fbpx

Zestat Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Antidepresanlar çoğunlukla depresyon tedavisinde psikiyatrist gözetiminde kullanılır. Kullanılan bu ilaçların çeşitli etken maddelerinin olduğu ve bu sayede etki ettiği bilinmektedir. Mirtazapin etken maddeli Zestat da bu ilaçlardan biridir. Yetişkinlerde majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılır. Eczanelerde 15 mg, 30 mg, ve 45 miligramlık çeşitleri olmak üzere 30’lu kutularda satılır. Ayrıca oral çözelti (damla) versiyonunu da bulunmaktadır.

 

Mirtazapin etken maddesi Noradrenerjik ve Selektif Serotonerjik Antidepresan grubunun bir üyesidir. NaSSA olarak bilinen bu grup beyinde noradrenalin ve serotonin hormonunun artırılması amacıyla çalışır. Serotonin hormonunun görevleri arasında canlılık ve zindelik hissini sağlamak vardır. Ayrıca kişinin olgun ve akılcı davranmasını sağlar. Eksikliğinde çökkün ve hüzünlü mod görülebilir. Noradrenalin hormonu da dikkat, canlılık, konsantrasyon sağlamakla görevlidir. Eksikliğinde dikkat eksikliği ve odaklanma sorunu yaşanabilir.

Zestat Ne İçin Kullanılır?

Zestat’ın kullanım amacı yetişkinlerde depresyonun tedavisidir. Psikoloji literatüründe majör depresif bozukluk olarak geçen bu rahatsızlık kişinin hayati işlevlerini son derece kısıtlayan bir bozukluktur. Hasta yataktan kalkamayacak derecede halsiz, bitkin ve kederli hisseder. Umutsuzdur ve intihar düşünceleri vardır. Tüm bu belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca depresyondan muzdarip hastalarda çoğu zaman uyku sorunları yaşandığı bilinmektedir. Uyku bozukluğu olan kişilerde bu belirtilerde de iyileşme görülecektir.

 

İlacın kullanımına muhakkak psikiyatrist kararıyla başlanmalıdır. Bu ilacın reçetelendirilmesi için hasta bir psikiyatri uzmanı ile görüşmelidir. Bu görüşmeyi yüz yüze ofis ya da hastane ortamında yapabileceği gibi, sanal ortamda da yapabilir. Online psikiyatri hizmetiyle ilaç reçetesi almak da mümkündür.

Zestat Nasıl Kullanılır?

Zestat’ın kullanım talimatları psikiyatrist tarafından verilecektir. Doktorun yönlendirmelerine uymak ilaçtan en etkili sonucu almaya yardımcı olur. Kullanıcı ilacı kuru bir elle alıp dilinin üzerine yerleştirmelidir. İlaç ağızda kendiliğinden eriyecektir. Düzenli kullanım sonucu ilacın etkisini göstermesi 2 ile 4 haftalık zaman alacaktır. Bu sürenin ardından hala bir değişiklik yok ise durum doktora bildirilmelidir. Ayrıca ilacın çocuklar üzerindeki etkisine dair kesin bir bulgu bulunmamaktadır bu nedenle çocuklarda kullanımı tavsiye edilmemelidir. Ek olarak yaşlılarda kullanımı mümkündür fakat yaşlılarda vücuttan atılması kolay değildir. Bu nedenle dikkatli kullanmakta fayda vardır.

 

Ek olarak psikiyatrik rahatsızlıklarda farmakolojik tedavi ne kadar etkili olsa da, en verimli sonuç ilaç tedavisi ile psikoterapinin birleşiminde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle hastanın ilaç tedavisine devam ederken bir yandan psikolog görüşmelerine devam etmesi tavsiye edilir. Bu hizmeti de dilerse yüz yüze ya da dilerse online şekilde alabilmektedir.

Zestat Faydaları

Depresyon tedavisinde kullanılan bu ilacın kullanıcıları fayda gördüğünü belirtmektedir. Depresyon belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Örneğin çökkün duygudurum ve huzursuzluk azalacaktır. Hastanın mutsuz ve umutsuz hissetmesinde de olumlu anlamda gelişme görülmesi beklenmektedir. Halsizliği ve sürekli yatakta kalma isteği de azalacaktır. Ayrıca uyku problemlerine iyi geldiği bilinen bu ilacın, depresyon nedeniyle yaşanılan uyuyamama sorununa da yardımcı olacaktır.

Zestat Yan Etkileri

Bilinen tüm tıbbi ilaçların bazı kullanıcılarda yan etkilere neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Zestat’ın da birtakım yan etkileri olabileceği söylenmelidir. Kullanıcıların mirtazapin etken maddesine karşı hassasiyetleri varsa bu ilacı hiç kullanmaya başlamamaları tavsiye edilir. Bahsi geçen yan etkilerden hafif olanları için şu şekilde bir liste yapılabilir:

 • En belirgin yan etkisi uykulu haldir. Kullanıcılar çoğu zaman daha fazla uyuma ihtiyacına sahip olacaklardır.
 • İştah artması ve dolayısıyla kilo alımı da bilinen yan etkiler arasındadır.
 • Eklem ve bacaklarda ödem oluşturabilir.
 • Bazı kullanıcılarda kabızlık meydana getirebilir.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi ve kas ağrılarına sebep olabilir.
 • Bazı kullanıcılarda garip rüyalar ve düşüncelere neden olabilir.
 • Deri döküntüsü de bilinen yan etkilerin arasındadır.

 

Seyrek görülen ciddi yan etkiler ise şu şekilde listelenebilir:

 • Ateşlenme ve boğazda ağrı, iltihaplanma
 • Epilepsi nöbetleri
 • Aşırı sinirlilik hali
 • Ellerde ve vücutta istemsiz titreme
 • Mani atakları denilen aşırı hareketlilik hali
 • Göz ve ciltte oluşan sararmalar
 • Baygınlık

Bu yan etkilerden herhangi biri yaşanırsa derhal psikiyatri uzmanına bildirilmeli ya da herhangi bir hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Zestat yetişkinlerde majör depresif bozukluğun tedavisinde kullanılır. Çoğunlukla uyku yapıcı yan etkisi vardır.

Hayır, ilacın bilinen herhangi bir kötüye kullanım hikayesi bulunmamaktadır. Ancak yine de kullanıcı ilacı birden kesmemelidir, doktor gözetiminde bırakmalıdır.

Mirtazapin etken maddeli Zestat isimli ağızda eriyen tabletin oral çözelti versiyonudur. Damla şeklinde ağızdan tüketilir.

Piyasadaki muadilleri Minelza, Mirtaron, Molrem, Redepra, Remeron, ve Velorin’dir. Tümümünün etken maddesi mirtazapindir.

İlacın yan etkilerinin arasında herhangi bir cinsel bozukluk ya da işlevsizlik bildirilmemiştir. Bu nedenle cinselliği etkilemediği kanısına varılabilir.