fbpx

Nasıl Girişken Olunur?

Günümüzde başarıya giden yolda girişken olmak ayrı bir önem arz ediyor. Nasıl girişken olunur ifadesinin tam olarak cevabı ise; kişinin yaptırım ve edinimleri girişkenliğinin göstergesidir. Girişken olmanın belirli kaide ve kuralları yoktur. İnsan psikolojisi ve davranış tutumları ile alakalıdır. Girişken bir tavırda duygu ve ifadelerinizi rahatça ifade etmelisiniz. Başkaları ile konuşurken tehditkâr bir tavır içinde değil tam tersine uygun bir dil ile ihtiyaçlarınızı anlatmalısınız.

Girişken olmak demek, özgüveninizin yüksek olması demek hiç kimseye hakaret edebileceğiniz anlamına gelmez. Dürüst olmak, samimi olmak ve iletişim de kişisel haklara saygı göstermek girişken olmanın temel özellikleri arasındadır.

Girişken Olmak Ne Demektir?

Kişilerin belli bir konu hakkında içinden geçenleri kimseden gizlenmeden saklanmadan açıklama yeteneğine girişkenlik denir. Dürüstlük ve doğruluk ile eş güdümdedir. Kimsenin hakkı göz ardı edilmeden adaletli bir şekilde iş bitirici olmak önemlidir. Girişkenlik bir beceri şeklidir. Bunu yaparken karşınızda bulunan kişilerin fikirlerini de saygı gösterilmesi gerekir.

Başkalarını üzmeden, uyumlu bir şekilde gerçekçi duygu ve düşünceleri yansıtma biçimidir. Girişkenlik özgüven ile eşit toleranslara sahiptir. Kontrollü bir şekilde yapıldığında psikolojik olarak da insanların kendi ile barışık olmalarını ve toplum içerisinde değer ve saygı görmelerini sağlar. Girişken olduğunuzda toplum baskısının etkilerinden de kurtulmuş olursunuz.

Girişken Olmak Ne İşe Yarar?

Girişken olan insanlar, toplumda her zaman için kendilerini belli ederler. Yaptıkları, konuştukları, düşündükleri, hal ve hareketleri örnek alınır. Girişkenlik demek diğer bireyleri hakir görmek ya da onlardan üstünmüş gibi davranmak değildir. Samimi ilişkiler kurmanın ve saygı duyulacak bir birey olmanın temel niteliğidir.

Kontrollü olmak içinde büyük faydaları vardır. İkili ilişkilerde daima başarılı olmayı sağlar. Sınırları belirleme konusunda her daim etkili olunur. Ayrıca duygusal ve psikolojik anlamda da bağımsızlık girişken insanlarda bulunur. Yaptığını bir işte hatalarınızı kabul etmek bu öğretinin doğru bir şekilde kabullenebilir olmasının da faydaları arasındadır.

Girişkenliğin Ölçüsü Nedir?

Bir bireyin başka insanlar ile kurduğu ilişkilerde sağlam temellere dayanan güvenilir, samimi ve gönül köprüsü olması açısından girişken olması iletişim açısından önemlidir. Ancak nasıl girişken olunur konusunu uygularken fazla abartıdan kaçınılmalıdır. Girişken olmak patavatsızlık, insanların kişilik haklarını zedeleme, söz ve davranış üstünlüğü gibi kavramları içermez. Dışa dönük olmak, hareketli olmak, sosyal çevresinin geniş olması, konuşurken rahat bir şekilde kendini ifade edebilmek girişken olmanın ölçülebilir özellikleridir.

Çok laubali olmak girişkenlik ile asla bağdaştırılamaz. Bununla birlikte kişiler ile aranızdaki mesafe girişkenliğinizin önüne geçecek şekilde saygı çerçevelerinin belirlenmesi açısından önemlidir. Günümüzde içine kapanık olan ve hareket ve konuşmalarında girişkenlik sorunu yaşayan insanlar bu konuda çeşitli eğitimler ile kendilerini geliştirebilirler.

Girişkenlik Teknikleri Nelerdir?

Ben nasıl girişken olurum diye kendisini sürekli sorgulayan insanlar, bir zaman sonra A sosyal bir kişilik içerisine bürünürler. Oysaki daha küçük yaşlardan itibaren edinilmesi ve kazandırılması gereken bir kişilik özelliği olan girişkenlik, birkaç basit yöntem sayesinde bireylere aşılanabilir. Öncelikle temelinden sosyal beceriler ile ilgili ve haklarını savunma mekanizmalarının oluşumu ile ilgili aileden destek almak, gerektiği durumlarda eğitimlere girmek gerekir. İş hayatında, sosyal hayatta, bireysel edinimlerde en büyük ihtiyaçlardan biri olan kendini doğru iade edebilme yetisi girişkenliğin ana temaları arasındadır.

İletişim becerileri hususunda etkili konuşmalar yapabilmek, toplum içerisinde saygınlık kazanmak, başarıya giden yolda fikir ve düşünceleri ile sosyal birliği yakalamak girişken insanların yapabileceği yeteneklerdir. Unutulmaması gereken konuların başında da diğer kişilerin haklarını asla göz ardı etmemektir.

 

] }