fbpx

Xeplion Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç tedavisi günümüzde tıp sektöründe en sık başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Psikiyatrik bozukluklarda da psikiyatri hekimleri tarafından ilaç reçete edilmesi olağan bir durumdur. Xeplion da psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi paliperidon olan bu ilacın dahil olduğu grup atipik antipsikotikler grubudur. Eczanelerde Xeplion’un 50 mg, 75 mg ve 100 miligramlık enjektör halinde satışları yapılmaktadır. Ayrıca ilacın piyasa eşdeğerleri Trevicta, İnvega ve Paligis isminde ilaçlardır. Bunlardan bir kısmı enjeksiyon, bir kısmı ise tablet halindedir. Psikiyatrist hangisini uygun görürse hastasına o versiyonu tavsiye edecektir.

Atipik antipsikotikler grubundan olan bu ilacın etken maddesi paliperidon olarak bilinmektedir. Bu madde beyindeki nörotransmitter adıyla bilinen bazı hormonların çalışma sistemine etki eder. Bu sayede halihazırda var olan bazı dengesizlikleri onarmayı amaçlar. Psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Xeplion Ne İçin Kullanılır?

Paliperidon isimli maddenin dahil olduğu grubun atipik antipsikotikler olması sebebiyle ilacın kullanım alanları daha çok psikotik hastalıklardır. Bu hastalıklara örnek vermek gerekirse; şizofreni, psikoz, şizoaffektif bozukluk, şizotipal bozukluk, paranoid şizofreni ve psikoz bunlardan bazılarıdır. Belirtileri arasında gerçekte var olmayan şeyler görmek ve işitmek gibi durumlar mevcuttur. Buna psikoloji literatüründe halüsinasyon adı verilir. Ayrıca aşırı kuşkucu düşünceler ve olağan dışı sosyal izolasyon da semptomların arasındadır. Ek olarak bu hastalar zihinde karmaşa gibi belirtiler de yaşayabilmektedirler. Tüm bu belirtilerin iyileştirilmesi amacıyla psikiyatrist tarafından hastalara bu ilaç reçete edilebilir. Son olarak şizofreninin tedavisi ya da nüks önlenmesi amacıyla da kullanıldığı bilinmektedir.

Xeplion Nasıl Kullanılır?

İlacın kullanımıyla ilgili en sağlıklı bilgi psikiyatri uzmanından gelecektir. Ondan gelen talimatlara uymak yapılacak en sağlıklı durumdur. İlacın hamilelik döneminde ancak ve ancak psikiyatrist ile değerlendirme sonucunda kullanılabileceği gibi, emzirme döneminde asla kullanılmamalıdır. Xeplion enjeksiyon formatında olduğu için uygulaması bir doktor ya da hemşire tarafından klinikte ya da hastane ortamında yapılmalıdır. Kalçaya ya da omuza kas içine yapılması gereken bu ilacın prospektüsünde kullanım dozuna ve sıklığına dair bazı bilgiler de mevcuttur.

Yalnızca psikiyatri uzmanı reçetelendirmesi ile kullanılabilen bu ilacı reçete ettirmek amacıyla hastane, klinik gibi kurumlara başvurulabilir. Ayrıca evden çıkmadan online olarak da bu hizmeti almak mümkündür. Online psikiyatri doktoruna ulaşabilmek için çevrimiçi platformlar kullanılmaktadır. Bu şekilde de reçete yazdırmak olağandır, bunun önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Xeplion Faydaları

İlacın faydalı olduğu yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır. İşlevsel ve güvenilir bir ilaçtır. Faydalarından bahsetmek gerekirse; şizofreni belirtilerinin onarımı ve yeniden hastalığın nüks etmesinin engellenmesi olarak bahsedilebilir. Şizofreninin belirtileri arasında halüsinasyonlar, sanrılar, kuşkucu düşünceler ve aşırı derecede sosyal izolasyon bulunmaktadır.

Farmakolojik tedavi psikotik bozukluklarda etkili bir tedavi yöntemidir. Hele ki bu tedavi psikoterapi ile birleştirilirse maksimum kazanç ortaya çıkacaktır. Yani hasta bu ilaçları almaya devam ederken düzenli bir şekilde psikolog görüşmelerini sürdürür ise sonuç çok daha iyi olacaktır. Hatta psikolog tedavisi şizofreninin tekrar etmesinini de önüne geçebilecek ya da herhangi bir nüks durumunda bunun çok hızlı bir şekilde fark edilip tedaviye başlanmasını sağlayacaktır.

Xeplion Yan Etkileri

Adverse etkisi bulunmayan bir ilaç mevcut değildir, her ilacın az da olsa yan etkisinin olduğu bilinmektedir. Xeplion’un yan etkilerinden bahsetmek gerekirse şu şekilde bir liste oluşturulacaktır:

  • Çok yaygın olarak uykuya dalmakta zorluk ve baş ağrısı yaptığı bilinmektedir.
  • Yaygın olarak enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrıya neden olmaktadır.
  • Ayrıca göğüste ağrı, iştah ve kilo artışı, sinirlilik, baş dönmesi, yüksek kan basıncı, hızlı kalp atımı, sırt ağrısı ve yorgunluk da ilacın bilinen yaygın yan etkilerinini arasındadır.
  • Yaygın olmasa da alerjik reaksiyonlara, huzursuzluğa, kabuslar görmeye, bayılmaya, bulanık görmeye ve bazı cinsel bozukluklara neden olabilmektedir.

Seyrek olarak istemsiz göz hareketlerine, ürtikere ve boyun sertleşmesine yol açabilmektedir

Sıkça Sorulan Sorular

Atipik antipsikotikler grubundan olan bu ilaç şizofreni tedavisinde ve nükslerinin önlenmesinde kullanılır.

İlacın prospektüsüne göre uygun kullanım dozu birinci gün 150 mg, bir hafta sonra 100 mg ve daha sonra aylık 75 miligramdır. Fakat bu konuda psikiyatri uzmanı dozun artırılması ya da azalması kararını verebilir.

Enjektör şeklinde olan bu ilaç bir doktor ya da hemşire tarafından hastanın kalçasına veya omuz bölgesinde kas içine olacak şekilde uygulanmaktadır.

Prospektüsünde yer alan bilgi ışığında şu söylenebilir: Başlangıç dozunu takiben bir hafta sonra yeniden uygulanır, ardından uygulama sıklığı ayda bire düşürülmelidir.

İlacın yan etkilerinde bahsedildiği üzere erkek kullanıcılarda ereksiyon problemleri ve cinsel işlevlerde bozukluğa yol açabilmektedir.