fbpx

Anzyl Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

İçerisinde bulundurduğu etken maddesi Essitalopram okzalat olan Anzyl beyindeki dengesizliğin oluşturmuş olduğu kaygı, endişe ve depresyona sebebiyet veren kimyasalları etkileyen bir antidepresandır. Depresyon ve anksiyete durumu bozukluklarında tedavi bakımından oldukça etkilidir.

Panik bozukluğu durumlarının yaşanmasında, majör depresif bozukluk, yaygın olarak görülen bunaltı bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluk,   sosyal fobi bozukluğu  ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi çeşitli durumların düzeltilmesi amacıyla Anzyl kullanılmaktadır.  İlaç içerisinde bulunan etken maddeye bir alerji durumunuz var ise bu ilacı kullanmanız uygun görülmemektedir.

Anzyl Kullanırken Görülen Yan Etkiler

Doktorunuzun sizin için vermiş olduğu dozlar ile bir bardak su ile içilmesi gerekir. İlacı aniden bırakmak ya da dozu artırmak gibi bilinçsiz davranışlar yapılmamalıdır. İlacı kullandığınız süre zarfında iyileştiğiniz kanısını varıp ilacın dozunu düşürmek ya da aniden kesmek gibi davranışlarda bulunmamanız gereklidir. İlaç kullanırken görülebilecek olası yan etkiler vardır.

Mide bulantısı, kusma, ağızda yaşanan kuruluk, sersemlik hali, aşırı terleme, kabızlık, deride karıncalanma durumunun yaşanması, yorgunluk, titreme, bireyin kendini uykulu hissetmesi, uykusuzluk, anormal rüyalar görme durumu söz konusu olabilir. Ayrıca, huzursuzluk, esneme, kaygı, cinsel isteksizlik, kilo artışı, ishal, iştahta artma ya da azalma,  ateş, kas ve eklemlerde ağrı Anyzl kullanıldığı takdirde yaygın görülmesi beklenen yan etkilerdir.

Yaygın Görülen Yan Etkiler ve Manik Faz Durumu

Yaygın görülen belirtilerden farklı olarak, vücudunuzda karında beliren şiddetli ağrı, nefes almada zorlanma, kurdeşen, yüz, dudak ve dil bölümünde şişme gibi durumların varlığı söz konusu ise doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerekir. Beyinde bulunan serotonin sistemini olumlu yönde etkileyerek, serotonin düzeylerinin artırılmasını sağlayan Anzyl ilacı, ruhsal hastalıkların tedavi edilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Manik-depresif hastalığına sahip olan bazı hasta bireylerin manik faza girdikleri görülebilir. Manik faza giren hastaların göstermiş oldukları belirtiler ise garip ve hızlı bir biçimde değişen fikirlerin olması, herhangi bir sebep yokken yaşanan mutluluk ve aşırı fiziksel aktivite durumunun görülmesidir. Böyle belirtiler gösteren bir hasta var ise doktor ile iletişim halinde olunması önem taşır.

Ruhsal Hastalıklarında Tedavi

Doktorunuzun size vermiş olduğu dozlarda, Anzyl tedavisine başlanan ilk haftalarda gözlemlenen devamlı bir şekilde hareket etme isteği ya yerinde sakin bir şekilde duramama gibi bulgular görüldüğü takdirde en kısa süre içerisinde doktora bildirilmesi gereklidir.  Eğer depresyon ya da anksiyete bozukluğu gibi bir durum var ise, kimi zaman kendinize zarar verme
ya da kendinizi öldürme düşünceleri beyninizde hâkim olabilir.

Bu belirtiler Anzyl kullanılmaya başlandığı ve devam ettiği süre zarfında artabilir. İlacın etkisini göstermeye başladığı süre genellikle iki hafta kadardır. Bazı durumlarda bu süre daha da uzun süre devam edebilir. Doktorunuz iyileşme gördüğü takdirde ilacı doğru bir biçimde sonlandıracaktır.

] }