fbpx

Lamictal Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Lamictal, etken maddesi her tablet için 25mg lamotrijin içerir. Antiepileptik grubuna giren bir ilaçtır. Yani epilepsi nöbetlerini önleyici ilaçlar grubundadır.

Psikologlar, lamictal reçete yazamaz ve öneremez ama psikolog desteği alıyorsanız ilaç kullandığınızı hastanın söylemesi tedavi açısından olumlu olmaktadır. İlacı kullanan hasta, tedavisine ek olarak online psikolog desteğine başvurulabilir, psikolog ile ilerleyen tedavi sürecinde ilaç daha etkili olmaktadır. Hastada oluşan yan etkide hastanın online psikiyatrist veya çok ciddi bir yan etkide yakın bir hastanın acil birimine danışması gereklidir.

Lamictal ne için kullanılır?

Epilepsiyi önleyen ya da nöbetleri durduran antiepileptiktir. Yetişkinlerde ve ergenlerde görülen bilinç kaybı ve kaslardaki artan kasılmalarla meydana gelen kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla gözüken epilepsi nöbetlerinde kullanılır. Çocuklarda ise beyinde meydana gelen ve zihin geriliğine yol açan, epilepsi nöbetlerinde ani gelişen, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli aralıklarla, sık sık ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının da görüldüğü epilepsi türünün tedavisinde kullanılır. Yetişkinlerde ve 2 yaş üstündeki çocuklarda görülen kısmi nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayıp başladığı yerde de kalabilir veya ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türüdür); bipolar bozukluğu olan hastalarda, duygudurum ataklarının ve depresif atakların önlenmesinde de kullanılan bir ilaçtır.

Lamictal nasıl kullanılır?

Psikiyatri hekiminiz size verdiği dozda lamictal almalısınız. Psikiyatrist talimatlarına dikkatle uymalısınız. Talimat verilen dozu aşmayınız. İlacı düzenli ve kesinlikle doktorunuzun söylediği şekilde almaya devam etmelisiniz. Bu şekilde ilacı kullanmanız halinde ilaçtan elde edilecek en iyi verimi almanızı sağlayacaktır ve yan etki riskini en aza indirmektedir. Doktorunuzun verdiğinden fazla gün ve doz lamictal almayınız. Psikiyatri hekimine sormadan aniden bırakmayınız. Hekiminiz nasıl ve ne zaman bırakacağınızı size söyleyecektir.

Epilepsi tedavisinde kullanımı; 12 yaş üzerindeki yetişkinlerde sara hastalığının kontrolü için kullanılan doz, günde bir veya iki doza bölünmüş halde alınan 100 mg ve 400 mg arasındadır. İlacın ilk alınımında, doktorunuz çok daha düşük bir doz verecektir ve daha sonrasında birkaç hafta içerisinde dozu yavaş yavaş doktorunuz gözetiminde artacaktır.

Bipolar bozukluk tedavisinde kullanımı: 18 yaş ve üzerindeki yetişkinler: Bipolar bozukluğunda kullanılan doz günde bir veya iki defa alınacak şekilde bölünmüş olarak kullanılan 100 mg ve 400 mg arasındadır. İlacın ilk alınımında, doktorunuz çok daha düşük bir doz verecektir ve daha sonrasında birkaç hafta içerisinde dozu yavaş yavaş doktorunuz gözetiminde artacaktır.

Çocuklar için dozlar vücut ağrılığına göre hesaplanır. Epilepsi tedavisinde ilaç ile birlikte uygulanan diğer ilaca bağlı olarak günde bir kez veya iki doza bölünmüş olarak uygulanan minimum 0.15 – 0.6 mg/kg/gün arasında düşük dozlarla başlanır ve doz kademe kademe olarak doktor kontrolünde arttırılabilir. 2 yaşın altındaki çocuklar için kullanım ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Hekime danışmadan bu yaş grubunda kullanmayınız.

Bipolar bozuklukta 18 yaşından küçük çocuklara bu ilaç önerilmez.

Lamictal faydaları?

Lamictal, lityumdan sonra, manik, hipomanik veya depresif dönemleri önlemek için bipolar bozukluk hastalığının duygudurum dengeleyicisi olarak kullanılır. Genel olarak, epilepsi hastalığı gibi nöbetlerin çoğunlukta olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır. Beyindeki anormal aktiviteyi azaltmak ve bipolar bozuklukta depresif dönemler ve komorbid anksiyete tedavisi için özellikle etkisi vardır.

Aynı zamanda sınırda kişilik bozukluğu, şizoaffektif bozukluk, depresyon ve duyarsızlaşma bozukluğu gibi diğer ilaçlarla tedavi edilemeyen durumlarda diğer duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için de kullanılır.

Bu rahatsızlıklara sahip olan hastaların özellikle bipolar bozukluğu bireylerin ilaç tedavisine ek psikolog ve ya online psikolog desteği de almaları tedavide iyileşme süresini ve hızını arttırmaktadır. ilaç tek başına yeterli gelmemektedir psikiyatrist gözetiminde ve online psikolog desteği alarak tedavi sürecine başlanması hastalığın gidişatında büyük ilerlemeler göstermektedir. Hastanın tedavi süreci için psikolog ve psikiyatri uzmanları ile görüşme durumunda olmak tedavinin ilerlemesi büyük gelişme taşımaktadır.

Lamictal yan etkileri?

Bütün ilaçlarda olduğu gibi, bu ilacın içeriğinde bulunan maddelere de duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Olası yan etkilerin çoğunluğu hafif ve orta şiddette gözükür. Genellikle yan etkiler birkaç günlük tedavi sonrasında yok olur.

Yaygın yan etkiler: Kilo ve iştah kaybı, baş dönmesi, uyuşukluk, ishal, kabızlık, denge kaybı, kontrol edilemeyen göz hareketi, konuşma sorunu, adet görememe veya ağrılı adet dönemi, çift görme, dikkat sorunları.

Ciddi yan etkiler; Göğüste ağrı, boyun tutulması, bayılmalar, anormal nöbet görülmesi, ellerin, ayakların, kolların veya bacakların şişmesi, baş ağrısı, ışık hassasiti

Lamictal hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Lamictal diğer ilaçlarla kullanılabilir mi?

Lamictal tedavisi olurken, reçetesiz, reçeteli veya basit vitamin takviyeleri olsa bile diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuza aldığınız ilaçları anlattığınızdan emin olun; doktorunuz, gerekirse dozajınızı ayarlayabilir veya gidişatı izleyebilir.

  • Lamictal alkolle kullanılabilir mi?

Lamictal tedavisinde alkol kullanılması önerilmez. Çünkü yan etki olarak ciddi uyuşukluğa neden olabilir.

  • Lamictal kullanırken hamile kalınabilir mi?

Lamictal tedavisi olurken hamile kaldığınız bir durum olursa doktorunuza durumu hemen anlatmalısınız.

] }