fbpx

Psikolojimizin Bozuk Olduğuna Dair İşaretler

Psikolojimizin bozuk olduğuna dair işaretler vardır ve bunların doğru yorumlanması ile birlikte erken tedavi şansı oluşur. Birçok kişi, günümüzde bu belirtileri ve işaretleri görür. Ancak her zaman doğru teşhisin konulması ve emin olmak mümkün olmaz. Sağlıklı bir psikolojiye sahip olmadığınızı gösteren işaretler neler ve bunlar nasıl yorumlanmalı birlikte inceleyelim.

Bozuk Psikolojinin 10 İşareti

Bozuk psikolojinin işaretleri arasında son derece dikkat çekici ve birçok kişinin çok rahat farkına varacağı durumlar vardır. Hem kendinizde hem de yakınlarınızda bu işaretlerin olup olmadığını, biraz dikkatli olarak fark edebilirsiniz. Yeterince sağlıklı bir psikolojiye sahip olmadığınızı gösteren belirtiler ve işaretler:

1.Aşırı Duygusal Olmak ve Üzüntü Hali

Kişiler normalde olması gerekenden daha duygusal ve üzüntü halinde olduğunda, özellikle bu durum kronik hale geldiğinde psikolojik sağlığının bozuk olma durumu gündeme gelebilir. Bu kişiler de özellikle aşırı duygusallık ve üzüntü hali sürekli devam eder.

2. Öfkeyi Kontrol Edememe

Bozuk psikoloji anlamanın bir diğer nemli yolu da öfke kontrolüdür. Psikolojisi bozuk olan kişiler de sık sık sebepsiz ağlama ve ani öfke krizleri görülebilir. Özellikle geçmişte daha sakin olan bireylerde görülen aşırı öfke ve sinir hali bozuk psikolojin belirtilerinden biridir.

3.Ani Hareketlerden İrkilme ve Korkmanın Artması

Psikolojinin bozulması durumunda, kişilerin ani hareketlerden irkilme ve korkma gibi durumları artar. Bazen bir pencerenin veya da kapının bile sesinden korkma durumu söz konusu olabilir.

4.İsteksizlik, Yorgunluk

Kişilerde sürekli isteksizlik ve yorgunluk gözlemlenebilir. Ne kadar dinlenirse dinlensin kişiler yine de isteksiz ve halsiz olur. Kişi gün içinde normal şartlarda keyif aldığı ve iyi hissettiği şeyleri yapma noktasında bile isteksiz olur. Üstelik bu süreçte kişiler için çözüm üretmekte oldukça zordur. Bu yüzden de en sık görülen durum, erteleme sorunlarıdır.

5.Sabırsızlık Durumu ve Süreklilikte Zorluk Yaşamak

İnsanın psikolojisinin bozuk olması durumunda, normalde olandan çok daha sabırsız olma durumu söz konusu olur. Hem sabırsızlık artışı görülür hem de kişilerin başlamış oldukları işleri tamamlama konusunda zorluk yaşaması söz konusu olur. Kişiler devamlılık sağlamakta ve uzun süreli olarak faaliyette bulunmakta zorluk çeker.

6.Sosyal İlişki Sorunları

Birey bu süreçte sosyal ilişkiler kurmakta zorluk çeker. Psikolojisi bozuk olan kişiler, insanlarla olan ilişkilerinde sorun yaşar. Bu yüzden de özellikle arkadaşlık etmekte ve özel ilişkilerinde sorun yaşayabilir. Bu süreçte özellikle kimseyi aramak istemeyebilir ve hatta kimsenin de aramasını da istemezler.

7.İş hayatında ve Okul Notlarında Düşüş Olur?

Psikolojisi bozuk olan kişilerde sıklıkla kariyer başarısında düşme yaşanır. Kişi öncesinde hangi faaliyetlerde bulunuyorsa, öğrenci ise, çalışansa bu durumlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Kişiler özellikle eskiden çok kolay yapabildikleri şeyleri yapamıyor hale gelebilir.

8.Dikkat Dağınıklığı ve Uyku Sorunları

Dikkat dağınıklığı ve uyku sorunları, psikolojisi bozuk olan kişilerde en sık karşılaşılan durumların başında gelir. Kişiler dikkatini toplamakta zorluk çeker ve özellikle konsantrasyon sorunları ortaya çıkar. Kişilerde özellikle unutkanlık gibi sorunlar da yaşanır. Normal zamanlarda da unutkan olan kişilerde, bu süreçte çok daha fazla unutkanlık olabilir.

Psikoloji bozukluğu kişilerin uyku düzeninde de değişimlere neden olur. Normal uyku düzeni bozulur ve uyku bozuklukları yaşanır. Kişiler bu süreçte ya uykuya dalmakta zorlanır ya da uyur ancak sürekli olarak gece uykudan uyanır. Bu yüzden de kişiler sabahları uykularını almadan uyanabilme durumları yaşanabilir.

9.Para Harcama Alışkanlıklarında Dikkat Çekici Değişim

Uyku düzeni, yemek düzeni bozulmaları ile birlikte para harcama düzeninde de değişimler yaşanır. Bu süreçte kişiler özellikle aşırı para harama eğilimi gösterebilir. Bunun aksine kişiler hiç para harcamama gibi eylemler de gösterebilir.

10. Bağımlılık Sorunları

Psikolojik sorunların gösterdiği işaretler arasında en çok öne çıkan ve dikkat çeken, bağımlılık sorunlarıdır. Kişiler sigara ve alkol başta olmak üzere yabancı maddeye ve hatta yiyeceklere karşı bile yüksek bağımlılık gösterebilir. Daha önceden bunlar zaten varsa da daha fazla artış gösterir. Kişiler bu süreçte sadece bir maddeye karşı değil aynı zamanda çeşitli faaliyetlere karşı da bağımlılık gösterebilir. Çok fazla internet kullanımı veya da sosyal faaliyetlerden uzaklaşmaya neden olabilecek diğer faaliyetler de artış gözlemlenir.

Online terapi veya da yüz yüze terapi desteği ile birlikte yaşadığınız olumsuz durumları ve psikolojik rahatsızlıkları aşabilirsiniz. Sizlere verilen profesyonel desteklerle birlikte sorunların üstesinden gelmek de çok kolay olacaktır.

] }