fbpx
Zyban Nedir Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir
Zyban Nedir Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir

Zyban Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Atipik antidepresan grubundan olan Zyban’ın etken maddesi bupropiondur. Piyasada, 150 miligramlık tabletler halinde satılır. Bir kutuda 60 adet ilaç vardır. Kullanım amacı nikotin bağımlılığını yenmek üzerinedir. Ayrıca majör depresif bozukluğu yenmek için de kullanılır. Muhakkak psikiyatrist gözetiminde kullanılması gereken bir ilaçtır.

 

Zyban’ın etken maddesi olan buoropion Noradrenalin ve Dopamin Geri Alım İnhibitörü grubuna aittir. Yani beyinde noradrenalin ve dopamin hormonlarının miktarını artırarak çalışmaktadır. Noradrenalin hormonunun temel görevi dikkat ve konsantrasyon üzerinedir. Odaklanmayı ve stres altındayken tepki vermeyi sağlar. Eksikliğinde ise konsantrasyon kaybı ve hafıza problemleri görülebilir. Dopamin hormonu ise hafızayı güçlendirir, dikkat ve odaklanmaya yardımcı olur, rutini düzenleme ve uykuya yardımcı olur. Eksikliğinde de endişe ve huzursuzluk, depresif ve kederli mod, intihara düşünceleri, yorgunluk ve huzursuzluk hisleri oluşabilir.

Zyban Ne İçin Kullanılır?

Atipik antidepresan grubundan olan ve etken maddesi buoropion olan Zyban sıklıkla nikotin bağımlılığını yenmek için kullanılır. Ayrıca psikoloji literatüründe majör depresif bozukluk şeklinde tanımlanan depresyonun tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Depresyon hastanın hayatını ciddi şekilde etkileyen, temel fonksiyonlarını yerine getiremez hale getiren bir hastalıktır. Hasta sürekli kederli ve huzursuz hisseder, umutsuzluk düşünceleri barındırır. Yorgun ve halsizdir. Tüm bunların tedavisi için psikiyatri uzmanı tarafından hastaya Zyban reçete edebilir.

Zyban Nasıl Kullanılır?

Kullanım talimatı doğrudan doktordan gelmelidir. Hasta onun direktiflerine muhakkak uymalıdır. Hasta bu ilacı kullanmak için bir psikiyatrist ile görüşmelidir. Dilerse yüz yüze bir şekilde gerçekleştirebileceği bu görüşmeyi, eğer isterse online psikiyatri hizmetinden faydalanarak sanal ortamda gerçekleştirilebilir. Bu durum kişilerin kafasını karıştıran bir konu olsa da, psikiyatri uzmanları online görüşmelerde de ilaç yazabilmektedir.

 

İlaç kullanımına dair bilinmesi gereken bir husus şudur: ilaç ağızda çiğnemmeden yutulmalı, ve bol su ile tüketilmelidir. Doktora danışmadan doz değişikliği yapılmamalı ve ilaç bırakılmamalıdır. Son olarak bir gün ilaç kullanımı unutulur ise bunu telafi etmek için ertesi gün iki doz kullanılmamalıdır.

Zyban Faydaları

Sigara bağımlılarından bir çoğu bu ilacı kullanarak bağımlılıklarından kurtulmuştur. İlacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra sigara tüketimlerinden eskisi gibi zevk alamaz hale gelirler. Hatta bir kısmı sigara kullanımlarıyla birlikte mide bulantısı da yaşadıklarını belirtmektedirler. İlaç bir antidepresan olduğu için aynı zamanda depresyon tedavisinde de kullanılır. İlacı kullanan hastalar depresif belirtilerinin azaldığını belirtmektedirler. Ancak farmakolojik tedaviyi psikoterapi ile birleştiren hastalar maksimum verim alacaktır. Yani ilaç kullanımına ek olarak bir psikolog ile görüşmeleri sürdürmek en etkili çözüm olacaktır.

Zyban Yan Etkileri

Piyasadaki tüm medikal ilaçların yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Zyban’ın da deneysel araştırmalarla ortaya konulmuş bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden bahsetmek gerekirse:

 • Uykuya dalmakta yaşanan güçlük. Bu nedenle kullanıcıların ilacı akşam saatlerinde değil de sabahtan alması tavsiye edilir.
 • Yaygın olarak ajitasyon ve anksiyete görülebilir.
 • Odaklanmada güçlükler yaşanabilir ve çökkün duygudurum söz konusu olabilir.
 • Baş ağrısı, bulantı ve tremora sebebiyet verebilir.
 • Kabızlık benzeri bağırsak sorunlarına neden olabilir.
 • Ağızda kuruluk ve tat alma duyusu da farklılıklar oluşturabilir.
 • Sersemliğe ve deride kaşıntıya neden olabilir.
 • Yaygın olmasa da kulak çınlamasına ve görmede bozukluklara sebep verebilir.
 • Hızlı kalp atışına ve ateş basmaları yaşanmasına neden olabilir.
 • Göğüste ağrı ve iştah kesilmesine de yol açabilir.
 • Seyrek olarak kas kasılmalarına, kalp çarpıntısına, bayılma ya da bayılacak gibi hislere, karıncalanma, uyuşma ve garip rüyalar görmeye sebep olabilir.
 • Nadiren de huzursuzluk, paranoya, delüzyonlara yol açabilir. İdrar kaçırma sorunu da oluşturabilir.
Sıkça Sorulan Sorular

Nikotin bağımlılığından kurtulma amacı ile kullanmaya başlayan kimseler ilk kullanımlarından itibaren sigara tüketimlerinden zevk almamaya başlayacaklardır. İlacı kullanmaya başladıkları ilk iki hafta içerisinde sigarayı bırakmaları gerekmektedir. İlacın kesin faydasını görmeleri ise bir ay kadar sürecektir.

Bu konuda en net bilgi doktordan gelecektir. İlacı bırakmak için psikiyatrist ile görüşülmelidir. Fakat bilindiği üzere etkisini görmek için en az 7 hafta kullanmaya devam etmek gerekir.

Evet yetişkinler için yalnızca doktor reçetesiyle edinilebilen bir ilaçtır.

Kanıtlanmış bazı yan etkileri vardır. Fakat ilaç zararlıdır demek doğru olmaz. Faydaları olan ve gerekli kontrollerden geçmiş bir ilaçtır.

Her ne kadar antidepresan ilaçlarının çoğu cinsel sorunlara yol açabilecek yan etkilere sebep olsa da, Zyban'ın yan etkileri arasında cinselliğe dair bir bulgudan bahsedilmemiştir.