fbpx
Sosyal Medyanın Psikolojik Etkileri
Sosyal Medyanın Psikolojik Etkileri

Sosyal Medyanın Psikolojik Etkileri

Gün geçtikçe insanların sosyal medya araçlarında geçirdiği zamanlar artmakta ve buna bağlı olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Zamanın boşa harcanması bir yana kişilerde sosyal medyada beğenilme, kıyaslama ve kıskançlık gibi sağlıksız duygular ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya kullanımı doğru şekilde yapıldığında ancak bu tarz sorunlar ile karşılaşılmamaktadır. Bunun içinde kişilerin doğru bir şekilde sosyal medya kullanmayı öğrenmesi, sosyal medyada neler dikkat etmeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Bu konuda merak edenler için bilgi vermek istiyoruz.

Sosyal Medya Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza her geçen gün yeni uygulamalar girmeye başlamıştır. Bu uygulamalar kısa sürede son derece önemli kitlelere ulaşmıştır. Bu durumun en kötü tarafı artık sosyal medya kullanımını yaş sınırı olmaksızın herkes tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Erişkinliğe yeni adım atan ve olgunluğa erişmeyen kişiler için sosyal medya oldukça tehlikelidir. Çünkü genç yaştaki erken ve kız çocukları için özendirici son derece tehlikeli unsurlar vardır. Sosyal medya nedir sorusunun cevabını genel olarak hepimiz biliyoruzdur. Ancak sosyal medya nasıl kullanılır konusu asıl önemli olandır.

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Sosyal medya hayatımızı nasıl etkiliyor konusu oldukça önemlidir. Çünkü aslında birçoğumuz sosyal medyanın hayatımızı nasıl etkilediğinin farkında bile değiliz. Çünkü tam olarak sosyal medya hayatımızı böyle sinsice etkilemektedir. Bizler farkında olmadan bu büyülü dünyaya kapılıp herkesin hayatının muhteşem olduğunu sanmaktayız. O muhteşem hayatların yanında doğal olarak bizlerin hayatı oldukça kötü gelmektedir. Aslında normal olan, olması gereken hayatlarımız o büyülü dünyanın yanında doğal olarak kötü gelmektedir.

Sosyal medyada gördüğümüz hayatlarda her şeyin tam ve eksiksiz görünmesi bizleri çılgınca alışveriş yapmaya ve daha fazlasını istemeye teşvik etmektedir. Bu da zamanla yetersizlik hissine ve özgüvensizliğe neden olmaktadır.

Sosyal Medyanın Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya ile ilgili her şey doğal olarak zararlı ve kötü değildir. Doğru kullanıldığında birçok avantajları da vardır. Bu avantajların neler olduğundan bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • İşinizi geliştirebilir ve büyütme şansı elde edebilirsiniz.
  • Yapacağınız işte veya ilgi alanlarınızda önemli isimleri takip edebilir ve onların size yol göstermesini sağlayabilirsiniz.
  • Kendinizi ve yaptığınız işi tanıtabilir ve önemli kitlelere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medyanın yukarıda saydığımız avantajlarından yararlanabilmeniz için doğru kullanmanız gerekir. Bunun içinde dikkat etmeniz gereken son derece önemli konular vardır. Bu önemli konuların neler olduğunu ve nelerin tehlikeli olabileceğini sizlere anlatmak istiyoruz. Sosyal medya kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle olmaktadır;

  • Hesabınız bir işletme hesabı ise buna göre paylaşımlar yapmalı ve çizginizi olumsuz etkileyecek tutum ve davranışlardan kaçınmalısınız.
  • Takip ettiğiniz hesaplar konusunda dikkatli ve seçici olmanız gerekir. Yanlış tutum sergileyen ve kötü örnek olan sosyal medya hesaplarından uzak durmanız faydanıza olacaktır. Eğer çocuk sahibi bir ebeveynseniz de çocuğunuzun takip ettiği hesapları kontrol etmeniz gerekir.
  • Takip ettiğiniz hesaplar ve gördüğünüz kişiler ile kendinizi ve hayatınızı kıyaslamaya girmeyin.

Sosyal medya kullanımı konusunda sorun yaşıyorsanız online terapi yöntemleri ile bu konuda yardım alabilirsiniz. Sorun ettiğiniz konuların temel nedenini tespit edip daha sağlıklı bir sosyal medya kullanıcısı olabilirsiniz.

Sosyal Medya Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Sosyal medya insanların psikolojisi üzerinde olumsuz durumlar yaratan bir platformdur. Tabi bu biraz da kişilerin kendi özellikleri ve altta yatan psikolojik durumları ile alakalıdır. Özgüven problemi yaşayan bireylerde sosyal medyada görünen mükemmel hayatlar ve siluetler çok daha güç bir durumdur. Online psikolog desteği ile öncelikle özgüven eksikliği ve yetersizlik psikolojisinden kurtulabilirsiniz.  Böylece sosyal medya kullanımı konusunda çok daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.

] }