fbpx

Trevicta Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Farmakolojik tedavi hekimlerin sıklıkla başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Psikoloji hastalıklarında da psikiyatri doktorları tarafından ilaç tedavisi uygun görülebilir. Trevicta da psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılan atipik bir antipsikotiktir. Etken maddesi palperidon olarak isimlendirilir. Enjeksiyon halinde bulunan bu ilacın piyasada 175 mg, 263 mg, 350 mg ve 525 miligramlık uzun salınımlı süspansiyon versiyonları mevcuttur. Ayrıca bu etken madde içeren başka muadil ilaçlar da mevcuttur. Bunlar İnvega, Xeplion ve Paligis olarak bilinir. Psikiyatrist hangisini uygun görürse hastaya o ilacı reçete edecektir.

Trevicta’nın etken maddesinin ismi palperidondur. Bu etken madde atipik antipsikotik ilaçlar grubuna dahildir. Bu nedenle psikotik bozuklukların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Paloeridonun etki mekanizması insan beyninde var olan kimyasal dengesizlikleri düzenlemek üzerinedir. Bu sayede psikotik semptomların iyileştirilmesini amaçlar.

Trevicta Ne İçin Kullanılır?

Antipsikotik grubu ilaçları genellikle psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bu bozukluklara örnek vermek gerekirse şizofreni, şizoaffektif bozukluk, şizotipal bozukluk, paranoid şizofreni ve psikoz olarak bahsedilebilir. Özellikle şizofreni hastalığının devam tedavisinde aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Belirtilerinin iyileştirilmesi amacıyla psikiyatrist hekim tarafından hastalara reçete edilebilir.

Şizofreninin belirtileri pozitif ve negatif belirtiler olmak üzere ikiye ayrılır. Pozitif belirtiler normalde var olmayan semptomların bu hastalarda fazladan bir şekilde görülmesidir. Örneğin aslında var olmayan görüntüler görmesi ve sesler duyması durumu buna örnektir. Yine delüzyon denilen durum da pozitif belirtilerin arasındadır. Bir diğer yandan negatif belirtiler mevcuttur. Bunlar ise normalde var olması gereken durumların bu hastalarda eksik olması ya da hiç olmamasıdır. Örneğin normal bir insanda var olması beklenen duygusal tepkilerin şizofreni hastalarında hiç görülmemesi ya da çok az görülmesi gibi. Ya da anlaşılır ve rasyonel cümlelerin eksikliği de negatif semptomlara örnek olarak gösterilebilir.

Trevicta Nasıl Kullanılır?

Hiçbir medikal ilaç doktordan bağımsız olarak kullanılmamalıdır. Psikiyatri hekiminin bu ilacı reçete ettiği hasta da ilacın kullanım talimatlarını doğrudan doktordan almalıdır. İlacın kullanım dozu ve sıklığı yine doktor tarafından belirlenecektir. Bu tarihleri düzenli bir şekilde takip etmek hastanın ya da hasta yakının sorumluluğu altındadır. Enjeksiyon şeklinde bir ilaç olduğu için herhangi bir sağlık personeli tarafından klinik ya da hastane ortamında hastanın kalçasına ya da üst koluna uygulanır. 18 yaşının altındaki çocuklarda kullanılmaması gereken bu ilacın yaşlılarda kullanımı ise psikiyatrist gözetimi ve takdirinde olmalıdır. İlacın kullanım esnasında alkol alınmamalıdır.

İlacın reçetelendirilmesi yine psikiyatri uzmanı tarafından yapılacak bir işlemdir. Bu işlemin gerçekleşmesi için hasta hastane ya da doktorun ofisine gidebilir. Fakat artık evden çıkmadan da bu hizmeti almanın belli başlı yolları mevcuttur. Örneğin online psikiyatri hizmeti ile internet ortamında psikiyatri uzmanı ile görüşebilir ve ilaç reçete ettirebilir. Bunun önünde herhnagi bir engel mecvut değildir.

Trevicta Faydaları

İlaçlar halka sunulmadan önce uzun ve yoğun araştırmalardan geçmektedir. Bu nedenle güvenliği ve işlevselliği ispatlanmamış olan herhangi bir ilacın satışta bulunmasına olanak yoktur. Trevicta da faydalı olduğu bilinen bir ilaçtır. Şizofreni ve benzeri psikotik bozuklukların semptomlarını iyileştirmesi ilacın en belirgin faydasıdır. İlaçtan tam fayda sağlamak isteyen hastalar doktorun talimatlarına uymalı ve ilacı düzenli bir biçimde kullanmalıdır. Bu tarz hastalıklarda farmakolojik tedavi, tedavinin en önemli basamağıdır. İlaç müdahalesi olmadan iyileşme görülmesi ihtimali oldukça düşüktür. Fakat buna ek olarak psikoterapi desteği alan hastaların maksimum kazanç sağladığı da bilinmektedir. Yani hastalar psikolog  seanslarına devam ettiği müddetçe daha yüksek oranda yarar göreceklerdir.

Trevicta Yan Etkileri

Yan etkisi olmayan ilaç neredeyse yok denecek kadar azdır. Hemen hemen tüm ilaçların birtakım yan etkileri vardır. Bunun nedeni ilacı kullanan kişilerin bünyelerinin birbirinden farklı olmasıdır. Trevicta’nın yan etkileri şu şekilde listelenebilir:

  • Çok yaygın olarak uyku problemlerine neden olduğu bilinmektedir.
  • Yaygın olarak soğuk algınlığı belirtilerine neden olabilmektedir.
  • Yüksek kan şekeri ve kilo alıp verme durumu da yaygın yan etkilerin arasındadır.
  • Yaygın olarak sinirlilik, depresyon, huzursuzluk, parkinsonizm, distoni, baş dönmesi, diskinezi, tremor ve baş ağrısına sebebiyet verebilir.
  • Yaygın olmamakla birlikte zatürre, bronşit, alerjik reaksiyon ve diyabete sebep olduğu bilinmektedir.
  • İştah kaybı, bayılma, görme bulanıklığı, baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı, erektil disfonksiyon ve regl problemleri de yaygın olmayan yan etkilerin arasındadır.
  • Seyrek olarak göz enfeksiyonu, kan şekeri düşmesi, kafa karışıklığı, aşırı su alımı, duygu eksikliği ve orgazm olamama durumlarına sebep olabilmektedir.
Sıkça Sorulan Sorular

Psikotik bozukluklaırn tedavisinde kullanılan atipik bir antipsiotiktir.

Enjeksiyon halinde olan bu ilacın uygulanması için bir sağlık personeli ve klinik ortam gerekmektedir. Hastanın omuz bölgesine ya da kalçasına uygulanabilir.

İlacın yan etkilerinin arasında bazı cinsel problemler bulunmaktadır. Ereksiyon bozukluğu, ejakülasyon problemi ve orgazm olamama bunlardan bazılardır.

İştahta değişikliklere bağlı kiloda artış ya da azalma gözlemlenmektedir.

İlacın muadilleri arasında Xeplion enjeksiyon ve İnvega tablet ilaç bulunmaktadır.