fbpx
İrade Nasıl Güçlendirilir?

İrade Nasıl Güçlendirilir?

İnsan kendi iradesini ancak kendi kontrol edebilir. İrade güçlendirme teknikleri de kendi elindedir. Bu teknikleri sürekli olarak eğitmek gerekir. Ayrıca irade güçlendirmek için de sürekli olarak takip altında olunması gerekir. İnsanların iradelerinin güçleri ile sınırlarını belirlemesi gerekir. Olumsuzluklardan kaçınarak küçük hedeflerle başlanmalıdır. Planlama yapmak irade yönetimi bakımından ve kendi nedenlerinizi unutmamak için önemlidir.

Güçlü iradeye sahip olan insanlar özveri, sabır, uyum, güvenilirlik, detaycı, stresle başa çıkabilen ve uzlaşmacı insanlar olarak karışımıza çıkar. Hayatın hangi alanında olunursa olunsun güçlendirmek insanın kendi elindedir. İrade; para biriktirmek, kilo vermek, sakıncalı hareketlerden uzak durmak, sağlığına zarar veren her şeyden uzak kalmak, geleceğe yönelik olarak alınan kararlara istinaden hedefleri aşama aşama geçmek, güçlendirmek için atılacak adımlardır.

İrade Nedir?

İnsanların yaşam standartları içerisinde yaşamış oldukları istekler, dilekler, arzular ve fiziksel ya da ruhsal güçlerini kontrol altında tutmasına irade denilir. Bu kontrolün sonucu olarak bir konu hakkında olumlu ya da olumsuz davranışlarda bulunma ayrımı kişinin kendi özgür iradesi elinde olur. İslam dini açısından da irade önemli bir yere sahiptir. Kadere inanmak ve bu inançlar doğrultusunda karar verme gücünü kullanabilmek irade sahibi olmanın bir özelliğidir.

İnsanlarda bulunan iradenin bir sonu vardır. Ayrıca zaman ve mekana bağlı olarak sınırları ve çizgisi vardır. Bu sınırlar içerisinde irade güçlendirme çalışmaları için sahibi olan varlığın bilinçli ve istençli olması gerekir. Bir olgunun ya da teorinin gerçek anlamda içeriğini bilmek ve onun sonuçlarını, gelecekteki değişimlerini bilmek iradenin bilinci sonucunda ortaya çıkar. Karşısına gelen seçeneklerden en uygun olanı istekleri ve arzuları doğrultusunda seçebilme ve yöneltebilme olgusudur. Mutlak ismi ile ve mukayyet olarak ayırdığımızda anlam olarak; Allah iradesi sayesinde gerçekleşen kader olguları ve kul sorumluluğunda olan kader karşımıza çıkar.

İrade Kaça Ayrılır?

İradeyi ikiye ayırabilir ve o şekilde inceleyebiliriz. Külli ve cüzi irade olarak adlandırılan bu sınıflandırma İslami felsefede geçerli olan bir olgudur. Külli irade Allah’a mahsus bir şekildi. İstedi her şeyi istediği şekilde dilemesi ve seçmesidir. Cüzi irade ise insan sorumluluğunda olan kişilerin kendi kararları doğrultusunda verdikleri kararlar ile kaderlerini belirleme şeklidir.

İrade Zayıflığı Olan Nasıl Sahip Çıkar?

İradeye sahip olmak, bilimsel olarak kendinizi kontrol etmeniz için hayati önem taşır. İradesi kuvvetli olan insanlar hayatın her alanında popüler olur. İradeli olmak başarının ana temelidir. İrade zayıflığında bağımlılıklara açık olunur. İradeye yenik düşmek sosyal yaşam içerisinde psikososyal sorunlar yaşanmasına neden olur. İrade geliştirilebilir özelliğe sahiptir. İnsanların kendini kontrol etme becerisi sınırlıdır.

Vaatler iradenizi kontrol etmenizi engeller. Vaatleri verirken zor hedefler belirlemek iradenizin her zaman en üst seviyede olmasına neden olur. Zihninizde yapacağınız irade kontrolünde kendinize ödül verin. Böylelikle iradenizin gücünü artırabilirsiniz. İradeniz ile bilinçaltınızın savaşmasına izin verin. Hedeflerinize odaklanarak irade aktivitenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Her zaman için olumlu olmaya çalışın. Kendinize olumlu olursanız iradenizin de pozitif olarak etkilenmesine sebep verirseniz.

İrade Nasıl Kontrol Edilir?

İradeyi kontrol etmek ve güçlü tutabilmek için yapılması gereken bazı hususlar mevcuttur. Başka bir şeye odaklanarak irade kontrolünde ilk adımı atabilirsiniz. Kendinize katı kurallar koymamalısınız. Esnekliğinden faydalanmanız gerekir. Plan ve programlarınızı yaparken hatırlatıcılar kullanmanızda fayda vardır. İrade her zaman geliştirilebilir ve güçlendirilebilir olduğunu unutmayın. Sürekli olarak meditasyon yapmak yarar sağlayacaktır. Hiçbir şeyi ertelemeyin. Başarılarınızı sürekli görüp takip ederek kendinizi ödüllendirmek iradenizin kontrolü ve güçlenmesi için yapılması gereken hususlar arasındadır.

 

] }