fbpx
evde yapılabilecek yoga hareketleri

Evde Yapılabilecek Yoga Hareketleri

Evde Yapılabilecek Yoga Hareketleri

Yoga yapabilmek için illaki salonlara gitmenize gerek yoktur. Ev konforunda da yapılabilecek çok fazla yoga çeşidi vardır. Evde yoga yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır.

  • 1 Saat öncesine kadar yemek yememiş olmak.
  • Evde sakin, sessiz, rahat bir ortam

Yukarıda söylediklerim rahatça yoga yapmanız içindir. Önerdiğim yoga çeşitleri ekipman gerektirmeden yapılan hareketlerdir. Çocuklarınızla rahatlıkla yapabileceksiniz.

Köprü Yoga Hareketi:

Köprü yoga hareketi
Köprü yoga hareketi

Evde en rahat yapılabilecek yoga çeşitidir. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açtıktan sonra dizlerinizi kırın ve kollarınız topuklara doğru uzansın. Ayaklarınızı (Özellikle de ayak başparmağınızı) yere bastırın ve ellerinizden destek alarak kalçanızı kaldırın. Ellerinizi altınızda birleştirin. İşte köprü hareketini yapmak bu kadar kolaydı.

Öne Eğilme Yoga Hareketi:

Öne eğilme yoga hareketi
Öne eğilme yoga hareketi

Diğerlerinden daha kolay evde yapılabilecek yoga hareketlerinden birisidir. Öne eğilme yoga hareketi için gereken tek şey baston duruşunda oturarak başlamaktır. Daha sonrasında omurganızı uzatmak için derin bir nefes almalısınız, nefes verirken göbeğinizi içinize çekin ve gövdenizi ileriye doğru eğin. Ellerinizi, bacaklarınız ve beliniz izin verdiği kadar ileriye uzatmaya çalışın. Alnınızı bacaklarınız üzerine yaslayın ve gevşeyin. Bu öne eğilme yoga hareketi de tamamdır.

Aşağı Bakan Köpek Yoga Hareketi:

Aşağı Bakan Köpek Yoga Hareketi
Aşağı Bakan Köpek Yoga Hareketi

Savaşçı duruşu yoga hareketini tamamlayabilmek için aşağı bakan köpek yoga hareketini de yapmalısınız. Yoga çeşitleri arasında en kolay yapılan yoga hareketidir aşağı bakan köpek yoga hareketi. Dört ayak üzerinde başlayıp poponuz tavanı gösterecek şekilde kalçanızı kaldırın ve boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. İşte bu kadar kolaydı.

Savaşçı Duruşu Yoga Hareketi:

Savaşçı duruşu yoga hareketi
Savaşçı duruşu yoga hareketi

Evde yoga yaparken kişi  kendini gerçek bir kahraman gibi hissettiği yoga hareketidir. “Aşağı Bakan Köpek” duruşu ile başlamanız ve sağ dizinizi burnunuza yaklaştırıp sağ ayağınızı elleriniz arasına alıp alçak hamle pozisyonu alın. Sol topuğunuzu aşağıya indirerek hafifçe dışa çevirmelisiniz. Ayaklarınızla yere sertçe bastırın ve yüzününüz iki yanından kollarınızla tavana doğru uzayın.

Ayakta Öne Eğilme Yoga Hareketi:

Ayakta öne eğilme yoga hareketi
Ayakta öne eğilme yoga hareketi

Dik duruşta başlayıp kollarınızı yüzününüz iki yanından yukarıya kaldırmak için derin bir nefes alın. Göbeğinizi omurganıza çekmek için nefes verin, sırtınızı düz tutmaya caba gösterin. Ellerinizi ayaklarınızın önüne veya yanına yerleştirin. Başınızı ve boynunuzu rahat bırakarak bu pozisyonda 3 derin nefes alın.

Evet işte evde yapılabilecek yoga hareketleri bu kadardı sizde evde bu yoga çeşitlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Kovid-19 virüsünün etkisiyle iş ve okullardaki tatilleri bu şekilde keyifli ve sağlıklı hareketlerle değerlendirebilirsiniz. Korona salgınında zihin rahatlatma yöntemleri hakkında bir makale yazmıştım o makaleye de buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: msn yaşam