fbpx
Korona Salgını | Karantina Zamanlarında Zihin Rahatlatma Yöntemleri

Korona Salgını | Karantina Zamanlarında Zihin Rahatlatma Yöntemleri

Korona Salgını | Karantina Zamanlarında Zihin Rahatlatma Yöntemleri

Bizler çağlar boyunca, hayatımızı ciddi olarak etkilemiş birçok salgınla karşı karşıya geldik. Salgın hastalıklar, sağlık çalışanlarının yanı sıra son zamanlarda sosyal bilimcilerin de ilgi alanına girmiştir.

Peki bu şekilde salgın dönemlerinde psikolojimiz nasıl etkileniyor? Bazı araştırmalara dayanarak salgın hastalıklarının sonucunda halkın ve sağlık çalışanlarının kaygıları (Anksiyete) yükselmektedir. Örneğin 2003 yılında bazı ülkelerde görülen SARS salgını sırasında Hong Kong’da yapılan bir araştırma yüksek düzeyde stres, çaresizlik ve travma sonrası belirtiler gibi psikolojik tepkilerin yaygın olarak görüldüğünü ortaya koymuştur. Jones ve Salathé ise katılımcıların H1N1 ile ilgili kaygı düzeylerinin salgının başlangıcında arttığını ve zaman içinde beklendiği şekilde azaldığını göstermişlerdir.

Öncelikle bu gibi salgın durumlarında kaygı ve korku hissetmeniz son derece doğal olduğunu ve bu duygularımızın bizi koruyucu duygu olduğunu kabul edelim. Eğer ki kaygı ve korkuya kapılmasaydık kendimizi tehlikeye atacak davranışlarda bulunabilirdik. Bu durumda kaygı ve korku bizi aslında korumaya yönelik duygular.

Sürekli korona salgını haberleri, vefat sayıları, vaka sayıları gibi haberler, sosyal medyada dolaşan yalan yanlış bilgiler bir araya gelip bizi kaotik bir ortamın içerisine çekiyor. Belirsizlik ve kontrolün bizde olmadığı hisleri yakamızı bırakmıyor.

Korona Salgını | Karantina Zamanlarında Zihin Rahatlatma Yöntemleri

5, 4, 3, 2, 1 Yönetimini Kullanın

5: Etrafınızda olan 5 farklı objenin farkına varın. Bu objeler salonumuzdaki vazo ya da çiçek olabilir.

4: Etrafınızda olan 4 şeyin farkında varın. Bu objeler yastık ya da bir kumanda olabilir.

3: Etrafınızda olan 3 sesi dinleyin. Bu sesler televizyondan ya da camı açtığınızda camdan içeri giren kuş cıvıltıları olabilir.

2: Etrafınızda olan 2 kokuyu koklayın. Bu kokular parfüm ya da üzerinizdeki kazağın kokusu olabilir.

1: Etrafınızda olan 1 tadını alabileceğiniz şeyin farkına varın. Buna örnek olarak salonda duran bir muz veya portakal olabilir. Dikkatinizi sadece ona çekerek tadın.

5, 4, 3, 2, 1 yöntemi sayesinde korona salgını yerine dikkatinizi içinde bulunduğunuz ortama, o ana getirmeye çalışın. Zihninize virüsle ilgi endişeler kapladığında bu tip yöntemlerle zihninizi ana geri getirmeyi alışkınlık haline getirin. Ana geri dönmek size kaybettiğinizi hissettiğiniz kontrol duygusunu da geri getirmekte yardımcı olacaktır.

Korona Salgını | Karantina Zamanlarında Zihin Rahatlatma Yöntemleri

Korona Salgını İçin Bol Bol Hareket Edin

Korona salgını yüzünden girdiğimiz bu kaygılardan uzaklaşmak için fazla çalışan zihni kontrol altına almanın yollarından bir diğeri ise hareket etmektir. Ana dönmekte zorluk çektiğiniz zamanlarda evin içerisinde dolaşarak ya da farklı hareketlerle ana dönmeye çalışın. YouTube’da yoga videolarından ya da esneme hareketlerini izleyerek öğrenebilirsiniz. Buradaki amacınız dikkatinizi zihninizden bedenine yöneltmektir. Ufak, tefek hareketler bize kendimizi daha iyi hissettirecektir. Bu yazıyı okuduktan sonra ayağa kalkın, ellerinizi, kollarınızı ve ayaklarınızı üç, dört dakika sallayın. Yaptıktan sonra kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Bulaşıkları Yıkarken Sadece Bulaşıkları Yıkayın

Vietnamlı Budist rahip Thich Nhat Hanh’ın sık sık söylediği gibi bulaşıkları yıkarken sadece bulaşıkları yıkayın. Bulaşık bir sembol. Yani bugün yaptığınız herhangi bir eylemde o işe konsantre olun ve odaklanın. Günü maraton olarak geçirmeyin. Cidden bulaşıkları elde yıkayıp, dikkatinizi sadece bulaşık yıkamaya vererek basit bir eylemi bile meditasyon haline getirebilirsiniz.

Unutmayın ki bizi rahatsız eden düşüncelerimizle yani korona salgını ile başa çıkmanın en başarılı yöntemlerinden birisi, onları durdurmaya çalışmadan ve varlıklarını kabul etmektir. Sonra da yaptığınız o anki aktiviteye devam etmektir.

İlginizi çekebilir: Corona Virüsü Salgının Yarattığı Anksiyete İle Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler