fbpx

Venegis Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Uzman bir psikiyatrist tarafından kimi zaman reçete edilebilecek ilaçlardan biri de Venegis’tir. Bu ilaç Seçici Serotonin ve Noradrenalin Geri Alım İnhibitörü (SNRI) grubundandır. Etken maddesi venlafaksindir. Majör depresif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu olarak bilinen kaygı bozukluğu, sosyal fobi ve panik atak tedavisinde kullanılır. Venegis ile aynı işlevi gören diğer ilaçlar Efexor, Sulinex, Veniba, Venladep ve Vessril isimli ilaçlardır. Psikiyatri uzmanı gözetiminde kullanılması gereken bir ilaçtır. Piyasada 37.5 mg ve 75 miligramlık versiyonları mevcuttur. Kullanım sıklığına ve dozuna doktor karar vermelidir.

SNRI’ların çalışma şekli beyindeki serotonin ve noradrenalin hormonlarının geri alımını durdurarak bu hormon miktarını artırmaktır. Serotonin hormonu halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinir. Temel işlevleri olgunlaşma, akılcı davranışlar sergileme, ağrı algısını düzenleme, cinsel etkinlik, iştah ve bedensel ısıyı düzenlemektir. Eksikliğinde depresif duygudurumu gözlemlenebilir. Noradrenalin hormonunun işlevleri ise farkındalık, uyanık kalma, dikkati ve odaklanmayı sağlamak ve kişinin herhangi bir stres anında tepki vermesini sağlamaktır. Eksikliğinde dikkat dağınıklığı, uykulu bir hal, odaklanma ve hafıza problemleri, çökkün mod ve psikomotor hareketlerin yavaşlaması görülür.

Venegis Ne İçin Kullanılır?

Seçici Serotonin ve Noradrenalin Geri Alım İnhibitörü grubundan olan bu ilaç çeşitli patolojilerin tedavisinde kullanılabilir. Psikiyatrist bu ilacı şu hastalıkların tedavisinde reçeteleyebilir:

  • Depresyon olarak da bilinen, kişinin hayattan zevk almasını neredeyse tamamen engelleyen majör depresif bozukluğu varsa
  • Kaygı bozukluğu varsa, yani kişi kaygısını kontrol edemiyor günlük hayatında yaygın bir halde anksiyete yaşıyorsa
  • Toplum içinde titreme, terleme, heyecanlanma, kızarma gibi belirtileri olan sosyal fobi varsa
  • Sık sık panik atak nöbetleri varsa

Bu ilaçları kişinin kullanmasını tavsiye edebilir. Kişi doktor ile dilerse yüz yüze görüşebileceği gibi dilerse de çevrimiçi platformlarda online psikiyatrist hizmetinden faydalanabilir. Bu şekilde de farmakolojik tedavi alabilir. Ayrıca hasta farmakolojik tedaviyi bir psikolog ile görüşerek, terapi desteği ile bütünleştirirse; nüksleri önlemesi mümkün olacaktır. Yani hastalığın tekrar tekrar başlamasının önüne geçilmiş olacaktır. Aynı şekilde psikolog görüşmelerini de online psikolog hizmetinden faydalanarak internet aracılığıyla terapi alabilmesi mümkündür.

Venegis Nasıl Kullanılır?

Bu konuda en net bilgiyi psikiyatrist verecektir. Onun talimatlarına uymak en doğru seçenektir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta şudur ki, kullanıcı ilacı bol su ile çiğnemeden yutmalıdır. Unutulan bir doz diğer seferde telafi edilmemelidir. Ayrıca doktora danışmadan ilaç dozu değiştirilmemelidir. İlacın bırakılışı da psikiyatrist gözetiminde yapılmalıdır.

Venegis Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi bu ilacın kullanımında da yan etki görülme ihtimali mevcuttur. Bu yan etkiler şu şekilde listelenebiir:

  • Bazı kullanıcılarda kullanım dozuna bağlı olarak hipertansiyon meydana getirme ihtimali vardır. Tansiyon hastalarının kullanımına dikkat edilmelidir.
  • Hafif yan etkilerinin arasında kabızlık, bulantı hali, iştahta azalma, uyku sorunları, uyuşukluk hali, gerginlik ve kaşıntı vardır.
  • Kimi zaman ateş ve çarpıntı, baş ağrısı, yorgunluk ve terleme meydana getirebilir.
  • Ayrıca erkeklerde boşalma bozukluğu ve kadınlarda orgazm sorunlarına yol açabilir.
  • Kaslarda sertlik ve ağrı, eklem ağrıları ve titreme meydana getirebilir.

Venegis Faydaları

Etken maddesi venlafaksin olan Venegis ilacının kullanılması durumunda hastalığının belirtilerinde azalma görülecektir. Örneğin depresyon hastasında depresif belirtiler azalacaktır. Panik bozukluk hastasında görülen panik atak nöbetlerinde azalma olacaktır. Yaygın anksiyete bozukluğu hastası anksiyetesini kontrol edebilir hale gelecektir. Sosyal fobi hastaları da bahsi geçen belirtilerde iyileşme gözlemleyecektir. Burada önemli bir husus vardır: İlacı psikiyatri uzmanının tavsiyesine uyarak doğru dozda ve düzenli kullanmak. İlacın etkisini göstermek için yaklaşık iki hafta boyunca düzenli kullanılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Venegis SNRI grubundan ve etken maddesi venlafaksin olan bir antidepresandır. Depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk tedavisinde kullanılır.

Majör depresif bozukluk, kaygı bozukluğu ve sosyal fobisi olan hastalara önerilir. Ayrıca panik atak nöbetleri yaşayan hastalarda kullanılır.

Bulantı, halsizlik, kiloda artış ve azalma gözlenebilir. Regl kanamasında değişiklikler, cinsel istekte azalma oluşturabilir. Kaslarda ağrı ve sertlik meydana getirmesi de görülmüştür.

En az iki ya da dört haftalık kullanımın ardından etkisini gösterecektir. Önemli olan aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmaktır.

Günde bir kez sabah ya da akşam saatlerinde alınmalıdır. Yemek esnasında alınması uygundur. Fakat psikiyatrist tavsiyesine uymak en doğru seçenek olacaktır.