fbpx

Aurorix Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Etken maddesinde moklobemid olan aurorix antidepresan ilaç grubuna aittir. Sosyal fobi ve depresyon problemlerin tedavi edilmesi için kullanılır. Aurorix, beyinde bulunan sinirler arasındaki iletiden sorumlu olan birtakım önemli kimyasalların düzeyini artırarak etkili olur.

Yaşanan artış sayesinde depresyon ve sosyal fobinin tedavi edilmesine önemli bir katkısı olur. Doktorunuz aurorix reçete ettiği zaman size uygun olan dozları da belirleyecektir. Doktorun önerdiği biçimde ilacı kullanmanız önem taşır.  İlacı ağız yolu ile ve bir bardak dolusu suyla beraber tok karnına almalısınız. Bunun yanında ilacı her gün aynı Her gün aynı saatte olacak şekilde almaya dikkat ediniz.

Aurorix Kullanırken Görülen Olası Yan Etkiler

On sekiz yaş üzerinden bulunan bireylerde sosyal fobi ile depresyon tedavisi amaçlı kullanılır. İlaçtan verim alabilmek için dört ile altı hafta arasında bir süre geçmesi gerekir. İlaç kullanırken görülebilecek muhtemel yan etkileri karın ağrısı, yüzde ve bölgelerinde şişlik, nefes almada zorluk, deride kurdeşen görülmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda doktorunuza yaşadığınız belirtiler hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Bunun yanında, uyku düzeninde bozukluk, normalden fazla huzursuzluk durumu, gerilim, titreme, baş dönmesi durumu, başta yaşanan şiddetli ağrı, görme problemleri, sindirim sistemi problemleri ve cilt döküntüleri yaşanması gibi yan etkiler söz konusu ise Aurorix kullanımına ara verilip doktora gözükmesi uygun olacaktır.

Aurorix Kullanımını Aniden Bırakmanın Dezavantajı

İlacın içerisinde bulunan etken maddelere karşı bir alerji durumu varsa ilaca hiç başlamamanız önerilir. Tedaviye başladıktan sonra en az bir ya da iki haftası ruh halinizde olumlu ya da olumsuz bir değişimin söz konusu olduğunu anlamak amacıyla ailenizin veya çevrenizde bulunan bireylerin dikkatli davranması önemlidir.

İlaca alışma sırasında çeşitli yan etkiler görülebilir. Bu süre zarfında ilacın aniden bırakılmaması ve Aurorix ilacının belirtilen dozda düzenli bir şekilde alınması gerekir.  Endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları beyinde azaltılmasını sağlamak için kullanılır.

İlacın Etki Etme Süresi

İlacı almaya başladıktan bir süre sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir. Bu süre zarfında ilacı bırakma gibi durumlar akla getirilmemelidir. İlacın alımını aniden kesmeniz durumunda yoksunluk belirtileri gösterebilirsiniz. İlk defa antidepresan tedavisi gören bireylerde intihar düşünceleri yaşanabilir.

On sekiz ile yirmi dört yaş arasında olan bireylerde ilaca başlamanın ardından ilaç dozunda değişiklikler yapılması halinde normalden fazla hareketlilik, huzursuzluk gibi davranış değişiklikleri görülebilir. İntihar düşüncesi de yaygın olarak gelişebilir. Bu sebeplerden dolayı Aurorix kullanan bireyler yakından izlenmelidir.

Depresyon ve Sosyal Fobinin Tedavi Edilmesi

Depresyon, duygusal, zihinsel ve bedensel birçok belirtisi olan ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Sosyal fobi  kalabalık ortamda bulunulan insanlarla etkileşim gerektiren ve toplumsal oluşan kaygı bozukluğudur. Aurorix bu tarz sorunların tedavisinde kullanılması için geliştirilmiştir. Herhangi bir bağımlılık durumu yaşanmaz ve Aurorix depresyon tedavisinde bir hayli başarılıdır.

 

] }