fbpx
Zyprexa Nedir Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir
Zyprexa Nedir Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir

Zyprexa Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Bir diğer adı farmakolojik tedavi olan ilaç tedavisi psikotik bozukluklarda psikiyatrist hekim tarafından çoğu zaman başvurulan bir yöntemdir. Zyprexa antipsikotikler grubuna dahil bir ilaç olup psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Etken maddesi olanzapin olarak isimlendirilmektedir. Piyasada 5 mg, 10 mg, ve 20 miligramlık tablet versiyonları mevcuttur. 7, 14 ya da 28’li kutularda satılmaktadır. Piyasa muadilleri arasında Ozaprin, Olzanid ve Olnegis isimli ilaçlar bulunmaktadır.

 

Yalnızca psikiyatrist gözetiminde kullanılması gereken bu ilacın etken maddesi olzapindir. Bu madde ise dahil olduğu ilaç grubu açısından antipsikotikler ailesinin bir üyesidir. Temel çalışma prensibi olarak haloperidolle benzer olsa da, olanzapin negatif semptomlar üzerinde haloperidolden daha etkilidir. Ayrıca hastalığın tekrarlama riskini de azalttığı bilinmektedir.

Zypexa Ne İçin Kullanılır?

Psikiyatri hekimi tarafından reçete edilmesi uygun görülen bu ilacın kullanım alanı psikotik bozukluklar üzerinedir. Bu bozuklukların semptomları ise genellikle şu şekildedir: Gerçekte var olmayan sesler duymak ve bir şeyler görmek, yanlış inanışlar, aşırı derecede şüphe duymak ve sosyal izolasyon. Tüm bu belirtilerin iyileştirilmesi amacıyla psikiyatrist tarafından hastaya reçete edilebilir. Bunların yanı sıra coşkulu ve aşırı enerjik hissetme olarak bilinen mani durumunda da kullanılabilir. Mani atağında hastalar normalden çok daha az uykuya ihtiyaç duyarlar, çok hızlı düşünceleri ve konuşmaları mevcuttur. Bu nedenle bir çeşit duygudurum düzenleyici olarak da bahsedilebilir.

Zyprexa Nasıl Kullanılır?

İlacın kullanımına dair en sağlıklı bilgi psikiyatrist hekim tarafından verilecektir. Kullanıcı bu talimatlara harfiyen uymalıdır. Doktoruna danışmadan ilacın dozunu değiştirmemesi gerektiği gibi, ilacı bırakma kararını da tek başına almamalıdır. Bir gün ilacı almayı unutursa bunu telafi etmek adına ertesi gün iki doz almamalıdır.  Ayrıca daha önceden dar açılı glokom ve benzeri göz rahatsızlığı tanısı olan kullanıcılar bu ilacı kullanmamalıdır. İlaç bol su ile direkt olarak yutulabileceği gibi; su, portakal ya da elma suyu, süt gibi içeceklerin içine karıştırılarak da tüketilebilir. Dahil olduğu içeceğin rengini değiştirebilir, kullanıcı bu konuda bir endişeye kapılmamalıdır.

 

İlaç psikiyatrist reçetesiyle eczanelerden temin edilebilir. Bu reçetelendirme işlemi hastane ya da klinikte gerçekleşmektedir. Buna ek olarak çevrimiçi bir şekilde bu hizmeti almak da mümkündür. Kullanıcılar evden çıkmadan online psikiyatri hekimiyle görüşebilir ve ilaç yazdırabilir. Bunun önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Zyprexa Faydaları

Yararları araştırmalarla kanıtlanmamış hiçbir ilaç halkın kullanımına sunulmamaktadır. Bu nedenle Zprexa’nın da işlevsel olduğu açık bir gerçektir. Psikotik bozuklukların semptomlarının iyileştirilmesinde kullanılan bu ilacın 13 – 17 yaş grubunda da kullanıldığı bilinmektedir. Halüsinasyon, hezeyan, sanrı, paranoya ve sosyal izolasyon belirtilerinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca mani nöbetlerinde görülen aşırı coşku hali, çok az uyku ihtiyacı, çok hızlı düşünüp konuşma gibi durumlarda da etkili ve faydalı olduğu bilinmektedir.

 

İlaçtan maksimum yarar sağlamak isteyen kullanıcıların bir psikolog eşliğinde terapi sürdürmesi gerektiği bilinmektedir. Bu psikoterapi desteği maksimum faydayı oluşturacaktır.

Zyprexa Yan Etkileri

Var olan tüm ilaçların birtakım yan etkileri mevcuttur. Zyprexa için bu etkilerden bahsetmek gerekirse şu şekilde bir liste ortaya çıkacaktır:

  • Yatar ya da oturur pozisyondan kalkarken sersemlik ve baş dönmesi yaşanabilir.
  • Düşük kalp atış hızı, uzun ya da ağrılı ereksiyon durumu, epilepsi, idrar yapmada zorluk gibi adverse etkiler en ciddi olanlarıdır. Bunlardan mutlaka psikiyatri hekimine bahsetmek gerekir.
  • Çok yaygın olarak kilo alımında artış, uyku hali, ateş gibi etkiler mevcuttur.
  • Yaygın olarak açlık hissinde ve kandaki şeker oranında artış, baş dönmesi, huzursuzluk, titreme, konuşma problemleri, kabızlık ve ağız kuruluğu gözlemlenebilir.
  • Aşırı yorgunluk, güç kaybı, cinsel işlev bozukluğu da yaygın adverse etkilerin arasındadır.
  • Yaygın olmasa da gün ışığına karşı hassasiyet, saç dökülmesi, idrar tutamama sorunu, regl sorunları ve yüzde ödeme sebebiyet verebilmektedir.
  • Seyrek olarak da titremeye, ateşe ve sersemlik hissine neden olduğu bilinmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Antipsikotikler grubuna dahil olan bu ilaç psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bunun yanı sıra mani ataklarında da kullanılabildiği bilinmektedir.

Yan etkilerinin arasında uyku ve uykululuk hali bulunmaktadır. Bu nedenle bazı kullanıcılarda uyku gelmesine neden olduğu söylenebilir.

Halk arasında tüm psikiyatri ilaçlarının bağımlılık yapacağına dair yanlış bir algı mevcuttur. Bu doğru değildir Bazı ilaçların bağımlılık yapıcı etkisi olduğu bilinse de Zyprexa bunlardan biri değildir. Herhangi bir kötüye kullanım hikayesi bulunmamaktadır.

Yan etkilerinin arasında iştah artışı bulunmaktadır. Bu nedenle kimi kullanıcılarda vücut ağırlığında artışa neden olabilmektedir.

Doktorun tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Genellikle günde bir doz tavsiye edilir.