fbpx

Dişil Enerji Nedir?

Dişil enerji, diğer adıyla Çin felsefesinde yin ve Hindu kültüründe Shakti, hepimizin sahip olduğu ve dizginleyebileceği bir güçtür. Bunun cinsiyetle hiçbir ilgisi yoktur; her insanın dişil ve eril enerjiler arasında bir dengeye ihtiyacı vardır. Ancak ataerkil toplumumuz eril enerjinin özelliklerinin hâkimiyetinde olduğundan, sezgi, beslenme ve bağlantıyla karakterize edilen dişil enerji, rasyonelleştirme, eyleme geçme ve başarının gölgesinde kalıyor. Peki, tam anlamıyla dişil enerji nedir? Dişil enerjimizle nasıl uyum sağlarız ve yaşamlarımızda dengeyi nasıl yaratırız?

Dişil Enerji Nedir?

Dişil enerji nedir sorusu aklınızdan hiç geçti mi? Son dönemde özellikle daha çok duymaya başladığımız bu kavramın kökleri yüzyıllar öncesine ve çeşitli eski dini ve manevi felsefelere dayanır. Taoizm’in yin ve yang’ı (Burada yin pasif ve dişil enerjiyi temsil ederken yang aktif ve eril enerjiyi temsil eder), Hinduizm’in Shakti ve Shiva’sı (Burada Shakti, dişil dinamik bilinci temsil ederken, Shiva, eril statik bilinci simgelemektedir). Ayrıca Tibet Budist Tantra’nın dişil ve eril enerjilerinde de “dişil” kırmızı olarak anlaşılır ve kırmızı sıcak güneş ve güneş enerjisi ile temsil edilirken “eril” beyaz, serinletici ve ay enerjisi olarak kabul edilir.

Dişil Enerjinin Eril Enerjiden Farkı Nedir?

“Dişil” ve “eril”, kendimizi nasıl tanımlarsak tanımlayalım veya cinsel yönelimimiz ne olursa olsun, her birimizin bünyesinde barındırdığı özelliklerdir. Eril enerji, bir hedefe doğru çalışırken, ilerleme kaydederken, işleri hallederken ve hırsın sizi yönlendirmesine izin verirken ortaya çıkar. Hayatın akışına göre hareket ettiğinizde, yaratıcılığı ve duygusallığı benimsediğinizde ve içsel sürece uyum sağladığınızda kadınsı yönünüzü açığa çıkarırsınız. Belirtilen bu özellikler, cinsiyetle ilişkili olmasa da, hem kadınlara hem de erkeklere yönelik toplumsal beklentilerden kaynaklanmaktadır, ancak tüm cinsiyetler her bir enerjiye değişen derecelerde sahip olabilir ve gelişmek için bu enerji çiftine ihtiyaç duyabilir.

Neden Dişil Enerjiyi Dengede Tutmalıyız?

Eril güdümlü kültürümüzün, eril enerjinin liderlik, eylem, mantık, analitik, iddialılık ve başarı gibi niteliklerine öncelik vermesi şaşırtıcı değil; bu da çoğumuzun tükenmiş, tükenmiş, bağlantısız ve mutsuz hissetmesine neden oluyor. Bu, işyerinizde başarılı olmak için baskın ve iddialı olmanız gerektiğini hissettiğinizde, hayatınızdan zevk almak yerine para kazanmayı ve tasarruf etmeyi takdir ettiğinizde veya sağlıklı yaşam rutininizde başarıya odaklandığınızda ortaya çıkabilir.

Ancak erkekliğe kadınlıktan daha fazla değer vermek, dengeyi dengesiz bir iş yaşamına doğru çevirmek ve dinlenme, yeniden şarj olma ve doğa ve diğerleriyle bağlantı kurma (diğer bir deyişle bizi gerçekten mutlu eden şey) yerine teknolojiye güvenme anlamına gelir. Dişi ve eril enerjilerin dengesini bulmak sağlıklı, mutlu, doyumlu ve dengeli bir yaşam sürmenin anahtarıdır. Çoğumuz gibiyseniz ve kadınlığınızı bastırırken baskın bir şekilde erkeksi enerjinizi ifade ediyorsanız, bunu nasıl dengeleyebileceğiniz ile ilgili konuşmak için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Reyhan İldaş, bir yaşam koçu ve thetahealing uzmanı olarak kariyerinde pek çok danışana yardımcı olmuştur. Dişil enerji nedir sorunuza daha detaylı bir cevap arıyorsanız Reyhan İldaş ile görüşme ayarlamak için 0533 745 93 98 telefon numarası veya info@reyhanildas.com mail adresi aracılığı ile iletişim kurabilirsiniz.

] }