fbpx
Özgüven Geliştirici 5 Önemli Alışkanlık

Özgüven Geliştirici 5 Önemli Alışkanlık

Kişinin kendisine olan güven duygusu özgüven olarak tanımlanmaktadır. Kişinin kendisiyle barışık olması olarak kendini gösteren özgüven egolu olmakla karıştırılmamalıdır. Kişinin sosyal yaşamında olsun iş yaşamında olsun arkadaş ortamında ve aile ortamında olsun özgüven sahibi bir birey olması topluma uyum sağlaması ve topluluğun içerisinde biricikliğini göstermesi açısından önemlidir. Bu yazımızda sizlerle özgüven geliştirici 5 önemli alışkanlık hakkında bilgiler paylaşacağız.

1.     Günlük Tutarak Kendini Tanı ve Deneyimlerini Geliştir

Küçük yaşlarda belki Türkçe öğretmeninin zoruyla günlük tutmak zorunda kaldın. Ama şimdi bambaşka bir amaç için bunu yapmanda fayda var. Günlük tutmanın özgüven gelişimine nasıl bir katkısı olacak ki diye düşünüyor olabilirsin.

Bu seferki tutacağın günlük normal bir günlükten farklı olacak çünkü bu defa olayları değil olaylara verdiğin duygusal, düşünsel tepkileri yazdığın bir duygu durum güncesi tutacaksın. Olaylara verdiğin tepkiler dış kaynaklı mı yoksa içinden gelen tepkiler mi? Mesela paranın üstünü vermeyi unutan şoförden paranı alabildin mi? O an neler düşündün ve nasıl tepki verdin? Bu sayede hem kendine özgüven testi de yapmış olacaksın.

2.     Fotoğrafını Eline Al ve Onunla Konuş

Özgüven eksikliği kişinin kendisine olan anlayışsız tutumundan da ileri geliyor olabilir. Kendini sevmen özgüven duymanı sağlayacak en önemli yollardan biridir. Kişinin başkaları ne der diyerek değil kendisi için yaptığı öz bakım ve kişisel, entelektüel gelişimler özgüveni arttırıcı bir başka unsurlardır.

Bazen kendine fazla yüklenmiş olabilirsin. Kendi kendisiyle konuşanlara deli derler diye kim demiş? Al eline fotoğrafını ve ona güzel sözler söyle. Bir başarısızlığın ardından da kendinle konuşman ve kendine anlayış göstermen bir sonraki adımında kendine özgüven duymanı ve başarılı olmanı sağlayabilir.

3.     El Alem Ne Der Demek Yerine Ben Ne İstiyorum De

Karşına seçmen gereken bir durum mu çıktı? Kendi önceliklerine ve isteklerine kulak ver. Dur-Düşün-Harekete Geç kuralını uygula. Biri senden bir şey yapmanı istediğinde önce dur. Sonra iç sesine kulak ver. En sonunda da buna göre seçimini yap. Bunu yapmayı başardığında zamanla kendine daha fazla zaman ayırabilecek ve daha aranan bir insan haline geleceksin. Özgüvenin de haliyle yükselecek.

Mesela biri sana işlerinde yardımcı olmanı teklif ettiğinde, durup “Programıma bakmam lazım” dediğinde aslında düşünmek için zaman kazanmış ve karşı tarafa da “Benim bir programım var ve her istediğinde ayağına gelemem.” mesajı vermiş olursun.

4.     Yeni Yetenekler Geliştir

İnsanın farklı ve yeni yetenekler geliştirmesinin de özgüvene katkıları yadsınamaz. Hem bu sayede entelektüel zekanızı da geliştirmiş olursunuz. Bu yetenek bir müzik aleti çalmak olabilir. Ancak profesyonel bir sanatçı olmak gibi bir beklentiyle başlamanıza gerek yok. Kendinize karşı anlayışlı olmanız da bir diğer özgüven basamağıdır.

Mükemmeliyetçilik özgüveni yok eden düşmanlardan biridir. Bu sebeple kendinize karşı anlayışlı olmanın yanında, başarılarınız kadar başarısızlıklarınıza da sahip çıkmanız gerekmektedir. Unutmayın ki farklılıklarımız zenginliğimizdir. Ve farklılıklarınız sizi siz yapan yegâne unsurlardır. Bu farklılıklarınızın bilincinde olmak da özgüven gelişiminize katkı sağlayacaktır.

5.     Arkadaşlarını Doğru Seç

Özgüveninizin yüksek olmasında doğru arkadaş seçimi de önem taşımaktadır. Bazen arkadaş olarak gördüğünüz insanlar sizinle çıkar ilişkisi kurmaya çalışır. Bunun farkında olamazsanız sizin özgüven eksikliğinizi fırsata çevirir ve size her istediklerini yaptırmaya çalışırlar. Ve sonuç olarak değerli olmaya çalışırken değersizleşirsiniz. Size siz olduğunuz için değer verecek ve kafa dengi arkadaşlar bulun. Son olarak size sürekli olumsuz yorum yapan insanlardan uzak durun. Bu da sizin özgüveninizi düşürecektir.

Özgüveni geliştirici 5 önemli alışkanlık başlığı altında beş tane özgüven geliştirici eylemden bahsettik. Bunların dışında özgüveninizi geliştirmek için bir terapistten yardım alabilirsiniz.

] }