fbpx
Baş Ağrısı Nedir? | Telaşlanmalı Mıyım?

Baş Ağrısı Nedir? | Telaşlanmalı Mıyım?

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı hafif bile olsa insanları çileden çıkacak derece rahatsız edici ağrılardan birisidir. Baş bölgesi kendi içerisinde göz, kulak, burun, ağız ve sinüsler gibi bir çok yapı barındırdığından ağrı yapacak çok sebep mevcuttur. Adı geçen tüm organların tek başlarına ciddi ağrılara sebep olması muhtemeldir. Beynin kendisi ağrıya duyarsızdır, yani ağrı hissetmez. Beyin içerisinde tespit edilen hastalıklar çoğunlukla baş ağrısı nedeni değildir. Baş ağrısı başka bir hastalığı tetiklemediği gibi, başka bir nedene bağlı olmadan, migren rahatsızlığı gibi, tek başına bir hastalığı da temsil edebilir.

Örneğin; primer tipi baş ağrılarında, genetik olarak yatkın kişilerde, çevresel faktörler beyinde bir aktivasyon yaratırlar. Bu aktivasyon, beyin damarlarında genişleme yapar ve kimyasal maddeler açığa çıkar. Bunlar sinirleri uyararak ağrıya neden olur. Baş ağrısına yukarıda belirtiğimiz gibi bir çok etken vardır. Toplumda en sık görülen baş ağrısı tipi gerilim tipi baş ağrısı denilen sinir, stres ve kaygılardan oluşan baş ağrısıdır. Bu tip baş ağrısı genelde başın etrafını saran bir ağrı olarak algılanılır. Genelde gerilim tipi baş ağrısı öğleden sonra gözükmektedir.

Baş ağrısı nedir kadınların sürekli adet dönemlerinde sık sık görülen migrendir. Bazı kadınlarda her adet döneminde tekrarlayan migren atakları sık sık görülür. Bu tip atakların tedavisinde de önleyici tedavi yaklaşımları uygulanabilir. Migren ilaçları sadece adet döneminde kullanılarak adete bağlı ağrılar önlenebilir.

Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı sebepleri nelerdir sorusuna verilecek en doğru cevap baş ağrının tipine göre değişmektedir.

Baş Ağrısı Nedir?
Baş Ağrısı Nedir? | Telaşlanmalı Mıyım?

Baş Ağrısı İçin Sürekli İlaç Kullanmak Doğru Mudur?

Ağrı kesiciler genelde masum ve hafif olduğu düşünülse de durum öyle değildir. Ağrı kesiciler böbrek, mide gibi organlar üzerinde geri dönüşsüz hasarlar bırakırlar. Bu yüzden uzun süreli ve ya düzenli ağrı kesici kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Baş Ağrım Var, Telaşlanmalı Mıyım?

Alt kısımda bulunan maddelerden bir kaçını taşıyan ağrınız var ise acil olarak nöroloji doktoruna gidin:

  • Özellikle daha önce olmayan veya yeni başlayan tipte bir baş ağrısı
  • Aşırı şiddet gösteren ve daha önce bu şekilde şiddetli ağrı olmadığı zaman
  • Gece ağrıyla uykudan uyanma, bulantı, aşırı kusma, Bu durumda sizden beyin filmi istenmelidir. Baş ağrısı nadir de olsa beyin tümörlerinin belirtisidir.

Bizi Facebook’tan takip edin: Psikoloji Vakti