalmanız durumunda hemen doktorunuza haber vermeli ve ilacı kullanmayı bırakmalısınız. Hamileliği önlemek ve doğum kontrol yöntemleri kullanın. Çünkü bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilme olasılığı vardır. Emzirme döneminde bu ilacı doktora danışmadan kullanmamalısınız.